„Sezóna s pořadovým číslem 102 bude RESTARTEM se vším všudy. To slovo je možné vykládat různě a můžeme si s ním významově i graficky pohrát. Můžeme to chápat jako naše resty vůči divákovi, jako start něčeho nového po vynucené pauze, ale taky jako symbol toho, že umění (art) je věčné a že přicházíme s novou energií poté, co se svět a s ním i provoz našeho divadla na nějaký čas zastavily,“ rozvinul motto ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Těšíme se znovu na diváky, protože divadlo je místem setkávání a živé umění diváky potřebuje,“ zdůraznil.

NDM chystá na začátek sezóny „postkoronavirové“ poděkování. „V Divadle Jiřího Myrona zazní 11. září speciální muzikálový večer se stručným názvem DĚKUJEME… Věnujeme jej všem zdravotníkům, kteří se v době koronavirové krize prakticky nezastavili. Poděkování pochopitelně patří i zaměstnancům našich divadelních dílen, kteří se hned od počátku mimořádné situace s plným nasazením věnovali šití potřebných roušek. Vyrobili jich přes 20 000,“ řekl ředitel Nekvasil.

Co NDM nabídne v sezóně svým divákům? „Znovu jsme se podívali na už naplánovaný repertoár souborů. Balet ani opera nic neměnily, změny nastaly v nabídce muzikálů a činohry. Na některou z příštích sezón jsou odloženy opery naplánované ještě v této sezóně – Mrtvé město a Proces. Činohra odložila jednu z letošních komedií a dvě inscenace naplánované na příští sezónu, muzikál vyměnil jeden titul,“ uvedl ředitel. Doslova premiérová smršť čeká diváky v září a v říjnu: přesunuly se tam termíny premiér inscenací, které došly až ke generálním zkouškám ještě před uzavřením divadel a naplánovány jsou tam také první novinky 102. sezóny. V září zazní opera Nabucco, balet nabídne Coppélii, činohra komedii Ach, ty Češky. Na říjen posunula činohra premiéry komedií Testosteron a Revizor, muzikál připraví Květiny pro paní Harrisovou (podrobněji u jednotlivých souborů).

Sezóna ovšem začne originálním programem. „Místo galavečera na úvod sezóny připraví všechny soubory pod vedením šéfa činohry Vojtěcha Štěpánka společný program inspirovaný slavnou novelou Jeana Giona Muž, který sázel stromy. Každý ze souborů „zasadí“ do kontextu své premiéry a připravíme i doprovodný program v Divadle Antonína Dvořáka i venku,“ přiblížil ředitel Nekvasil. Mistrovské Gionovo dílo vypráví o muži, který se rozhodl den co den sázet stromy, protože usoudil, že příroda hyne. O muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí. Zahajovací program bude mít pouze pět uvedení.

OPERA NDM vstupuje do 102. sezóny s novým vedením: hudebním ředitelem opery se stává dirigent Marek Šedivý. Dramaturgický plán zůstal beze změny. Už na 12. září chystá opera první premiéru: zazní Nabucco Guiseppa Verdiho. Čtvrté nastudování této opery v Ostravě se svou podobou vrací k prvnímu ostravskému uvedení z června 1968.

Šárka Swiderová