„Z infekčního oddělení z nemocnice v Praze utekl pacient, který měl pozitivní test na COVID-19. Do půl hodiny ho policisté vypátrali na Povltavské ulici nedaleko nemocnice,“ uvedla pražská policie na oficiálním twitterovém účtu bez dalších podrobností.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Pražskému deníku informaci potvrdil Filip Řepa, mluvčí Bulovky. „Ano, pacient byl u nás na lůžkovém oddělení v izolaci od soboty, čekal na výsledky testů. Jakmile se dozvěděl, že je pozitivní na koronavirus, tak při převlékání postelí využil nestřežené chvilky a personálu nemocnice utekl,“ popsal mluvčí Řepa s tím, že policie jej dopadla skutečně rychle. Na tísňovou linku 158 ihned zavolaly sestry z Bulovky. Incident se odehrál krátce před 17. hodinou.

Policejní hlídka objevila „uprchlíka“ na lávce u Vltavy pod mostem Barikádníků. „V souladu s bezpečnostními opatřeními se k němu policisté nepřibližovali a vyčkali na příjezd speciální sanitky, kde byli záchranáři v ochranných oblecích,“ popsala pohotový zásah tisková mluvčí krajského ředitelství policie Lucie Drábková. „Policistům pacient sdělil, že z nemocnice šel pěšky,“ dodala Drábková.

Zda se však muž při útěku dostal do kontaktu s dalšími lidmi, bude předmětem vyšetřování. Nyní bude pravděpodobně hospitalizován pod policejním dohledem. „Budeme muset udělat nějaké opatření, aby se to neopakovalo,“ přikývl mluvčí pražské nemocnice a dodal, že pacientovo jednání bylo opravdu nebezepčné.

Paragraf 152 trestního zákoníku definuje (úmyslné i nedbalostní) šíření nakažlivé lidské nemoci. Babišova vláda na popud ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) zařadila koronavirus k nákazám, jako je AIDS, cholera nebo mor a další. Trestní sazba se pohybuje od šesti měsíců do osmi let odnětí svobody – to se týká právě aktuálně vyhlášeného nouzového stavu. Pokud člověk způsobí smrt nejméně dvou osob, může dostat dokonce až dvanáct let vězení.

„Pravděpodobně bude muž podezřelý z tohoto zločinu, avšak bude záležet na dalších okolnostech,“ uvedla pro Pražský deník policejní mluvčí Drábková.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník