V létě přivedla třinecká fotbalová organizace na post hlavního kouče známé ligové jméno. Svatopluk Habanec se hned vrhl do přípravy s vizí přidat týmu na fotbalovosti. „Seděli jsme s vedením a shodli jsme se na novém způsobu herní produkce mužstva a nové cestě, kterou by chtěl Třinec jít. Pochopitelně, že v tom začátku budou důležité i výsledky, nicméně v letní přípravě jsme už kádr okysličovali o jména, která by nám v té nové cestě měla pomoci,“ naznačil Habanec.

Ostatně, pět z nových sedmi jmen sám osobně zná z působení v Brně či Slovácku. „Z kluků jsem v krátké přípravě nabyl dojmu, že se s mou filozofií ztotožnili a chtějí takový fotbal dělat. Pro mě je důležité, že na sobě chtějí pracovat, i když každému říkám, že se musíme obrnit trpělivostí, protože změnit ze dne na den styl a okamžitě chtít, aby vše fungovalo, to nejde,“ uvědomuje si Habanec.

I tak začal s týmem v létě pracovat více na herních věcech. Je totiž zastáncem proudu, který se hodně praktikuje v cizině, tedy upřednostnit práci s míčem nad běhání v terénu. „Musím přiznat, že sám jsem to běhání po lese rád neměl. Naběhat kilometry můžete i s tím, že se při tom třistakrát dotknete míče,“ přibližuje nový kouč Třince.

Změna způsobu herního stylu by měla Třinci zajistit minimálně klidný střed tabulky. „Sledoval jsem Třinec na jaře, kdy mužstvo vedl jako záskok Tomáš Jakus, a ta utkání měla hodně slušnou úroveň. Nakonec se podařilo s předstihem zachránit, přesto se Třinec v posledních sezonách často pohyboval v dolní třetině tabulky, a toho bychom se chtěli vyvarovat. Proto jsme si stanovili cíl skončit do osmého místa,“ vyhlásil plány Habanec.

Jeho tým začne novou sezonu v sobotu na hřišti exligové Dukly Praha. „I když máme začátek soutěže hodně náročný, nejedeme tam s poraženeckou náladou. Letní příprava nám naznačila, že můžeme naše cíle naplnit,“ míní Habanec, který už mírně zasáhl do kádru. Z krajního záložníka Omasty udělal beka, poohlíží se ještě po vysokém útočníkovi jako náhradě za Dediče, který odešel do Opavy.

„Můžete hrát způsobem na jednoho vysokého hroťáka, který pro spoluhráče sklepne a udrží balon, anebo se do vápna soupeře dostanete s rychlostními brejkovými typy. Pak můžete hrát i na tři útočníky. Rádi bychom měli v našem herním rejstříku obě varianty,“ říká Habanec.

Los nebyl pro hutníky zrovna příznivý, neboť z prvních šesti kol hraje Třinec čtyřikrát venku a doma má ještě ke všemu postupové aspiranty z Jihlavy a Hradce Králové. Právě v takových zápasech se ale mohou hráči pořádně ukázat.

Soupiska mužstva

Brankáři: Jiří Adamuška (25 let), František Chmiel (22), Lukáš Paleček (38)

Obránci: Imrich Bedecs (27), David Gáč (21), Jiří Janoščín (26), Ondřej Kušnír (35), Erik Šuľa (24), Lukáš Cienciala (18)

Záložníci: Filip Hlúpik (28), Martin Janošík (26), Filip Kubala (22), David Machalík (23), Tomáš Omasta (24), Martin Samiec (20), Jiří Valenta (31), Richard Vaněk (28)

Útočníci: Tomáš Wojnar (23), Luis Arroyo (23), Denis Nieslanik (20)

Přišli: František Chmiel (hostování Baník Ostrava), Jiří Valenta (Mladá Boleslav), David Gáč (Zbrojovka Brno), Filip Hlúpik (Příbram), Filip Kubala, David Machalík (oba hostování Slovácko), Tomáš Wojnar (Havířov)

Odešli: René Dedič (Opava), Tomáš Weber, Lukáš Buchvaldek, Michal Klec, Lukáš Lupták (všichni konec hostování), Francisco Nazareno, Róbert Demjan, Lukáš Hapal, Matěj Schwendt (všichni B-tým), Pavol Ilko, Michal Bárta (oba konec smlouvy)