„Vzhledem k tomu, že žádná síň do dnešní doby vystavěna nebyla, tak podmínka nebyla splněna a darování se stalo neúčinným,“ řekla soudkyně Marie Tvrdková. Praha podle ní nemohla obrazy ani takzvaně „vydržet“.

Pokud rozhodnutí potvrdí odvolací soud, nepřipadnou obrazy automaticky Johnu Muchovi. Podle jeho právníka Františka Vyskočila bude nutné znovu otevřít dědické řízení, ve kterém by jako zákonní dědicové figurovali John Mucha a jeho nevlastní sestra, Jarmila Mucha Plocková. Ta v minulosti uvedla, že s podáním žaloby nesouhlasí.

Výstava Slovanské epopeje.
Nádraží Vyšehrad, Vítkov nebo ledárny v Braníku. Kde skončí Slovanská epopej?

Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM). Pražští radní loni v říjnu schválili, že cyklus na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. V období zapůjčení by se měl vyřešit problém s chybějícím prostorem v Praze. Podle posledních informací by mohly být obrazy na zámek převezeny na jaře příštího roku.

„Nyní jsme s rodinou Muchovou a panem Johnem v souladu v tom, že pan Mucha nemá problém, aby byla Slovanská epopej vystavená u nás do doby, než v Praze pro ni bude nalezen adekvátní prostor," komentoval rozsudek pro Deník Rovnost starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Termín výstavy platí, vzkazuje Moravský Krumlov

„Termín převezení pláten na jaře 2021 platí. Otevření výstavy plánujeme na březen nebo duben 2021. Samozřejmě, jak do otevření zasáhne koronavirová krize, to nikdo neví. Doufáme, že se situace bude lepšit. Pokud by se nezlepšila, možnost, že výstavu otevřeme později, existuje. Ale co se týče stavebních prací, přípravy a převozu, nejzažší termín je určitě květen 2021. Ale v ideálním případě chceme výstavu otevřít v dubnu," řekl Rovnosti ředitel moravskokrumlovského Městského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Jenže Praha zatím stále nerozhodla, kde vybuduje vlastní sál pro umístění obrazů, zvažuje více možností. Jako nejperspektivnější v září vybral Institut plánování a rozvoje (IPR) Pankrácké náměstí, objekt paláce Savarin v Praze 1 nebo ledárny v Braníku. Město uvažuje i o nádraží Vyšehrad, budova ovšem není ve vlastnictví Prahy, navíc je ve špatném stavu.

„Pracovní skupina se snaží nalézt politickou shodu pro stálé umístění Slovanské epopeje v Praze," napsala Pražskému deníku radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě). „Vyslechli jsme si všechny nabídky a prezentace a příští čtvrtek na zastupitelstvu mají dát jednotlivé zastupitelské kluby své stanovisko," dodala. 

Vizualizace možného vystavení Slovanské epopeje na krumlovském zámku.
Muchova vnučka: Plátna Epopeje do Krumlova? Až po opravách zámku

Obvodní soud se Muchovou žalobou začal zabývat v lednu 2017. Tehdy ji zamítl, rozhodnutí potvrdil i odvolací senát. Nejvyšší soud však předloni v květnu rozsudky zrušil. Napodruhé začal soud žalobu řešit o půl roku později. Soudkyně ve středu řekla, že svůj právní názor vyjádřila ve svém minulém rozhodnutí, ale nyní byla vázána usnesením Nejvyššího soudu.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.