Pokud se domníváte, že kabriolet je legrácka vhodná maximálně na dva měsíce v roce, jste na omylu. S výkonným topením a vyhřívanými sedačkami není problém jezdit „pod širákem“ i v teplotách kolem pěti stupňů Celsia, stačí nasadit čepici a rukavice. Solidní plátěná střecha pak umožňuje víceméně celoroční provoz, kabriolet tedy není zapovězen ani těm, kteří mají v garáži prostor právě na jedno auto. Když ho chcete, není co řešit.
T-Roc je jediným otevřeným vozem nejen v nabídce Volkswagenu, ale vlastně v celé kategorii kompaktních SUV. Variantu kabrio dnes jinak nabízejí jen velká kupé luxusnějších značek, ze segmentu „normálních“ aut se zcela vytratila. Z hlediska trhu a žádanosti jde o pochopitelný, jinak ale docela smutný fakt. Jízda s nebem nad hlavou je totiž krásná a velmi návyková záležitost.
Černobílá zaujme
Všude, kde se ocitne, poutá T-Roc kabrio dost pozornosti. V první řadě samozřejmě kvůli stahovací střeše, testovanému kousku pak dodává na zajímavosti i styling vrcholné verze R-Line. Černé doplňky v podobě nablýskaných 19“ kol Misano, zpětných zrcátek nebo vkusného zadního spoileru tvoří s černým plátnem a bílým lakem velmi atraktivní kombinaci.
Zklamáni nebudete ani uvnitř, kde opět vládne černá, tentokrát ovšem doplněná efektním červeným dekorem Kings Red. Společně s prošívanými a velmi pohodlnými sedačkami, jimž nechybí ani dofukování bederní oblasti, to všechno tvoří pohledný interiér, do nějž je radost nasednout.
Samotná plátěná střecha se stahuje úplně jednoduše tlačítkem na středovém tunelu. Trvá to pouhých 9 vteřin a auto se přitom může pohybovat rychlostí až 30 km v hodině.
Místo pro čtyři
T-Roc není přehnaně velké auto, čtyři lidé se však do kabiny vejdou (otevřený T-Roc je vždy pouze čtyřmístný). Zadní sedačky se hodí spíš pro děti, pro dospělé pak pouze na kratší trasy, přesto jsme dokázali cestovat relativně pohodlně celá rodina. Nutno jen počítat s tím, že ve vyšších rychlostech na zadní sedadla dost fouká. Pokud jedete ve dvou, můžete výrazně vylepšit komfort skládacím větrným štítem, který instalujete nad zadní sedačky.
Kufr nabídne 284 litrů, což je vzhledem k povaze auta vlastně velmi slušné. S balením na víkend jsme neměli problém. Praktickou vychytávku představují sklopná zadní sedadla, jejichž opěrky sklopíte každou zvlášť přímo z kufru. Pod podlážkou zavazadelníku se pak ukrývá dojezdová rezerva, která mi osobně vždycky dodá klid.
Infotainment a konektivita
Pokud jste někdy v poslední době řídili Volkswagen, zorientujete se v kabině cobydup. Přístrojovku tvoří velký barevný displej s úhlopříčkou 10,25 palce, který zobrazuje všechno potřebné přehledně a hezky. Uprostřed pak máte další obrazovku, tentokrát dotykovou o rozměru 8 palců. S infotainmentem bez problému spárujete telefon a můžete si zrcadlit jeho aplikace, a to i bezdrátově. Za zmínku stojí fakt, že během testovacího týdne jsem neměla žádný problém se stabilitou systému.
Automatická klimatizace má vlastní ovládací panel, a i když jsou tlačítka a lišty dotykové, fungují bez problémů. Dotykové ovládání se nachází také na volantu, kde najdete funkce adaptivního tempomatu, audia a palubního počítače. Potěší dostatečné množství odkládacích ploch v kabině – jak pro kafe, tak pro mobil, peněženku a další drobnosti.
Plná výbava
T-Roc Cabrio je dostupný pouze ve dvou výbavových stupních, i ten nižší přitom nabídne velké množství bezpečnostních i komfortních funkcí. Od základu je k dispozici adaptivní tempomat s možností udržování v jízdním pruhu, hlídání mrtvého úhlu s kontrolkami na zpětných zrcátkách, asistent nouzového brzdění nebo dešťový senzor.
Ocenila jsem parkovací kameru s pěkným obrazem a senzory vpředu i vzadu. Auto sice není velké a obtížné k zaparkování, se střechou nahoře je však přece jen trochu hůř vidět dozadu. Testované auto dostalo ještě příplatkový soundsystém Beats se subwooferem a šesti reproduktory.
Svižný tak akorát
S motorizací nebudete mít složité rozhodování – kabrio je dostupné pouze s benzinovou jedna-pětkou. Vybrat si můžete, jestli chcete automatickou převodovku v podobě sedmistupňového DSG, nebo šestistupňový manuál. Naštěstí jde o motor tak dobře zvolený, že si na něj pravděpodobně nikdo nebude stěžovat. Poskytuje 150 koní, což je na auto velikosti T-Rocu akorát, aby bylo předjíždění a přibočování na dálnici snadné, dalo se jezdit hezky svižně, a přitom zůstala zachována příjemná spotřeba kolem 7 litrů.
Zrychlení z nuly na sto 9,6 vteřin sice nepůsobí kdovíjak skvěle, v reálu je však auto příjemně hbité a dokážete s ním pořádně zvířit prach. Na dálnici se pak promění v lačného polykače kilometrů a mile překvapí solidním odhlučněním kabiny. Převodovka při rozjíždění občas váhá, pro rychlejší reakce však stačí přepnutí do sportovního režimu.
Povedený podvozek
Výbava R-Line dostala tužší sportovní podvozek, není však třeba se obávat z drncání či ran od větších nerovností. Dozvíte se o nich, ale jen mírně a decentně. Dokonce i s takhle velkými koly dokáže být auto pohodlné.
Konkrétní testovaný vůz měl podvozek s adaptivní funkcí DCC, umožňující nastavení sportovní, komfortní i individuální. Příjemně mne překvapilo, že se auto, které nemá v prvním plánu žádné velké sportovní ambice, nechá prohánět po okreskách i docela zostra. Ochotně zatáčí, krásně drží stopu, zkrátka si počíná naprosto sebejistě. Díky tomu si můžete opepřit cestu z práce i trochou adrenalinu, který je s větrem ve vlasech ještě víc vzrušující.
Kolik za něj zaplatíte?
Cena modelu T-Roc Cabrio začíná na částce 900 900 Kč za výbavový stupeň Style s manuální převodovkou. Za sportovně střiženou výbavu R-Line s automatem dáte minimálně 1 027 900 Kč. Testované auto, jež mělo v příplatkové výbavě třeba zmíněný aqdaptivní podvozek, světla IQ.LIGHT LED Matrix, navigaci Discover Pro, paket černých doplňků nebo kožené čalounění, vyjde celkem na 1 225 900 korun.