Zdejší hospic se nebojí inovací. Do běžné paliativní péče před necelými 2 roky zahrnul také léčbu pomocí vůní – aromaterapii. Současným pozitivním ohlasům však předcházely nesmělé krůčky. Šárka Staňková v minulosti pracovala jako profesionální masérka, mj. se věnovala také aromamasáži, při které si práci s aromaterapeutickými prostředky oblíbila. V současné době pracuje v Hospici FM na pozici ošetřovatelky.

„Právě tato pozice mi umožňuje trávit s klienty hodně času a dovoluje mi věnovat jim maximum péče,“ svěřila se. S podporou kolegyň a vedení začala do té doby nevyužitý potenciál aromaterapie pomalu uplatňovat i v hospici. Asociace českých aromaterapeutů Staňkové poskytla materiály, týkající se používání éterických olejů v onkologické a paliativní péči, které se společně s pomocí odborné aromaterapeutické společnosti Nobilis Tilia staly základními stavebními kameny pro práci s aromaterapií.

Nové poznatky hospic získává na mezinárodních aromakonferencích, které organizuje Anna Krutová, majitelka firmy Aromaterapie a bylinky. Mezi hlavní cíle patří vytvářet příjemnou atmosféru pro pacienta i jeho rodinu - za předpokladu, že s užitím aromaterapie souhlasí. Lze ji využít například za účelem osvěžení vzduchu, pro úlevu při stavech neklidu, masážích, doprovázení pacientů v aktivní fázi umírání nebo při posledním rozloučení rodiny se zesnulým na pokoji.

Zcela bezpečné odpařování éterických olejů zajišťují elektrické difuzéry. Rovněž i na klasické aromalampy však v hospici narazíme. K příležitosti 10. výročí založení Hospice FM Staňková vytvořila originální směs éterických olejů; inspiraci pro název našla v grafickém logu hospice - „Svítání na Lysé“.

Aromaterapie působí na fyzickou i psychickou stránku člověka, pozitivně ovlivňuje kvalitu života, stimuluje k aktivitě, nebo naopak zklidňuje, či eliminuje zápach. Ve světě je velmi rozšířená, a to zejména jako doplňková péče v nejrůznějších zařízeních, od porodnic po rehabilitační centra.

Nela Sikorová

Mikulášské nadělování se blíží, ale návštěvu Mikuláše u vás doma rozhodně nenechejte náhodě.
Aby Mikuláš, Anděl a Čert zůstali v dospělosti pro všechny radostnou vzpomínkou
Kočičí slečna Leeloo I.
Příhody kočičí slečny Leeloo I. - Epizoda 2: Nový domov
Vánoční výzdoba v Karviné. Podél hlavní třídy, u obchodního centra Korso, na Masarykově náměstí a všechny tři vánoční stromy.
Kalendář adventních akcí v obcích a městech v Moravskoslezském kraji