Správná péče o koberce nejen zachová jejich vzhled a prodlouží životnost, ale hlavně vás zbaví prachu, chlupů, nečistot, alergenů, pylu a spórů plísní. Ideální by samozřejmě bylo vysávat koberce každý den. Stačit ale bude, pokud to uděláte dvakrát týdně. Když si z luxování místo nenáviděné fušky uděláte pomocí několika pravidel rutinu, ušetříte čas a zvýšíte účinnost své práce.

Jak dobře vyčistit koberec:

| Video: Youtube

Než začnete vysávat

Než se pustíte do samotného vysávání, začněte shora a utřete v místnosti prach ze skříní, polic a světel. Podlahu si nechte nakonec.

Zkontrolujte, jestli jste po posledním úklidu ve vysavači nezapomněli vyměnit sáček. Plný sáček snižuje sací výkon a brání proudění vzduchu. Zabráníte i tomu, že budete muset přerušit práci a vysypat nečistoty uprostřed vysávání. I bezsáčkové vysavače je třeba po každém použití vyprázdnit. Zkontrolujte také průchodnost filtru.

Nečekejte s vysáváním, až budete vidět na koberci chuchvalce prachu nebo drobky od sušenek. S menší vrstvou prachu budete mít méně práce. A vyluxujete i to, co okem nevidíte.

close Koberec byste měli vysávat dvakrát týdně. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Koberec byste měli vysávat dvakrát týdně

Před samotným vysáváním pečlivě posbírejte ze země hračky, kousky stavebnice, mince nebo spadlé suché listy rostlin. Mohly by vám vysavač poškodit.

„Odtáhněte také nábytek od zdí, abyste si usnadnili práci s vysáváním s menším počtem spouštění a zastavování,“ radí experti z Molly Maid, firmy, která se zabývá úklidem domácností více než 30 let. I když podle ní typická čtyřčlenná rodina vysaje svůj obývací pokoj zhruba 104krát ročně, existují tipy, s nimiž se sice nesníží počet vysávání, ale je možné ho zefektivnit.

Jak správně postupovat

Používejte vysavač s dostatečným výkonem. Při vysávání postupujte od nejčistších místností směrem ke vchodovým dveřím, kde bývá nečistot nejvíc. Vysávat můžete nejen koberce, ale i podlahu. Je to jednodušší než zametání a rozvíříte přitom méně prachu.

„Upravte nastavení podle typu koberce. Koberec s delšími chlupy pojme nečistoty jinak než kratší vlasový koberec,“ upozorňují profesionálové z úklidové služby Cleaning Authority.

Rychle neznamená efektivně. Jen pomalý pohyb umožní kartáčku na hubici dostat z vláken koberce i skryté částečky prachu a nečistot. Pokud do vysavače přidáte svoji oblíbenou vůni, byt se vám při úklidu příjemně provoní.

Nejvíc nečistot z koberce dostanete, když s ním budete vysávat v kolmých pohybech. Nejdříve projděte koberec jedním směrem a pohybujte hubicí dopředu a pak pomalu zatáhněte podtlak dozadu, abyste zachytili vše. Pak koberec vysávejte v kolmém směru, ať nevynecháte ani kousek. Je důležité každou oblast vysát několikrát, protože jeden průchod jen zřídka zachytí všechny nečistoty.

A jak čistíte koberec vy?

Alespoň dvakrát za měsíc vyměňte nástavec na úzký štěrbinový a vysajte jím všechny rohy a podlahové lišty, aby se v nich nehromadily nečistoty. Při vysávání čalounění a koberců na schodech může být velmi užitečné mít po ruce malý ruční vysavač. Ušetří vám čas.

Jak využít sodu

Pro rychlé a snadné oživení vašeho koberce má Cleaning Authority tip s využitím jedlé sody.

