Již počtvrté můžete darovat nepoužívané bicykly pro dobrou věc. Program Kola pro Afriku tradičně podporuje skupina SMOLO, která zdarma zapůjčí pro sbírku přepravní kontejnery a výtěžek bezplatně převeze do centrálního skladu organizace v Ostravě-Koblově.

„Díky našemu společnému úsilí – spojením soukromých firem, samospráv, neziskových organizací – můžeme prodloužit život velamoskám, eskám, favoritkám, bmxům, olpranům … a zjednodušit život lidem v jedné z nejchudších zemí světa,“ uvedl Lukáš Bojko, jednatel odpadářské firmy SMOLO CZ.

Kola pro Afriku se sbírají také v Třinci.Kola pro Afriku se sbírají také v Třinci.Zdroj: Dorota Havlíková

Od pondělí 10. do 21. května pořádá sbírku také Charita Třinec. „Letos jsme se dohodli s městskou společností STARS, která má v Třinci oplocený areál. Kola lze odevzdat každý pracovní den mezi 10 a 12 hodinou, případně po domluvě na čísle 558 993 587. Pokud někdo nebude moci kolo sám dodat, náš dobrovolník nebo zaměstnanec pro něj může případně i přijít,“ doplnila ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová.

Do sbírky se zapojil i Magistrát města Třince, který daroval kola ze „ztrát a nálezů“, pro které se nikdo po několik let nepřihlásil.

Stará kola rozebírají v Ostravě bývalí vězni a dobrovolníci a skládají z nich bicykly, které zvládnou náročný africký terén. Loni se do Gambie vypravilo téměř 500 bicyklů a příslušné množství náhradních dílů. 

Bicykl je na černém kontinentu stále pro mnohé jedinou možností, jak se dostat do práce nebo do kilometry vzdálené školy. Škola to je vzdělání, svoboda finanční i lidská, vyhlídka na lepší život. Gambie, kam kola z Česka po kompletaci a opravě putují, je zaostalý zemědělský stát, nejmenší rozlohou na africkém kontinentu. Jde o úzkou nížinu, kde nejvyšší „hora“ má 53 metrů.

Dorota Havlíková