Expozice Počátky lyžníků v Beskydech konaná od 17. února do 2. dubna 2023 v Ostravském muzeu, představí historii zimních sportů v Beskydech. Návštěvníci se dozví o technickém vývoji lyží, skokanských můstcích a jejich legendách, expedicích za polární kruh na jasankových lyžích a spoustu dalších zajímavostí.

Pořádající Kulturně sportovní spolek Elegant koncipoval výstavu v duchu svého motta „Historie je naší součástí“ a rozdělil ji do několika částí.

Beskydské chaty a útulny

První část výstavy navodí atmosféru počátků lyžníků v Beskydech výstavou historických pohlednic z turistických chat a útulen v zimním období. Pohlednice jsou zvětšeny na formát A3.

Počátky lyžníků v Beskydech

Mapuje vývoj zimních sportů v Beskydech, první lyžařské spolky a lokality. Tato část výstavy je doplněna o sbírku vázání sjezdových lyží, vývoj lyžařských bot a vybavení, sbírku permanentek a odznaků se zimní tematikou. Součástí expozice je fotokoutek a historický film zachycující závody v Beskydech kolem roku 1968.

Síň slávy a skokanské můstky

Síň slávy je věnována nejúspěšnějšímu zimnímu sportu v Beskydech – skoku na lyžích. Skokanské legendy, pánové Jiří Raška a Jiří Parma, zde mají vystavené medaile, poháry, historické fotografie, lyže i dobové sportovní oblečení. Součástí jsou také fotografie z prvních skokanských můstků v Beskydech, instalace unikátního povrchu na nejznámějším skokanském můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm i vizualizace a model jeho obnovy.

Takhle si užily děti z frýdecko-místeckého kroužku včelařů akci Ledová města v Brně.
Mladí včelaři z Frýdku-Místku na návštěvě „ledového“ Brna

Technický vývoj lyží a obnovené řemeslo

Rozsáhlá sbírka mapující technický vývoj lyží je doplněna o různé typy holí a vybavení prvních lyžníků v Evropě je obohaceno o prezentaci obnoveného řemesla a instalaci dílny na výrobu jasankových lyží.

Expedice a novodobé závody na jasankových lyžích

Poslední část výstavy představuje novodobé závody a expedice na dřevěných lyžích bez hran, propojení folkloru a lyžníků či novodobému telemarkovému lyžování. Expozice je doplněna o expediční saně a vybavení, ukázky krojů, umělecké fotografie z expedic, trofeje z novodobých závodů, současnou literaturu o historii Beskyd a krátký film věnovaný obnovenému řemeslu výroby jasankových lyží.

Večerní Valašské muzeum v přírodě pohledem z dronu i ze země.
FOTO: Večerní Valašské muzeum v přírodě nejen z výšky. Je úchvatné. Podívejte se

Téma počátků lyžníků v Beskydech je velice rozsáhlé. V průběhu přípravy výstavy jse nasbírali mnoho zajímavých dokumentů a historických fotografií, které se na výstavu nevešly. Proto po dobu výstavy zde budou umístěny originální materiály určené k hlubšímu bádání pro všechny nadšence a milovníky zimních sportů.

Více informací k výstavě najdete zde. 

Karin Raszková