Malé dodávky na lidi jsou pro mnohé rodiny ideálním dopravním prostředkem. Prakticky řešená kabina a k tomu velkorysý prostor pro zavazadla představují kombinaci, pro niž leckdo rád obětuje líbivý design a styl. Často se mluví o tom, že dodávka, byť upravená pro převoz pasažérů a nikoli nákladu, nikdy nemůže nabídnout takové pohodlí a jízdní vlastnosti jako osobní auto, zde však už záleží na „citlivosti“ konkrétního jedince.

Pro Mercedes-Benz třídy T navíc tato výtka neplatí. Jak za jeho volantem, tak v pozici cestujících, si budete připadat jako v běžném osobáku - ať už jde o komfortní naladění podvozku, ovládání nebo řidičskou pozici.


Nahrává se anketa ...

Stuttgartské dodávky všech velikostí jsou svými skvělými jízdními vlastnostmi pověstné, zde se navíc pojí s relativně nízkou karoserií a kompaktními rozměry. Třída T se tak stává spíše rodinným vanem neboli MPV než klasickou dodávkou a cílí na zákazníky, kteří se sice nejsou ochotni vzdát praktičnosti, zároveň však chtějí něco málo navíc - Zať už je to povedený infotainment, kvalitní materiály i zpracování, nebo kapka prestiže, spojené s třícípou hvězdou ve znaku.

Krabička na lidi

Na designu malé dodávky není mnoho co vymýšlet. Její tvar udává jednoznačně funkce a co nejlepší využití vnitřního prostoru. Téčko, které sdílí technický základ s Renaultem Kangoo, se odlišuje alespoň nepřehlédnutelnou žlutou metalízou a typickou přední maskou s vodorovným žebrováním a hvězdným logem. Přidáte-li hezká litá kola, vypadá i tato rodinná krabička celkem k světu.

Přitom jí zůstávají základní pragmatické parametry, jako jsou posuvné zadní dveře, v případě dětí to nejlepší řešení, když chcete zamezit otloukání okolních aut na parkovišti, nebo obrovské víko kufru, které při balení v dešti poslouží jako šikovná stříška. Jen je třeba na jeho rozměr myslet při parkování a nechat si dostatečný odstup. Přední dveře lze otevřít do pravého úhlu, nastupování je tedy velmi jednoduché, což ocení hlavně starší či hůře pohybliví pasažéři.

Mercedes-Benz T 180d v akci:

| Video: Youtube

Mercedes-Benz T 180 kvalitou nezklame

Také vnitřní prostor nabízí hlavně praktičnost. Zadní lavice se skládá ze tří plnohodnotných sedaček, která se dají sklopit v poměru 1:2. Můžete si vybrat, jestli využijete místa pro lidi, nebo naopak více prostoru pro náklad. Po jejich úplném sklopení pak vznikne téměř rovná ložná plocha úctyhodných rozměrů.

Škoda jen, že jsou zadní okna vybavena pouze výklopným mechanismem, s nímž budou zřejmě menší členové rodiny bojovat. Klasické stahování by se sem hodilo lépe. Početnějším rodinám pak možná nevyhoví skutečnost, že systémem Isofix jsou vybavena jen krajní sedadla zadní řady a sedačka spolujezdce.

Na úložné prostory si nejspíš stěžovat nebudete - vzadu jsou k dispozici obří kapsy ve dveřích, výklopné stolky obsahují držáky na pití, i když se do nich vejdou spíš menší nádoby kelímkového typu. Vepředu pak oceníte mimořádně hlubokou schránku u spolujezdce, prostor pod středovou loketní opěrkou a ještě přihrádku pro odhazování drobností. K té je sice nutné se trochu sklonit - stejně jako k držákům na pití -, není to však nic dramatického.

V čem se úroveň Mercedesu nezapře, jsou určitě použité materiály a celkově zpracování interiéru. Polokožené sedačky jsou skvělé, i když by jim slušela výraznější bederní podpora, plasty důstojné a všechny díly perfektně sesazené. Nudnou černou navíc rozbíjejí prvky v barvě karoserie, které dávají kabině svěží, až hravý nádech.

Skvělé ovládání se dvěma otazníky

Komunikaci mezi řidičem a vozem zajišťuje centrální obrazovka a přístrojová deska s klasickými budíky a malým displejem uprostřed. Hledání v menu infotainmentu - jde o klasický mercedesovský MBUX - není nijak složité a většinu funkcí najdete bez velké snahy. Navíc je systém rychlý a stejně tak odezva displeje. Potěší online navigace s reálnými informacemi o dopravní situaci, není tedy nutné vždycky používat zrcadlení telefonu, i když možné samozřejmě je.

close Mercedes-Benz třída T info Zdroj: Deník/Viola Procházková zoom_in Infotainment má jednoduché menu a hezké zobrazení.

Pod obrazovkou najdete hrstku tlačítek pro rychlý přístup do hlavních položek menu, jako je radio, telefon nebo navigace. Ještě o kus níž se pak nachází tlačítková lišta s ovládáním výhřevu sedaček, výstražných blikačů a dalších funkcí. Klasická kolečka pro nastavování teploty a foukání už dnes působí téměř starosvětsky, ale používat se dají i poslepu a naprosto přirozeně.

Trochu nepatřičně zde působí levá páčka pod volantem sdružující blinkry i stěrače. Chápu, že ostatní Mercedesy mají na pravé straně řazení, zde však páka zůstala na obvyklém místě uprostřed. Zvyknout se na to dá, ale proč? Další zvláštností je bezklíčové startování, které však nejde automaticky ruku v ruce s bezklíčovým odemykáním - to najdete v příplatkové výbavě.

Mercedes-Benz T 180 je nečekaně komfortní

Třídu T pořídíte s naftovým, benzinovým i elektrickým pohonem, s manuálem i automatem. Testované auto mělo pod kapotou benzinovou třináctistovku s výkonem 131 koní (souvislost s označením 180 se zde hledá skutečně těžko) a k tomu automatickou sedmistupňovou převodovku.

Kombinace je to ideální, pokud rádi jezdíte na pohodu a nemáte potřebu závodit s ostatními účastníky silničního provozu. Téčko není stavěné na pohyb brzda-plyn, což vzhledem k jeho zaměření asi ani nepřekvapí. Jeho pohodlné naladění mnohem lépe vynikne při plynulé jízdě a potom potěší i příjemnou spotřebou kolem sedmi litrů, k čemuž určitě přispívá i schopnost plachtění.

Při jízdě skutečně nepocítíte, že by vám v porovnání s běžným osobním autem cokoliv chybělo. Podvozek je na poměry malých dodávek velmi komfortní, pojedete tedy bez drncání a bouchání i na asfaltu, jehož stav není stoprocentní. Nadprůměrnou úroveň má také odhlučnění, které dovnitř propustí jen minimum zvuků od motoru či kol.

Na dálnici oceníte dobrou stabilitu, na okreskách zase omezené náklony karoserie a na tento typ auta přesné řízení. Jsou to drobné detaily, dávají však jízdě mimořádně pohodlnou charakteristiku, která v dané kategorii není pravidlem a která ospravedlňuje o něco vyšší cenovku.

Kolik za něj zaplatíte?

Mercedes-Benz třídy T se slabším zážehovým čtyřválcem a manuálem startuje na částce 715 864 korun. Testovanou motorizaci T180 s manuálem začíná pořídíte za 744 299 Kč, s automatickou převodovkou za 817 244 Kč.