Na případ upozornily Seznam Zprávy. Učitelka mimo jiné tvrdila, že se v ukrajinské metropoli, která čelí ostřelování, „nic neděje“ a veřejnoprávní Česká televize, která záběry z místa zprostředkovává, „je navázána na miliardáře Sorose“. Osmnáctiminutový výklad žáci tajně natočili.

Ředitelka školy Renata Riedlová se rozhodla učitelku z výuky stáhnout a na začátku tohoto týdne s ní chtěla ukončit pracovní poměr. To se ale dosud nestalo. Vyhazovu brání pracovní neschopnost češtinářky. „Paní učitelka se nedostavila na schůzku z důvodu pracovní neschopnosti,“ uvedla pro Pražský deník ředitelka ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu Renata Riedlová.

„Mně včera zrovna, já jsem to tedy smazala, shodou okolností došel obrázek současného Kyjeva. Jako nic se tam neděje,“ říká na nahrávce češtinářka osmákům při hodině. Zároveň jim podala výklad, ve kterém přiznává Rusku a prezidentu Putinovi právo vtrhnout na Ukrajinu. Odvolává se na údajnou genocidu ruského obyvatelstva.

„Podíváte se na nějaká nezávislá média, třeba Protiproud nebo něco takového a dostanete ucelený obrázek,“ nabádá češtinářka své žáky. Protiproud přitom patří mezi weby, které Internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo. Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu podle sdružení ohrožovaly českou národní bezpečnost.

Cíl hodiny? Zorientovat se v informacích 

Pražský deník požádal o vyjádření i samotnou pedagožku, ta však nereagovala. „V hodině jsme se zabývali dnes tolik diskutovanou tematikou rusko-ukrajinské války a stručnými přehlednými dějinami obou států. Pracovala jsem pouze s ověřenými a historicky zdokumentovanými fakty,“ hájila se v prohlášení, které zveřejnila na internetu.

„Cílem této hodiny bylo, aby se žáci dokázali zorientovat v dostupných informacích, aby se naučili vnímat polarizaci společnosti, odlišný názor brali jako věc běžnou, která je nijak neohrožuje, dokázali s ním pracovat a neodsuzovali jej,“ pokračovala.

Rusové stojí frontu na poslední hamburger před provozovnou McDonald's v Moskvě. Firma se rozhodla své pobočky v zemi uzavřít.
Informační válka v Rusku. Šiřte a vytvářejte pravdivý obsah, hlásají ruské weby

O učitelku už se zajímá policie a státní zástupce. „Pražská policie tuto informaci v médiích zaznamenala a zabývá se jí. Případ je ve fázi šetření a kriminalisté zjišťují, jestli v této souvislosti byl porušen zákon, či nikoliv,“ řekl Deníku mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Na učitelku přišlo i trestní oznámení. To podal advokátní koncipient Michal Krajčírovič. „Otevřené obhajování ruské agrese, popírání útoku a gumování mozku dětem snášet nebudu,“ prohlašuje. „Je tedy na místě, aby se orgány činné v trestním řízení seznámily s nahrávkou a posoudily případné naplnění dalších skutkových podstat trestných činů,“ vysvětluje Krajčírovič.