Hostem středečního Prima dne s Deníkem, který se k problému parkování ve městě vyjádří, bude náměstek primátorky Frýdku-Místku Petr Cvik.

Lidé ve městě se s nedostatkem volných parkovacích míst potýkají stále častěji. Město je jen v letošním roce připraveno do výstavby více než stovky nových stání investovat téměř 24 milionů korun. Mimoto se má letos změnit k nepoznání i ulice 8. pěšího pluku v centru města; také tady přibudou další parkovací plochy.

Peníze půjdou z rozpočtu města
„Na území města letos přibude více než sto nových parkovacích míst. Náklady na jejich výstavbu jsou předběžně vyčísleny na téměř 24 milionů korun,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Stavět už se začalo na ulici V. Nezvala v Místku, kde přibude devětačtyřicet nových stání a další tři místa budou rezervována pro držitele průkazu ZTP. Kromě toho se připravuje i stavba parkovišť na ulicích Mozartově, 1. máje, Dr. Tyrše a rovněž u hřbitova v Lysůvkách. Změnu dozná i prostranství před místeckým kostelem svatého Jana a Pavla.

„Výběr míst a lokalit, ve kterých jsou parkoviště stavěna nebo rozšiřována, vychází ze zpracovaných studií statické dopravy a z požadavků a doporučení občanů, zastupitelů a komise rady města pro dopravu,“ konstatoval vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství frýdecko-místeckého magistrátu Miroslav Hronovský.

Tím ovšem výčet letošních připravovaných změn v dopravě zdaleka nekončí. Doslova k nepoznání by se měla změnit i celá ulice 8. pěšího pluku poblíž místeckého náměstí Svobody. Město totiž připravuje její celkovou revitalizaci v celém úseku mezi ulicemi Ostravskou a Hlavní. V současné době už probíhá stavební řízení a město má na rekonstrukci prostoru také připraveny peníze v rozpočtu na tento rok.

Zeleň z ulic nezmizí, ale…
Proměnou projde vozovka, chodníky, vstupy do důležitých objektů, křižovatky i kanalizace. Ulice bude mít po přestavbě zcela nový charakter. Parkovat už se nebude podél vozovky, jak je tomu nyní, ale po obou stranách vzniknou nová kolmá i podélná parkovací místa, která ukousnou ze současných chodníků.

„V rámci celé stavby, která proběhne postupně ve třech etapách, bude vybudováno celkem 258 kolmých stání, 13 podélných stání a 16 stání pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace,“ informoval v podkladech pro stavební řízení Miroslav Hronovský.

V obou směrech zůstanou zachovány autobusové zastávky, vzniknou na nich ale zálivy pro tři autobusy v každém směru. Výraznými úpravami projdu i všechny křižovatky. Zeleň z ulice nevymizí, bude však jinak rozvržena, a proto také budou muset být některé stromy pokáceny. Obnovou projdou i chodníky, které dostanou zámkovou dlažbu a částečně i žulové nebo kamenné kostky.

Změnou projde i okolí Komerčního centra. Rozpadající se opěrnou zídku dělníci zbourají a místo ní postaví zbrusu novou zídku blíže k budově. Zcela přestaví také spodní část zdejšího schodiště.