I letošní konec roku je v Literárním klubu Petra Bezruče poměrně hektický, navíc umocněný oslavami devadesátin zakládajícího člena klubu Františka Martina Gistingra. Ale též vydáním klubových almanachů a nástěnného kalendáře s básněmi literátů a kresbami členky – básnířky a malířky v jedné osobě - Boženy Horákové Trlíkové.

Almanachy jsou jakýmsi obrazem celoroční práce literáta. Letos 15 autorů zachytilo celkově na 356 stranách patnácti brožur formátu A5 různá témata, která je inspirovala k zapsání, ať už to byly básně nebo prózy, cestopis, detektivní zápletka, pohledy do dětství, zamyšlení se nad životními hodnotami, ekologií či připomínky kanadských žertíků venkovanů v podhůří Beskyd.

Miroslav Donutil.
Tipy na víkend: na Frýdeckomístecku hokej, Donutil i rozsvícení vánočního stromu

Většina je psána slohem lehkým, čtenáři srozumitelným, s nadhledem na věc, aby přinesly odpočinek, ale třeba i zamyšlení se nad různými skutečnostmi. Literáti se těší i na poslední svou schůzku v roce 2023, kdy by je měl navštívit Mikuláš s andělem – čerta prý není třeba, protože se celý rok snažili a byli pilní.

A tvořit a vydávat či setkávat se mohli i za finančního přispění Magistrátu města Frýdek-Místek, Frýdlantu nad Ostravicí a dobrých lidiček, kteří jejich konání podporují. Srdečné díky patří všem. Do nového roku si popřejme navzájem hlavně velkou náruč porozumění, úcty, lásky a zdraví. To se pak s radostí dají vytvářet hodnoty, které pohladí na duši.