 • Koberec důkladně vysajte, abyste odstranili všechny vlasy, chlupy a fyzické nečistoty.
 • Posypte celý koberec rovnoměrně jedlou sodou.
 • Prášek nechte působit minimálně půl hodiny, ale čím déle ho necháte, tím lépe.
 • Ideální je použít sodu a nechat působit přes noc nebo ji nasypat na koberec ráno před odjezdem do práce.
 • Domácí mazlíčky musíte mít zavřené mimo tuto místnost. Jedlá soda ve velkém množství může být při požití pro psy a kočky toxická.
 • Znovu spusťte vysavač, abyste odstranili všechny stopy jedlé sody.

Nahrává se anketa ...

Hloubkové čištění

Klasické vysávání byste měli provádět dvakrát týdně. Vysávání musí být častější, pokud máte v rodině alergiky nebo chlupaté domácí mazlíčky. Dobré je také jednou za 12 až 18 měsíců nechat koberce hloubkově vyčistit od profesionálů.

Čištění skvrny od kečupu z koberce:

| Video: Youtube

Pokud používáte pronajatý parní čistič nebo jinou podobnou metodu, budou vaše koberce po určitou dobu mokré. „Někdy mohou být mokré až 24 hodin. Čistit je proto začněte od nejvzdálenějšího bodu vaší místnosti a postupujte směrem ke dveřím. Pokud to neuděláte, budete muset přecházet po čerstvě vyčištěných kobercích. Parní čisticí stroje obvykle spojují páru s chemickými přípravky k čištění koberců, ale jako přírodní alternativu můžete použít ocet,“ radí Cleaning Authority.

Koberec musí důkladně proschnout, jinak se mohou objevit plísně, nepříjemný zápach a může dojít k poškození koberce. Dokud nebude zcela suchý, není možné ho ani zatížit nábytkem. V místnosti s kobercem také pravidelně větrejte. Správná cirkulace vzduchu totiž pomáhá snižovat riziko navlhnutí.

Zlepšováky našich babiček

Čerstvě napadaný čistý sníh naše babičky využívaly rády k čištění koberců. Zkuste srolovat koberec a udělat to jako ony.

„Koberec na sníh položte chlupem dolů a náležitě ho vyklepejte klepačkou na koberce. Pokud jí doma nemáte, dá se pořídit již kolem stokoruny. Nebo můžete koberec položit a sníh na něj naházet. Pak ho stačí vymést nejlépe proutěným koštětem,“ doporučuje iReceptář.

Sníh – pomocník při čištění koberců:

Barvy koberce rozzáříte pomocí octové vody nebo kysaného zelí. „Kysané zelí nechte důkladně okapat, poházejte ho po koberci, zameťte a vysajte vysavačem,“ přidává osvědčený typ, jak barvy zase ožijí, iReceptář.

Špínu a nečistoty z koberce dostanete také pomocí soli. Nasypte ji na koberec a po patnácti minutách vyluxujte.

Co zabere na skvrny

Ať už za to může naše nešikovnost, nebo naše malé děti, čas od času se na koberci nějaký flek od jídla nebo pití objeví. IReceptář radí, co s ním:

 • Rozlité víno vysajte papírovými utěrkami, co se dá. Připravte si v mističce jedlou sodu s vodou 1:3. Vznikne pasta, která se aplikuje na skvrnu. Pořádně ji vmasírujte do koberce a nechte působit. Až vyschne, stačí flek se sodou vysát vysavačem.
 • Na mastnou skvrnu položte papírové utěrky. Vytáhněte žehličku, nastavte ji na nejnižší stupeň a poté skvrnu přes papírové utěrky přežehlete. Zbytky po fleku očistěte roztokem z octa, mýdla a vody.
 • Na skvrnu od kávy se používá perlivá voda a líh. Nalijte zprvu na flíček perlivou vodu, nechte chviličku bublat a nakonec přečistěte zbytky lihem.
 • Skvrny od krve navlhčete studenou vodou a následně otírejte roztokem čpavku.
 • Žvýkačku nechte ztvrdnou pomocí ledu a vydrolte.
 • Na vosk platí kuchyňská utěrka a žehlička.
 • Na těžko odstranitelné skvrny zkuste prostředek na čištění oken nebo směs benzínu a čpavku. Dobře funguje také prací prášek.