„Úspěch našich mladých šachistů je neuvěřitelný. Turnaje se totiž zúčastnili i 4 velmistři, jeden mezinárodní mistr a 14 mistrů FIDE, což je jeden z významných titulů udělovaných Mezinárodní šachovou federací. Konkurence tedy byla opravdu velmi silná. Všem našim úspěšným šachistům tleskám a přeji jim i další úspěchy. Šachům se královská hra říká právem, tato hra rozvíjí myšlení, vyžaduje maximální koncentraci a neustálé studium, i proto Moravskoslezský kraj šachy podporuje nejen prostřednictvím příspěvků pro kluby, ale i v rámci projektu OKAP. Zde jsme přispěli na šachové kroužky pro zhruba 12 stovek dětí všech věkových skupin. Může se zdát, že děti z mateřských škol nebo nižších stupňů škol základních jsou na šachy malé, ale opak je pravdou,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že výpravu šachistů do Dubaje kraj podpořil částkou 78 tisíc korun, které byly určeny na pokrytí části nákladů na cestu.

Pustevny, třetí adventní víkend 2021.
OBRAZEM: Mrazík vykouzlil na Pustevnách pohádkovou krajinu

Finále šachového turnaje Worldwide Chess School Tournament Expo Dubai 2020 se konalo 25. – 29. listopadu v Dubaji. Pořádal jej španělský pavilón Expa ve spolupráci s Mezinárodní šachovou federací a Chess24.com. Turnaje se zúčastnilo téměř 300 školních družstev z celého světa, z online klasifikace do finále postoupilo 12 celků z 10 zemí (Česká republika, Mongolsko, Indie, Maďarsko, Turecko, Izrael, Peru, Španělsko, Spojené arabské emiráty a Spojené státy americké).

„O vysoké prestiži turnaje v Dubaji svědčí i fakt, že jej osobně navštívil Magnus Carlsen, který je od roku 2013 mistrem světa v šachu. Turnaj byl pro hráče z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku jistě nezapomenutelným zážitkem. Doufám, že je bude do budoucna motivovat. Ještě jednou všem upřímně gratuluji. Díky patří i Beskydské šachové škole, část účastníků turnaje je totiž jejími členy,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Dárky pro malé pacienty potěší v období Vánoc.
Sbírka dárků pro děti v třinecké nemocnici potěší malé pacienty ve vánočním čase

Finále turnaje bylo rozděleno losem na dvě skupiny, kde se hrálo na pěti šachovnicích systémem každý s každým. Umístění ve skupině předurčovalo, o jakou příčku se týmy poperou v závěrečné fázi. Hráči z Frýdku-Místku byli přiřazeni do skupiny B, kde na ně čekaly zápasy proti maďarskému, tureckému, izraelskému a dvěma mongolským týmům. Dvě výhry a tři prohry znamenaly 3. místo v tabulce, zároveň boj ve vyřazovací fázi o celkové 5. místo. V předposledním kole porazili frýdecko-místečtí šachisté španělský celek 3:2 a v posledním kole stejným skóre jeden z indických celků. Mohli se tak radovat ze zisku celkového 5. místa na světě.

Nikola Birklenová

Druhá adventní neděle se na Pustevnách nesla v duchu předvánočních tradic.
OBRAZEM: Na Pustevnách u Libušína už je také stromeček. A je krásný!