RETRO: Lipno, Vranov, Rozkoš. Takhle se stavěly známé české přehrady
25.12.2021
autor
externí
Přišla voda a pohřbila domy, mlýny, cesty, kostely, celé vesnice. Je mnoho lidí a mnoho míst, která musela ustoupit výstavbám přehrad. Dodnes na ně vzpomínáme, a když voda ustoupí, stále se k nim vracíme. Pojďte si s námi připomenout, jak rostly přehrady po České republice. Ukážeme vám i místa, která už znáte jenom z vyprávění.
Lipno S napouštěním Lipna se mělo začít 1. března 1958, jenže člověk míní a příroda mění: v půlce února přišla tak rychlá obleva, že se nádrž naplnila prakticky přes noc.
Husinecká přehrada Cíl byl jasný - zabránit dalšímu řádění řeky Blanice. Na to konto vznikla Husinecká přehrada. Její hráz je vysoká 34 metrů, v koruně má délku 197 metrů a maximální hloubka je 25,5 metru.
Přehrada Rozkoš Osmou největší přehradou v České republice je podle rozlohy Rozkoš, kterou najdeme nedaleko města Česká Skalice. S nadsázkou se jí přezdívá Východočeské moře. Pojďte se s námi podívat, jak šla dělníkům od ruky její výstavba.
Vranovská přehrada Procházka údolím Dyje před sto lety, tak by šlo nazvat další galerii, které nás zavede do údolí řeky Dyje. Prohlédnout si můžete krajinu, kterou pohltila vodní hladina Vranovské přehrady.
Přehrada Hracholusky Kvůli výstavbě přehrady Hracholusky muselo dojít k úplné likvidaci obce Dolany u Stříbra, osady Těchoděly a téměř úplně zánikla i obec Butov u Stříbra.
Žďákovský most nad Orlíkem Orlickou přehradu překlenují unikátní mosty. Jedním znich je i most Žďákovský. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě.