Ke zhruba devadesáti projektům neziskových organizací, v nichž působí zaměstnanci SmVaK Ostrava, podpořeným v minulých pěti letech, se přidají v roce 2021 další. Vodárenská společnost tak potvrzuje, že si dlouhodobě váží zaměstnanců, kteří se ve svém volném čase a obvykle bez nároku na odměnu věnují obecně prospěšným aktivitám. Uvědomuje si, že si tito lidé zaslouží podporu. Proto již po šesté vyhlásila granty v programu Plaveme v tom spolu! a navýšila alokovanou částku z 200 na 250 tisíc korun, které přibydou ke zhruba jednomu milionu korun z uplynulých let. To vše v případě, že zaměstnanci doručí do 22. ledna žádosti o podporu zajímavých a přínosných aktivit v lokalitách, kde SmVaK Ostrava působí.

„Úspěšný, a proto již tradiční program je možné shrnout do jednoduchého motta - Z malých kapek dobrých nápadů vzniká moře užitečných věcí. A to se každý rok znovu a znovu potvrzuje. Platí to i pro ten letošní, kdy možnost realizace řady projektů ovlivnila epidemiologická situace. Dalo se velmi obtížně plánovat, která akce může proběhnout, a za jakých podmínek je to vůbec proveditelné. Proto si naši zaměstnanci a neziskové organizace, v nichž působí, které se těchto komplikací nezalekli, zaslouží poděkování a respekt. Od pouhého teoretizování přešli přímo k činu, aby pomohli užitečné věci. Často se muselo improvizovat, měnily se plány a přijímala dodatečná opatření, aby mohly být akce realizovány. Pevně věřím, že příští rok bude v tomto ohledu předvídatelnější, i když epidemiologická situace v naší zemi zůstává nadále velmi křehká, nijak se nezlepšuje a obtížně se predikuje další vývoj,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Pomoc v uplynulých letech směřovala například k akcím pro hendikepované, kulturním událostem, projektům týkajícím se ochrany životního prostředí, akcím pro děti nebo činnosti sportovních klubů, myslivců a sborů dobrovolných hasičů.

„V roce 2020 jsme podpořili například spolek ITY ze Starého Jičína, který pomáhá lidem s poruchou autistického spektra a mentálním handicapem a jejich rodinám. Nadále jsme spolupracovali s dobrovolníky z organizace ADRA na Frýdecko-Místecku. Jako tradičně byli velmi aktivní mladí hasiči z Bohumína – Kopytova, Havířova nebo Českého Těšína – Mostů. A to přes omezení v přípravě a parametrů pro pořádání závodů. V oblasti životního prostředí jsme pomohli organizaci Agri Nostra z Hlučína, nebo radvanickým a bartovickým včelařům i myslivcům.

Dva projekty se týkaly kynologie – té sportovní a záchranářské.

Plaveme v tom spolu! se SmVaK Ostrava.Zdroj: archiv SmVaK

Podpořili jsme také konání letních táborů pro děti českotěšínského Klubu mladých Filadelfia, které se konaly i přes zvýšené nároky na hygienická opatření v Dolní Lomné poblíž našich vodních zdrojů kvalitní beskydské vody,“ vysvětluje Anatol Pšenička.

Marek Síbrt