Mnoho maminek má v dnešní době pocit, že je toho na ně moc. Často proto bojují s pocitem vyčerpání. K zaměstnání mívají na starosti ještě celou domácnost, na kterou jsou mnohdy samy. Nákupy, vaření, umývání nádobí, luxování, utírání prachu, praní prádla, skládání oblečení…

A tady se zastavme. S poslední jmenovanou domácí prací totiž mohou začít pomáhat i ty nejmenší děti. Stačí jim vyrobit snadnou pomůcku ze zbytků kartonu a naučit je jednoduchý skládací trik. Prádlo pak budou chtít skládat samy a maminkám odpadne alespoň část každodenních povinností.


Nahrává se anketa ...

Výroba kartonového skládače oblečení

Kdyby tak šlo skládání prádla nějak urychlit a zjednodušit. A počkat, ono skutečně jde! S podomácku vyrobeným skládačem prádla z kartonu či staré krabice.

Podobná pomůcka se dá sehnat i v internetových obchodech, ale když si ji vyrobíte sami, ušetříte nějakou tu korunu. A když vám s ní pomohou vaše děti, potrénujete s nimi jemnou motoriku, a také je naučíte, že některé věci, které byly určeny na vyhození, mohou ještě dobře posloužit jako materiál.

Výroba kartonové pomůcky na skládání dětského prádla

Budete potřebovat:

 • Kartonovou krabici
 • Širokou lepenku (obyčejnou nebo typ duct tape)
 • Fixu
 • Metr
 • Nůžky, nebo modelářský nožík

Pracovní postup:

 • Připravte si dostatečně velkou kartonovou krabici nebo karton. Pokud budete pracovat na kuchyňském stole, nezapomeňte použít podložku, abyste stůl nepoškrábali.
 • Na karton zakreslete pomocí fixy rozměry jednotlivých částí. Potřebovat budete dvě křídla o rozměrech 50x18 cm, jeden menší díl 30x19 cm a nejmenší pohyblivý díl o rozměrech 20x19 cm. Vše najdete v naší galerii.
 • Pokud máte tenký karton, jednotlivé díly vystřihněte pomocí nůžek. V případě robustnější krabice či kartonu použijte modelářský nožík.
 • Následně k sobě díly přiložte (viz. fotogalerie) a přilepte širokou lepicí páskou. Mezi jednotlivými částmi si nechte malé mezerky, aby se o sebe díly při přehýbání netřely.
 • Přilepte k sobě pouze křídla a horní větší díl. Spodní nejmenší díl přilepte jen v horní části. Boky nechte volné.
 • Slepený skládač prádla otočte a slepte i na druhé straně, aby byl spoj pevnější.

Dokonalé složení hromady triček během okamžiku:

| Video: Youtube

K výrobě tohoto pomocníka vám úplně postačí jakákoliv stará krabice dostatečných rozměrů. Ideální jsou však zbytky kartonu od nábytku či domácích spotřebičů.

TIP: Tyto rozměry jsou určeny pro skládání dětských triček, mikin a svetrů. Chcete-li si vyrobit pomůcku i pro větší oblečení, křídla budou mít rozměry 72x25 cm a dva zádové díly 36x25 cm. Ideální je však přizpůsobit velikost zádových dílů šířce skříňky či velikosti triček.

Jak skládač prádla používat?

Kartonovou pomůcku ke skládání prádla zvládnete i s malými pomocníky vyrobit do patnácti minut. Jakmile ji slepíte, nic už nebude bránit jejímu použití. Když ji navíc představíte dětem jako hračku, která umí kouzelně skládat prádlo skoro sama, rychle si ji zamilují.

Pomůcku položte na rovnou plochu a umístěte do ní triko přední stranou dolů. Pak už jen ohněte nejprve jedno křídlo, následně druhé křídlo, a nakonec i spodní pohyblivou část. Přičemž po ohnutí vždy vraťte díl na původní místo, pak až ohněte další díl.

Skládač prádla je vhodný především na skládání triček s krátkým rukávem či šatiček. Když ale naučíte dítě přehmat pro složení i dlouhého rukávu, zvládne hravě složit i mikiny či svetry. S uvedeným výrobním postupem můžete získat i skvělý skládač spodního prádla. Rozměry přizpůsobte velikosti prádla i úložného prostoru. Princip ale zůstává stejný.

Se skládáním triček si poradí i děti:

Tričko zvládne složit za pár vteřin i předškolní či mladší dítě. | Video: Se svolením Kateřiny Němcové

Zkušenost autorky – ověřeno za vás:

„Má pětiletá dcera okamžitě pochopila, co se po ní chce. Když skládala triko poprvé, trvalo jí to dvacet vteřin. Po pár minutách tréninku to zvládla pod pět vteřin. A když doskládala celý koš, skládané prádlo do něj naházela zpět, zmuchlala a začala s nadšením skládat od začátku.“

Lze si pomoci i knihou

Pokud doma žádný karton nemáte, můžete si vystačit i s jakoukoliv knihou, nebo i časopisem. Velikost knihy zvolte podle velikosti trička. Triko položte na zem, stůl, nebo i gauč přední stranou dolů. Na horní stranu trika s výstřihem přiložte knihu.

Pak už jen přehněte triko zleva, zprava, a nakonec zespodu. Knihu pak vyjměte. I tímto způsobem složíte trička rychle a budou ihned připravena k uložení do skříně v úhledných komínkách. Pokud skládáte vertikálně, triko ještě jednou přehněte a uložte do šuplíku jako obvykle.