Na Jižní Moravě, kousek od Uherského Hradiště je obec Střilky, ve které se nachází Národní kulturní památka Barokní hřbitov Střilky. Hřbitov se svou originální architekturou a sochařskou výzdobou patří mezi perly stavitelského a sochařského umění z dob baroka.

Hřbitov byl zbudován v letech 1730-1743 Amandem Antonínem Petřvaldským z Petřvaldu podle projektu Ignáce Josefa Ciranima a autor sochařské výzdoby byl moravský sochař Bohumir Frič. Zajímavosti hřbitova je, že byl uměle vytvořen násypem na svahu a tak je značně vyvýšen nad své okolí. Je obehnán mohutnou zdí z pískovcových kvádrů, kde přední část je ve výšce 3 m a zadní 10 m.

Další zajímavostí hřbitova je nejen bohatá sochařská výzdoba, kaple ale i podzemí. Hřbitov po dlouhou dobu chátral, ale paní Marie Skřítková se deset let snažila o jeho záchranu, sehnala 20 milionů korun a po rozsáhlé rekonstrukci mohl být v červnu 2008 hřbitov znovu otevřen.

Stojí zato si objednat průvodce ze zajímavým výkladem, který vás provede nejen hřbitovem, kaplí ale i podzemím hřbitova.

Petr Parák