Během týdne premiér Babiš v rozhovoru pro Blesk trochu Hřiba pošťouchl, když prohlásil: „Chápu, že dělá zahraniční politiku, ale hlavně by se měl soustředit na problémy Prahy a na spolupráci s námi, vládou. Teď ta spolupráce nefunguje a já bych byl rád, kdyby se to změnilo třeba v otázce dostavby okruhu.“

Šéf hnutí ANO narážel na aktuální vyhrocené česko-ruské vztahy kvůli Hřibovým postojům – například přejmenování prostranství před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Primátor má stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) – ten kvůli odstranění sochy maršála Koněva – a řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS), který naštval Rusko památníkem vlasovců, policejní ochranu. „Je potřeba, abychom vedli s Ruskem dialog,“ řekl k tomu Babiš.

Modré zóny. Ilustrační foto.
Chaos! Vláda zrušila bezplatné parkování. Hřib modré zóny zdarma prodloužil

„Chceme postavit ten okruh Prahy a ono to s ním (Hřibem) nefunguje. Ředitelství silnic a dálnic se snaží, je tam už rok žádost o rozhodnutí,“ uvedl Babiš k napjatým vztahům s pražským primátorem a dodal, že mu ve středu odeslal dopis. V minulosti se oba politici přeli zejména o využití pozemků v Letňanech, kde chtěl premiér stavět takzvanou vládní čtvrť, což se představitelům hlavního města nelíbí. Hřib a spol. požadují, aby nevzniklo jen „úřednické ghetto“.

Babiš se nevyjádřil, musí dokument prostudovat

Vedení metropole si dostavbu silničních okruhů kladlo jako jeden z hlavních požadavků při případných majetkových transakcích mezi státem a hlavním městěm. Na dokončení vnějšího okruhu chce Praha příspěvek státu ve výši 60 miliard korun. Ve hře je i stavba nové nemocnice v Letňanech. Hřib v současném návhru memoranda zmiňuje ještě projekt nového koncertního sálu nebo umístění nové budovy Národní knihovny a depozitáře Národní galerie. Babiš se zatím k dokumentu nevyjádřil, neboť jej nejdřív musí prostudovat. 

Magistrát získal ochranné prostředky pro Prahu po vlastní ose bez pomoci státu.
Praha získala respirátory „po vlastní ose“. Hřib: Není nutné je vítat na letišti

„Spolupráce bude spočívat především ve vzájemné diskusi, hledání vhodného a akceptovatelného řešení pro obě strany, stanovení dalšího postupu a případně též uzavření konkrétních závazkových vztahů, v rámci kterých budou stanoveny konkrétní práva a povinnosti stran," citoval z návrhu memoranda web Pražský patriot s odkazem na agenturu ČTK.

Strany by podpisem dokumentu deklarovaly vůli změnit způsob oceňování majetku, kdy stát jej nabývá za cenu administrativní, ale převádí za cenu obvyklou. „Toto pravidlo v případě směn komplikuje dohody mezi Prahou a ČR o finančním vypořádání, neboť hlavní město Praha je povinno nabývat majetek za cenu obvyklou a za cenu obvyklou je povinno majetek rovněž převádět," píše se v dokumentu.

Ať stát nejprve nabídne majetek dané obci, navrhuje Praha

V memorandu zástupci města navrhují také společnou snahu právně zakotvit pravidlo, aby majetek stát v případě prodeje nejdříve nabídl dané obci, teprve poté by jej nabízel třetí straně. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib poskytl 3. prosince 2019 rozhovor Deníku.
Praha chce směnit se státem miliardový majetek. Ale Hřib si klade podmínky

Na základě dokumentu by měli Babiš a Hřib najít dohodu na využití a vlastnictví některých konkrétních budov – například zámků na Veleslavíně a v Kunraticích, Faustova na Karlově náměstí, hasičských zbrojnic, tenisových kurtů na Letné nebo pozemků v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Hřib navhruje, že pokud obě strany memorandum uzavřou, mělo by platit na dobu neurčitou. Ukončit by jej bylo možné dohodou, bez udání důvodu s výpovědní lhůtou šesti měsíců nebo písemně, kdy by ukončení bylo platné okamžikem doručení. Dokument nebude zakládat právně vymahatelné závazky.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a pražský primátor Zdeněk Hřib (na snímku z 6. prosince 2018).
Další dopis. Neblokujte směny s Prahou, vyzval Hřib Babiše