Terénní pracovníci Streetworku v 3nci organizace Bunkr, o.p.s. vyráží již 15 let do ulic Třince, kde vyhledávají, kontaktují a podporují místní děti a mladé lidi, kteří tráví svůj volný čas na ulici. Streetwork v 3nci je preventivní službou, která řeší příčiny problémů dětí a mladých lidí v Třinci, ne jejich následky. Pracovníci streetworku se orientují především na ty děti, které svůj volný čas na ulici tráví pasivně, experimentují s návykovými látkami, mají trable ve škole, v rodině, ve své partě apod. Těmto dětem a mladým lidem nabízí pomocnou ruku, vyslechnou je, nesoudí a podporují je tak, aby úspěšně zvládli cestu z dětství do dospělosti.

První terénní pracovník vyšel v Třinci do ulic již v roce 2006. Prvními klienty byly tehdy děti, které posedávaly v lesoparku na lavičkách nebo se zdržovaly za „Domem Hrůzy“. V průběhu let streeťáci často docházeli i na Sosnu, do dvorů „u Slovanu“, na Jablunkovskou ulici nebo na Borek, kde později vzniklo Komunitní centrum Borek.

Již 15 let přichází terénní pracovníci za dětmi přímo do ulic Třince.Již 15 let přichází terénní pracovníci za dětmi přímo do ulic Třince.Zdroj: se souhlasem Zuzany Bockové

Streetwork byl původně určen dětem od 10 let věku, ale protože na ulici trávilo svůj volný čas stále více mladších dětí (a tento trend stále přetrvává), postupem času se věková hranice pro využití služby snížila a dnes je street určen dětem již od 8 let.

Terénní pracovnice Streetworku v 3nci dnes nejčastěji potkáte v lokalitách Folvark, u knihovny na hřišti „pavučina“, u místních hypermarketů nebo na náměstí Míru. Věnují se tam dětem a mladým lidem, podporují je a motivují k aktivitě, pozitivní změně a ke směřovaní (někým být – někam patřit – někam směřovat).

Kromě odborného vzdělání a osobnostních předpokladů pro práci s dětmi a mladými lidmi, musí mít každý terénní sociální pracovník i dobrou fyzickou kondici. Naše streeťačky totiž ujdou 3x týdně za dětmi a mladými lidmi v průměru 15.000 kroků, vždy s 15 kg batohem plným pomůcek a potřeb pro aktivity s dětmi. Bývají však dny, kdy zvládnou i 25.000 – 30.000 kroků.

Zuzana Bocková