Dva týdny plné kultury se odehrávají pravidelně kolem narozenin velkého romantického básníka K. H. Máchy (16. 11.) ve více než padesáti městech celé České republiky. Součástí programu jsou autorská čtení, divadelní představení, happeningy, výstavy, pořady pro děti a rodiče a mnoho dalšího. Knihovny, literární skupiny, školy, jednotlivci, zahraniční kulturní instituce – všichni se scházejí, aby četli, psali a užívali si poezii.

Tématem letošního ročníku je tedy: “Konec a počátek“, které pochází z básně významné básnířky – Nositelky Nobelovy ceny Wislawy Szymborské. Téma samotné může být interpretováno a zpracováno v mnoha kreativních směrech a třeba jste zvědaví, jak se chtějí prezentovat členové Literárního klubu Petra Bezruče Frýdek-Místek. Ti své myšlenky představí ve svých básních. „Konec a počátek“ můžeme nacházet prostřednictvím poezie třeba v přírodě, v řešení současných problémů, inspiraci hledejme například v každodenním životě - fantazii se meze nekladou.

Členové LKPB plánovali v době konání festivalu připravit své pásmo veřejnosti na literárním podvečeru v lázních Klimkovice. Jenže vládní opatření z důvodu zamezit šíření koronaviru téměř všechny akce zrušila. Přesto to literáti nevzdali a rozhodli se svou tvorbu přihlásit do festivalu na svém autorském webu https://literatinawebu.webnode.cz/, který je jejich nedílnou součástí. Web na svých stránkách publikuje tvorbu nejen svých členů, ale i jiných autorů, kteří se rozhodli takto spolupracovat s námi. V dnešní době web sdružuje zhruba padesát autorů od Šumavy až po Tatry.

Dovolujeme si proto všechny milovníky poezie pozvat k návštěvě webových stránek a užít si tak krásné poetické chvilky s našimi básníky. Po dobu konání festivalu zde byly publikovány nejrůznější podoby básní s letošní tématikou. A protože náš web je otevřen všem, kdo stejně jako my propadli kouzlu psaného slova, rádi jsme na webu uvítali nové autory. Podpořili jsme tak společně poezii, podpořili festival a autory, potěšili své čtenáře, protože poezie má sílu hladit na duši a rozdávat lidem pohodu a krásu. Díky sponzorům se nám podařilo vydat i almanach Den poezie v Pobeskydí 2019, 2020 který jistě ocení všichni milovníci básní a vzletných myšlenek.

Pavlína Kollárová