Pokud si chcete užít prohlídku hradu v Hukvaldech v klidu a pohodě, pak zvolte všední den, nejlépe hned po otevření -tj. po 9. hodině. My to tak udělali a ocenili jsme, že nás tam skutečně bylo jen pár.
Kdo si naopak chce užít nejen prohlídku, ale i nějakou tu kulturní akci coby bonus, může si vybrat z bohaté nabídky. Například už 27. května se tu budou konat Lidová řemesla.
Jak Hukvaldy ke jménu přišly
Podle místní lidové tradice hrad získal svoje jméno prostřednictvím místních víl, kterým se říkalo „húkalky". Zjevovaly se v okolních lesích a byly spíše žínkami, lesními dryádami.

Jejich podoba není známa a obdobně jako „lulkyně" na Valašsku vyluzovaly prapodivné zvuky. Jejich houkání a pokřikovaní děsilo noční chodce, kteří procházeli po cestách vedoucích hukvaldskými lesy. Není známo, že by někoho utancovaly k smrti.
František Řezníček
Na jedné z fotek si můžete všimnout jména František Řezníček. František Řezníček (23. května 1954, Palkovice – 1. července 2007, Hukvaldy) byl známý ostravský fotograf a galerista.
Po celý život fotografoval především kulturní akce, zejména na území Ostravska (Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, Folklor bez hranic ad.), byl dlouholetým spolupracovníkem ostravských divadelních scén. Pracoval také pro regionální média (Moravskoslezský deník, OstravaBlog,…) a statutární město Ostravu.

Pro městský obvod Mariánské Hory a Hulváky pořídil snímky do publikace vydané ke stému výročí povýšení na město. Svá díla rovněž vystavoval (např. ve foyer ostravské Nové radnice). Byl předsedou Fotoklubu Ostrava.
V neděli 1. července 2007 odpoledne se při orchestrálním koncertu Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity zřítil z ochozu motty hukvaldského hradu. Pád z více než devítimetrové výšky nepřežil. Neštěstí se stalo přímo před zraky návštěvníků festivalu. Fotograf se snažil získat snímky orchestru ze zákulisí, proto i přes zákaz vstupu vylezl na hradní zídku. Ačkoliv byli přímo na místě dva lékaři, nedokázali mu již pomoci…