Součásti komponovaného večera vedeného Patrikem Šostým byla i malá výstavka uniforem, výstroje a vojenského vybavení vojáků z druhé světové války. I přes nepříznivé počasí diskutovali návštěvníci až do pozdního večera, v diskusi zaznělo spousta zajímavých a poutavých historek.

Nadšenci v uniformách pak předvedli scénku zadržení německého vojáka. Patrik Šostý je členem klubu vojenské historie Chotěbuz a intenzivně se o historii zajímá. Organizátoři z týmu kolem Frýdecko-Místeckého Faunaparku uvedli: „Fajně bylo! I když lilo. Kluci v uniformách jsou opravdoví srdcaři pro sveho koníčka. A i o tom je Faunapark. O nadšení, umění se o svou radost podělit.“

Se Šostým a jeho kolegy se proto předběžně domluvili na dalších přednáškách a akcích na témata lokální vojenské historie. Faunapark ale není jen zábava, je to neuvěřitelné množství práce. Nadšenci z faunaparku proto vyzývají veřejnost, ať se na jeho budování a údržbě také podílí, a to klidně celé rodiny. Můžou se například zúčastnit brigády, která se uskuteční v neděli 7. června od dvou hodin. „Práce je dost pro každého. Malého, velkého, mladého i seniora,“ uvedli.

V parku jsou aktuálně zapotřebí činnosti jako úklid, zametání, hrabání, plevání, natírání atd. Pokud budou mít účastníci zájem, můžou se po práci zúčastnit zábavy v podobě podvečerního táboráku s kytarou a opékáním buřtů.

Následující akcí je moderovaná diskuse a projekce historických fotografii Frýdku a Místku z období První republiky ve stodole Faunaparku. Uskuteční se ve čtvrtek 11. června od šesti hodin. „Místek za 1. republiky - projděte si s námi Místek v letech 1919 - 1947 a připomeňme si proměny Místku, jeho ulic a domů v tomto období,“ zvou pořadatelé. Akci moderuje Jan Štěpánek, lidé mohou přinést své fotografie z Frýdku a Místku z uvedeného období. Vstupné 50 Kč i libovolný dobrovolný příspěvek budou využity na další rozvoj parku.

Petr Salamon