Jak odmrazit a vyčistit mrazák:

| Video: Youtube

Proč je odmrazení důležité

Odmrazování ledničky a mrazničky na žebříčku zábavných činností figuruje někde na spodních příčkách. Ale pokud nevlastníte No Frost lednice, jejichž technologie brání vytváření ledu, bez pravidelné odstávky a odledování se neobejdete.

I když odborníci radí přistoupit k tomuto procesu nejméně dvakrát ročně a ještě lépe tak často, jak je potřeba, někdy to nevyjde a najednou zjistíme, že nám v kuchyni stojí ledová jeskyně. Proč je potřeba se ledu a námrazy rychle zbavit?

  • Námraza zvyšuje spotřebu energie. Už pouhé tři milimetry námrazy zvýší spotřebu energie o 30 procent, a pokud vrstva námrazy v mrazničceu vzroste na jeden centimetr, vzroste spotřeba elektřiny o 75 procent. „Námraza nad 1,5 cm už je kritická. Mraznička  nepracuje správně. Uložené potraviny nedokáže efektivně zmrazit, a ty se tak mohou rychle kazit,“ varují prodejci elektroniky.
  • Zamrzlé šuplíky. Námraza navíc zhoršuje manipulaci se zásuvkami, a pokud je velmi silná, může je úplně zablokovat.
  • Kusy ledu zabírají místo. Kvůli námraze a ledu je v mrazničce méně místa na potraviny. Led, který se usadí na potravinách, může některé z nich při rozmrazování znehodnotit. Platí to například pro bobulovité ovoce.

Co budete potřebovat k odmrazení a čištění

Před tím, než se vrhnete do práce, nebude od věci zkontrolovat manuál, abyste věděli, čeho se při čištění ledničky a mrazničky vyvarovat. Je také dobré před plánovanou akcí část potravin spotřebovat.

Připravte si tašky nebo bedny, do nichž naskládáte potraviny z mrazničky a z ledničky. Pokud venku nemrzne, využijte chladicí tašky nebo chladicí boxy.


Nahrává se anketa ...

Připravte si také savé hadry nebo ručníky, kterými zachytíte odtávající a odtékající vodu, kbelík na tající a odpadávající led, kbelík s vodou a octem na vyčištění prostor ledničky i mrazničky a plastovou špachtli nebo škrabku na led.

Pak přístroj vypněte ze sítě. Zástrčku nenechávejte ležet na podlaze, kde by se mohla dostat do kontaktu s vodou.

Pozor! „Pokud vám zamrzly šuplíky v mrazničce, neotvírejte je násilím. Může se vám stát, že vám zůstane kus šuplíku v ruce,“ varují výrobci elektroniky.

Z ledničky a mrazničky vystěhujte potraviny. Pečlivě je zkontrolujte, a pokud prošla doba jejich spotřeby, nebo se vám na nich něco nezdá, vyhoďte je.

„Studie ukazují, že lidé obvykle zapomínají, co vlastně lednici a mrazáku mají. Stává se , že spotřebují jen asi 50 procent potravin, které skladují,“ podotýká web Cleanipedia, který se zabývá úklidem a organizací domácnosti. Vyjměte police a šuplíky. Na podlahu kolem přístroje rozprostřete ručníky nebo savé hadry.

Čtyři metody jak urychlit odmrazení

Odmrazení mrazničky se silnou vrstvou ledu je zdlouhavý proces. „Bez jakékoli pomoci může lednici s mrazničkou trvat až osm hodin, než se úplně rozmrazí,“ uvádí web Cleanipedia. Existují však postupy, s nimiž se odmrazení zrychlí, aniž by to způsobilo poškození přístroje.

close Nejrychlejší cestou k odmrazení mrazáku je použití kastrolu s horkou vodou. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Nejrychlejší cestou k odmrazení mrazáku je použití kastrolu s horkou vodou. Kastrol s horkou vodou

Nejrychlejší cestou je použití kastrolu s horkou vodou. „Budete potřebovat nižší široký hrnec. Nalijte do něj horkou vodu a vložte jej na utěrkou vystlanou polici v mrazničce,“ radí web Top recepty.

Když led začne po chvilce povolovat, vezměte si připravenou špachtli nebo škrabku, opatrně odstraňujte led a námrazu a vkládejte je do kbelíku. Když voda v kastrolu vychladne, nahraďte ji novou. „V žádném případě vodou nepolévejte stěny mrazničky ani chladničky! Hrozí jejich popraskání,“ upozorňují výrobci

Utěrka namočená v teplé vodě

Na led můžeme přikládat utěrku namočenou v teplé vodě. „Voda může být teplá, ale ne vařící. Pokud byste například na plastové zásuvky nalili vařící vodu, mohly by popraskat,“ varují výrobci.

Posolený led

Posolte ledovou vrstvu a jakmile se začne led uvolňovat, opět jej škrabkou opatrně odstraňte.

S fénem opatrně

Urychlit odmražení můžete také pomocí fénu. Na led však nefoukejte z bezprostřední blízkosti a postupujte vždy shora dolů. Použití fénu však berte jen jako krajní možnost. Jak víme, elektrické přístroje a voda nejsou úplně bezpečná kombinace.

close Použití fénu k odmrazení berte jen jako krajní možnost. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Použití fénu k odmrazení berte jen jako krajní možnost.

Ledničku a mrazák pečlivě vymyjte

Led a námraza jsou pryč? Vyždímejte do kbelíku ručníky a hadry umístěné na podlaze u mrazničky a odneste je.

Nyní musíte ledničku a mrazničku důkladně vyčistit. Tuto práci nepodceňujte. Prostory pro uskladnění potravin musí být bezchybně čisté. Můžete použít vodu se saponátem či dezinfekční prostředky, ale vystačíte si i s vodou a octem.

Vyčistěte i těsnění, na které můžete použít například starý kartáček na zuby. Těsnění také dobře zkontrolujte.

Police a zásuvky stejně pečlivě umyjte ve dřezu kvalitním mycím prostředkem nebo vodou s octem.

„Po dokončení čištění je opravdu důležité vnitřek mrazničky důkladně vysušit. V opačném případě tato voda po zapnutí mrazáku zmrzne a vytvoří ledovou námrazu, což tak trochu maří účel celého odmrazovacího cvičení,“ podotýká Cleanipedia. K vysušení použijte utěrky nebo savé hadříky.

Pozor na rozmrazené potraviny

Vyčištěný a vysušený spotřebič zapojte do zásuvky. „Teplota lednice i mrazáku by měla být na začátku nastavena na maximum. Přibližně po půl hodině nastavte požadovanou teplotu a naskládejte potraviny zpět,“ uvádějí výrobci.

Nezapomeňte dvakrát zkontrolovat všechny zmrazené potraviny, abyste zjistili, zda jsou stále zmrazené. „Pokud se rozmrazilo syrové maso nebo jiná potravina, kterou by bylo nebezpečné znovu zamrazit, co nejdříve je spotřebujte, jinak je budete muset zlikvidovat,“ upozorňuje web Cleanipedia.