Odborná porota rozhodla, že hlavní cena v kategorii Stavby občanské vybavenosti – novostavby náleží sportovní hale na ulici Nádražní mezi PZŠ Gustawa Przeczka a Jubilejní Masarykovou ZŠ. Významné ocenění převzala v úterý 29. října 2020 v Ostravě primátorka Třince Věra Palkovská společně s náměstkem Ivo Kaletou.

„Velmi si tohoto ocenění považujeme. Je to pro město čtvrtá hlavní cena, ale poprvé jsme ji získali v kategorii občanské vybavenosti. V této kategorii byla tvrdá konkurence, proto nás ocenění těší o to více,“ uvedla starostka Věra Palkovská. Porotu rovněž zaujalo, že Třinec je jedním z prvních odvážných v Česku, které při přípravě a realizaci stavby sportovní haly zavedlo a využívá metodu BIM (Building Information Modeling), která umožňuje mít v digitální podobě přesné informace o stavbě a budově nejen ve fázi její realizace, ale i v průběhu jejího provozování.

Moderní hala slouží dětem z obou přilehlých škol od června minulého roku. Na své si zde přijdou ale i sportovní kluby a širší veřejnost z celého Třince. V nové budově je k dispozici kromě samotné tělocvičny také menší zrcadlový sál a projekt pamatoval i na učitele tělocviku, kteří zde mají své kabinety. Tělocvična nabízí veškeré potřebné zázemí pro řadu sportů, ale zároveň ji školy mohou využívat jako společenský sál.

„Koncepce návrhu vycházela jak z funkčních požadavků investora, tak i z polohy objektu v centru města v blízkosti Třineckých železáren. Tělocvična se obrací čelem k blízké řece Olši a železniční trati. Zemní val a vnější fasáda z ocelového plechu chrání ocelovým brněním dřevěné srdce tělocvičny. Mezi valem a střechou vzniká horizontální průzor s okny osvětlujícími hrací plochu. Okolí tělocvičny dotváří kvetoucí zahrada. Tyto prvky jsou poté spojeny v jeden celek vytvářející nevšední design objektu,“ popsal architekt stavby Jiří Fiala.

Do letošního 14. ročníku ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019 se přihlásilo 50 zajímavých staveb. Všechny přihlášené stavby odbornou porotu zaujaly nejen svým osobitým pojetím, ale také svým přínosem pro další rozvoj měst a obcí, lepší bydlení či modernizaci nejrůznějších lokalit. Vyhlašovateli soutěže, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana kraje a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Obec architektů a Moravskoslezský kraj.

Šárka Szlaurová