Setkání s Andersenem tedy proběhlo a co na tom, že o týden dříve – knihovnice se termínově přizpůsobila místní základní škole a krásná akce, na kterou budou jistě děti dlouho vzpomínat, proběhla v pátek 24. března 2023 a klapla na výbornou.

S úderem osmnácté hodiny vcházelo do bašťanské knihovny dvanáct dětí v doprovodu tří vychovatelek školní družiny. Pravda, děti se zdály trochu zamlklé, byly plné očekávání.

Napětí opadlo s přivítáním Knihovníčka a jeho pozváním dál do knihovny. Tady už zatápěla pod plechovým kotlem třísetletá čarodějnice Hana a i ona evidentně měla radost z příchozí drobotiny. Slova se ujal maskot knihovny a společně s čarodějnicí dětem sdělili, proč se v tento podvečer sešli a co je čeká.

Nejdříve to bylo poutavé vyprávění o spisovateli Hansi Christianu Andersenovi, o jeho dětství, mládí, jak se dostal k psaní, k cestování, jak vlastně prožil svůj život. Čarodějnice pak společným zaříkáváním s dětmi začala nad kotlem kouzlit.

A co postupně vytahovala? Ano – knihy plné pohádek od tohoto světoznámého autora. Pravda, pod ruce se jí připletli různí hadi, ještěrky ale též kachnička, což bylo jakousi předzvěstí další malinké pohádkové knížečky – O ošklivém káčátku. Děti se pohodlně usadily a Knihovníček začal předčítat příběh tohoto nešťastného malého tvorečka. Ale protože v pohádkách musí vždy zvítězit dobro, stalo se to i tentokrát.

A pak už Knihovníček přenechal aktivitu na vychovatelkách, které s dětmi zábavnou formou příběh rozvíjely. Hledaly v knihovně schovaná vajíčky, ukládaly je do vyrobených hnízdeček. Pak skládaly puzzle domácích zvířat, a nakonec společně vytvořily z bílých hadříků krásnou bílou labuť. Měly ze všeho velkou radost.

Tím se doba pobytu dětí v knihovně naplnila, rozloučil se s nimi nejen Knihovníček, ale také čarodějnice Hana s přáním: „Ať se vám další program ve škole vydaří a přeji všem krásné pohádkové sny ve škole.“ A Knihovníček – maskot bašťanské knihovny - se rovněž se všemi loučil slovy Zdeňka Svěráka: „Všechny děti potřebují pohádky, neboť ty jsou vláhou pro dětskou duši.“ Tak nezapomeňte, děti, na pohádky!