Josef „Joska" Šálek je tak nyní držitelem titulu Guinness World Record v nejrychlejším půlmaratonu naboso na ledě/sněhu. Pro dosažení cíle musel Joska zvládnout bezmála 80 kol o délce přibližně 266 metrů, a to za složitých klimatických podmínek.

Na trati byla totiž nejprve ledovka, v průběhu pokusu ale povrch tál do rozbředlé hmoty, která běžce zpomalovala. Joskovi se kvůli tomu nepodařilo dosáhnout svého vlastního českého rekordu 1:36:21 h. I přesto uběhl trasu rychleji než předchozí rekordman v této disciplíně, Wim Hof z Holandska. Ten titul získal 26. ledna 2007 s časem 2:16:34 h.

Joska Šálek je už držitelem jiného Guinnessova světového rekordu, a to v nejdelší výdrži v pozici plank (9 hodin, 38 minut, 47 sekund). Je velkým zastáncem zdravého a aktivního životního stylu.

Dalším pozoruhodným počinem, který byl 18. února na Jeleních loukách k vidění, byl půlmaratonský běh handicapovaného Jakuba Trčky. Po těžkém pracovním úrazu má částečně amputovanou levou ruku a je prakticky nevidomý. Na trati ho proto provázela jako vodička jeho přítelkyně Dana Urbánová. Vzdálenost 21,1 km uběhl v botách a do půli těla obnažený v čase 2:20:14 h. Za svůj skvělý výkon obdržel dar od Josky a společnosti BEWIT.

Na místě akce vznikl také nový český rekord v největším počtu do půli těla obnažených běžců v botách, zdolávajících po sněhu trať dlouhou 5 kilometrů. Výkonu se zúčastnilo 27 otužilců včetně zástupců nejmladší generace.

K příjemné atmosféře přispívaly i další aktivity, jako například koncert Marie Tilšarové či soutěže a zdravé občerstvení v gesci BEWIT. Na místě byli rovněž filmaři, Joskovi k úspěchu pogratulovala také starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková. Akce měla za cíl nejen lámat rekordy, ale také podpořit zdravý a aktivní životní styl, otužování a zdravý pohyb.

Libor Hrnčíř

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

VIDEO: Chytrý železniční přejezd ve Studénce. Už začaly chodit první pokuty

Chytrý přejezd ve Studénce, 14. 3. 2024. | Video: Radek Luksza