Lidská obydlí bývají životním prostorem pro různé druhy hmyzu, ale kožojed patří rozhodně mezi ty méně příjemné. Dokáže totiž zničit potraviny, krmení pro domácí mazlíčky i okrasné předměty.

Jak se kožojed dostane do domu

Kožojedi často přezimují ve štěrbinách kůry stromů nebo v jiných chráněných místech. Brzy na jaře však pronikají do obydlí, aby zde nakladli vejce.

Takto kožojed vypadá:

| Video: Youtube

„Dovnitř se mohou dostat například i přes roztrženou okenní sít, atiku, trhlinu ve stěnách a dalšími otvory vedoucími do interiéru. Mohou být také přineseni do domácností v nákupních taškách s výrobky, ve kterých se už stihli zabydlet,“ popsal například specializovaný web Elite Extermination.

Čím a jak kožojed škodí

Dospělci se živí živočišnými produkty včetně sušeného masa, sýrů, peří, vlasů, rohů a kůže a dalších potravin s vysokým obsahem bílkovin.

„Rádi se dostávají i do krmiva pro psy a kočky,“ uvedla Michiganská státní univerzita.

Larvy se zavrtávají, často nepohrdnou ani dřevěným trámem. Zvládnou se zavrtat i do cínu či olova.

„Mohou tak poškodit i elektrické vedení a měkké kovy,“ doplnila Veterinární univerzita Brno.

Kožojed se zavrtává kvůli kuklení, nikoliv krmení.


Nahrává se anketa ...

Jak kožojeda poznat?

Kožojed svým vzhledem patří mezi poměrně snadno rozpoznatelné brouky.

Larva 

  • Má hnědou barvu
  • Je hustě ochlupená
  • Měří zhruba 1 cm
  • Má tendenci zavrtávat se do tvrdých substrátů, jako je dřevo, korek a sádra, kde se zakuklí

Dospělci

  • Jsou tmavě hnědí se širokým, světle žlutým skvrnitým pásem přes horní část krovek
  • Měří 7 – 9 milimetrů

Podle Veterinární univerzity Brno samička naklade za svůj život sto až dvě stě vajíček, ze kterých se líhnou velmi žravé larvy.

„Larvy se sedmkrát svlékají a pak se kuklí. Vývoj larev trvá tři až sedm dnů, kukla se vyvíjí sedm dnů. Během roku má brouk dvě generace a celý vývoj může proběhnout za 1,5-5 měsíců v závislosti na potravě a teplotě,“ doplnila Veterinární univerzita.

Rušník muzejní z čeledi kožojedovití může zcela zničit i entomologickou sbírku:

Jak se kožojeda zbavit?

Pokud už se v domácnosti kožojed rozmnoží, může ho být poměrně složité se ho zbavit. Znamená to projít prakticky vše, co doma máte.

„Napadené věc je potřeba tepelně sterilizovat na teplotu 60 stupňů Celsia alespoň po dobu půl hodiny, nebo ponechat při teplotě nižší než 18 stupňů Celsia alespoň tři až čtyři dny,“ uvedl specializovaný web PennState Extension.

A co jde vyhodit, to je samozřejmě potřeba vyhodit. Může jít například o napadené krmivo pro domácí miláčky. Vše je nutné  učinit velmi důsledně, aby se případně další jedinci nestihli zase rozmnožit a páchat další škody.

Mohlo by vás zajímat:

cmelak_video | Video: Deník/Jiří Štraub

Text najdete zde: Čmeláci proti agresivním sršním bojují šokujícím manévrem