Ve dnech 2. a 3. října 2020 jsme na území Tyry pod Javorovým vrchem u Třince vysadili 5700 bukových sazenic, abychom pomohli obnovit zdejší les. Obrovský dík patří celkem asi 100 studentům a 20 zaměstnanců univerzity za jejich nasazení v kamenitém svahu, kdy to při kopání lůžek pro nové stromky místy vypadalo spíše jako v kamenolomu. Jste všichni neskuteční srdcaři! Doufáme, že jste si to i přes tu dřinu užili, zjistili, co ve vás je, že budete mít krásnou vzpomínku a třeba si i našli na univerzitě nové přátele.

Z počtu zasazených stromů je jasné, že se přes veškeré úsilí cílový počet stromů za počet přihlášek do akademického roku 2020/2021 (11 500) zasadit nepodařilo. Terén byl nelítostný a koneckonců, šlo především o kvalitu, aby stromky měly co největší šanci se uchytit. Nicméně – rozhodli jsme se dostát svému slibu a stromky dosadíme na jaře! Dáme vědět, až budeme další výpravu připravovat.

https://www.osu.cz/25329/ostravska-univerzita-pomaha-zalesnit-svuj-region/

Poděkování patří také zaměstnancům Lesů České republiky za technické zajištění, edukační přípravu a celodenní podporu na místě. Jsme rádi, že jsme vás poznali.

Jan Fric