Jak poznat, že se v květináči objevila plíseň? První, co vás většinou doslova praští přes nos, je typicky zatuchlý zemitý zápach, kterého si nelze v okolí napadené rostliny nevšimnout. Jakmile ke květináči přistoupíte blíž, všimnete si, že vrchní vrstva substrátu je pokryta bílým či zelenkavým povlakem, ale i jednotlivými shluky bílých, černých či růžových plísní.

Naštěstí však existuje snadné řešení, jak se plísně na povrchu květináče zbavit. Stačí vršek substrátu zasypat oblíbeným voňavým kořením, kterým není nic jiného než obyčejná skořice. Proč se plíseň v květináči objevuje a jak se jí pomocí skořice zbavit a jejímu výskytu předejít?


Nahrává se anketa ...

Proč se plíseň v květináči objevuje

Spory plísní jsou běžnou součástí venkovní, ale i vnitřní půdy. Pokud dojde k vytvoření vhodných podmínek, chopí se spory šance a brzy v květináči objevíte typickou bílou plíseň, která může časem začít soupeřit s vaší rostlinou o výživu. Nehledě na to, že plesnivá zemina u pokojové rostliny není příjemná na pohled. Jaké podmínky vedou k růstu plísní ve vašem květináči?

Přemokření rostliny

Nejčastějším důvodem růstu plísní v květináči je přemokření rostliny. „Pokud rostlině dopřáváte častější zálivku, než jakou je schopna pojmout, bude v květináči stát voda. A právě přemokřená zemina je dokonalou živnou půdou pro spící póry plísní, které se rády probudí k životu a v květináči brzy nadělají paseku,“ vysvětluje zahradnice s 30letými zkušenostmi Kathleen Miller pro hobby magazín The Spruce.

Doporučuje proto pravidelně kontrolovat vlhkost půdy předtím, než rostlinu opětovně zalijete. Zálivku případně upravte dle potřeb konkrétní pokojové rostliny.

Špatný květináč

Většina pokojových rostlin špatně snáší přemokření. K němu dochází nejen kvůli nadměrné zálivce, ale i z důvodu nevhodně zvoleného květináče. Pokud totiž nemá voda kam odtéct a zůstává v květináči, její kořeny zůstávají nepřetržitě ve vodě a mohou začít uhnívat. Lepší je tudíž volit květináč s otvory, kterými může přebytečná voda odtéct do misky a následně ji lze vylít. Předejdete tak nejen uhnívání kořínků, ale i vzniku plísní.

Nedostatečná cirkulace vzduchu

Umístění pokojové rostliny hraje ve zjišťování příčiny růstu plísní rovněž nemalou roli. I pokojové rostliny, které jsou nenáročné na údržbu, mohou mít potíže s plísněmi, pokud nedodržíte základní požadavky na světelné podmínky a proudění čerstvého vzduchu.

„Mezi jednotlivými rostlinami musí být dostatek místa a rovněž se musí nacházet v prostoru s dobrou cirkulací vzduchu. Přemístěte je proto na světlé a vzdušné místo, protože plísním se v suchých a světlých podmínkách nedaří. Pravidelné větrání pak přispívá ke snižování vlhkosti v místnost,  a tím i pravděpodobnosti vzniku plísní,“ radí odborník na pokojové rostliny Ben Norman na zahrádkářském webu Garadening Etc.

Problémem však může být i kontaminovaná půda, do které jste rostlinu přesadili. Lze si ji dokonce přinést i z obchodu. V neposlední řadě je potřeba odstraňovat i odumřelé listy, které rostlina pustila a zůstaly ležet na zemině. Uhynulé listy se totiž mohou brzy stát živnou půdou pro růst plísní.

Koření, které odstraňuje plíseň

Co ale dělat, když se plíseň v květináči i přesto objeví? Rozhodně není potřeba květinu ani zeminu vyhazovat. Pomocí lžíce opatrně odstraňte veškerou plíseň a zlikvidujte ji společně s domácím odpadem.

Dejte si však dobrý pozor na to, abyste kontaminovanou zeminu přenášeli v dostatečné vzdálenosti od ostatních domácích rostlin. Lžíci poté důkladně vyčistěte.

Jistotou jsou rovněž chemické fungicidy, které ovšem ne každému imponují. Někteří odborníci proto doporučují i ekologičtější metody, které jsou ovšem neméně účinné.

„Odstraňte vrchní vrstvu půdy i s plísní. Substrát poté lehce posypte mletou skořicí, která obsahuje cinnamaldehyd, látku, která jí dodává charakteristickou chuť a vůni. Zároveň ale působí jako přírodní fungicid, který brání dalšímu šíření houbových infekcí a plísní,“ doporučuje odbornice na pokojové rostliny Kristýna Kratochvílová na webu Dej mi pokojovku. Doplňuje, že skořice navíc postačí i malé množství.

O fungicidní schopnosti skořice a látce v ní obsažené hovoří i některé studie. Patří mezi ně například výzkum z roku 2019, který zkoumal schopnost cinnamaldehydu omezovat růst patogenů na citrusových plodech, nebo pozdější studie z roku 2021 zkoumající fungicidní aktivitu cinnamaldehydu pod vedením akademického rektora Pedra Salivy. Druhá studie potvrdila, že je látka obsažená ve skořici vysoce aktivní i proti chorobě, jež způsobuje vadnutí a hnilobu kořenů pepře i jiných tržních plodin.

Jak nejlépe využít skořici při práci na zahradě:

| Video: Youtube

Jak zeminu ještě lépe ošetřit

Kromě skořicového posypu můžete po sebrání vrchní vrstvy zeminy i s plísní rostlinu následně i přesadit a zbytek zeminy nechat důkladně proschnout.

„Zbylou zeminu z květináče následně rozložte na noviny nebo plastovou fólii a nechte dostatečně proschnout. Před opětovným použitím můžete do zeminy přimíchat trochu perlitu, abyste zlepšili provzdušnění a odvodnění a snížili pravděpodobnost opětovného výskytu plísní,“ radí Gardening Etc.

Chybu ale neuděláte, ani když rostlinu necháte v původním květináči. Plíseň sejměte, půdu ošetřete skořicí, a následně květináč umístěte k oknu, aby měla rostlina i zemina dostatek světla a vzduchu. Po několik dalších týdnů ji však sledujte, a v případě, že se plíseň vrátí, znovu zakročte.

Jak plíseň (nejen) rostlině škodí

Plíseň, kterou mohou majitelé pokojových rostlin objevit na substrátu v květináči, je nepříjemným problémem, který lze ovšem relativně snadno řešit. Její výskyt vrcholí v zimních měsících, kdy je nejen v domácnostech, ale i v kancelářích, vysoká vzdušná vlhkost, a často nedochází k dostatečnému přísunu čerstvého vzduchu prostřednictvím větrání. Rostliny však nejsou jediné, komu výskyt plísní ubližuje.

„Tyto podmínky jsou ideální pro růst plísní, které mohou mít negativní dopady nejen na estetiku a zdraví pokojových rostlin. Mohou také představovat riziko pro zdraví lidí a domácích mazlíčků, zvláště pokud jsou alergičtí na plísně,“ upozorňuje nadšená milovnice pokojových rostlin Kristýna Kratochvílová.