Možnost zjištění tramvajových spojů přímo na dotykové obrazovce zastávky by ocenila i Daniela Černá, která do Brna přijela na dovolenou. „Je škoda, že je zastávka zničená. Online řády bych uvítala i u nás v Pardubicích. Tam takové zastávky nemáme, ale poničené sprejery ano,“ sdělila.

Fronta před očkovacím kamionem v Moravské Třebové
Před očkovacím autobusem v Moravské Třebové je fronta. Hnus, ošklíbají se mnozí

Zastávky jsou poničené, přestože v centru města funguje velký počet kamer. Brněnští strážníci za poslední dva roky evidují pokles takovýchto prohřešků. „Může to souviset s protipandemickou uzávěrou, kdy dlouhou dobu nemohly fungovat kluby, bary ani restaurace a byl omezený pohyb lidí. Opilí lidé totiž často rozbíjejí zastávky v rozčilení po vypjatých hádkách nebo i bezdůvodně," doplnil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Kamery a pokuty 

Od vandalismu podle něj odrazují právě kamery umístěné v centru města a také pokuty. „Pokud je majetková újma do deseti tisíc korun, jedná se o přestupek s pokutou do padesáti tisíc. U recidivy ještě o dvacet tisíc korun více. U vyšších škod nad deset tisíc korun už jde o podezření z trestného činu,“ upřesnil Ghanem.

Autogramiáda premiéra Andreje Babiše na teplickém náměstí Svobody.
OBRAZEM: Košťata místo vajec. Recesisté myli náměstí v Teplicích od „babišismu“

Kompletní opravu poškozených chytrých zastávek zajistí jejich správce, tedy brněnský dopravní podnik. „Pokud dojde k jejich poškození, neprodleně se snažíme poškození odstranit. Stejně tak tomu bude i v případě chytrých zastávek na Moravském náměstí,“ potvrdila mluvčí podniku Hana Tomaštíková. Přístřešky jsou obvykle v majetku městských částí.

Zastávky jsou terčem vandalů i v jiných městských částech. Často bývá poškozená podle informací Deníku Rovnost například Stamicova v Kohoutovicích.

GABRIELA PIRKLOVÁ