Na základě nejnovějšího vládního nařízení se lidé, kteří si v následujících třech týdnech budou chtít zaběhat či vyrazit na procházku, musí zdržovat pouze v katastru „své“ obce. Pokud by se tak člověk žijící v Pelhřimově chtěl projít do oddělené části obce, v podstatě porušuje vládní nařízení, protože by přitom vkročil do „cizího“ katastru.

Zcela jasno nemají ani představitelé města. „Ministerstvo vnitra k tomuto nevydalo žádný pokyn, takže se držíme toho, že by se každý měl zdržovat v obci, kde bydlí. V tomto případě to jsou tedy jednotlivé místní části,“ sdělil pelhřimovský starosta Ladislav Med.

Podobně to má i Havlíčkův Brod. „Přiznám se, že si toto nařízení vůbec netroufám interpretovat. Teoreticky lidé z oddělených místních částí mohou jít na procházku po městě, ale nesmí přejít cizí území. To by museli přejet třeba autem,“ uvažoval starosta Brodu Jan Tecl a dodal, že na prvním místě by měl vždy být zdravý rozum.

Naopak v Jihlavě, Třebíči a Žďáře nad Sázavou je situace o poznání jednodušší. Jejich katastr tvoří souvislý celek. Pelhřimov a Brod však nejsou jedinými takovými městy v České republice. Podobně to má například i Bruntál, Litomyšl či Karlovy Vary.