1. liga (1993–1997)
close info Zdroj: se svolením AC Sparta Praha zoom_in Horst Siegl
Historie samostatné české soutěže sahá k roku 1993, kdy se Česko a Slovensko rozdělily na dva státy. Domácí soutěž od té doby až do roku 1997 nesla název 1. liga a kromě jediné sezony jí celou dobu vládla pražská Sparta.
Letenští neslavili mistrovský titul pouze v ročníku 1995/96, kdy zvítězil jejich odvěký rival Slavia. Sparťany táhl v ofenzivě Horst Siegl, který hned v první sezoně samostatné soutěže nastřílel parádních dvacet branek, na což o tři roky později navázal devatenáctigólovým představením. V dresu Sparty v té době začínal zářit i Vratislav Lokvenc a první zápasy mezi fotbalovou elitou zapsal i pozdější nejlepší střelec reprezentace Jan Koller.
Ani tehdejšímu lídrovi se ale nevyhnuly problémy. Sparta měla v této době dluhy, které sahaly až k částce 300 milionů korun. Tehdejší majitel Petr Mach nakonec klub prodal Východoslovenským železárnám Košice, pod jejichž vedením došli Letenští znovu až na vrchol.
Nesmíme ale opomenout ani titul Slavie, která pozvedla pohár nad hlavu v roce 1996 po dlouhých 49 letech. Sešívaní tehdy dobře využili problémů městského rivala a o devět bodů před druhou Olomoucí v soutěži zvítězili.
„Měli jsme velmi kvalitní kádr a Spartu bychom předstihli, i kdyby dluhy neměla,“ hodnotil tehdy slávistický trenér František Cipro.
Pro období 1. ligy je příznačné i to, že v ní hrály velkou roli kluby, které už v dnešní době můžou jen vzpomínat na zašlou slávu. Cheb v jednom z ročníku dokráčel až na čtvrtou pozici, soutěž hrály i Drnovice, Vítkovice, Benešov nebo Uherské Hradiště.
V éře 1. ligy se navíc psaly i rekordy. V ročníku 1996/97 přišlo na zápas Brna s mistrovskou Slavií neskutečných 44 120 diváků a stadion Za Lužánkami si během celé sezony udržel průměrnou návštěvu přes 21 tisíc fanoušků. Dodnes se jedná o nejnavštěvovanější ročník v historii.
Gambrinus liga (1997–2014)
close info Zdroj: Deník/Vít Šimánek zoom_in Tomáš Řepka.
Od roku 1997 nese nejvyšší česká fotbalová soutěž jméno svého generálního partnera. Tím se na dlouhých 17 let stal Plzeňský prazdroj, jenž lize propůjčil jméno svého piva Gambrinus. V nové éře znovu kralovala Sparta, která získala devět mistrovských titulů. Třikrát se radoval Liberec, dvakrát Plzeň a Slavia a poháru pro šampiona se jednou dočkali i v Baníku Ostrava.
Právě triumfy Liberce, Baníku a Plzně byly pro ligu zásadní. Slovan slavil v roce 2002 vůbec poprvé a navíc ukončil pětiletou nadvládu Sparty. Ostravský celek o dva roky později opět sesadil Pražany a získal svůj první titul po 23 letech. Viktoria se radovala až v roce 2011 – tehdy vyhrála ligu poprvé v historii klubu a rovnou při 100. výročí založení.
Významné události se ale děly i u pražský S. Majitelem Letenských se v roce 2004 stal její současný boss Daniel Křetínský a Slavia se na jaře 2008 dočkala nového stadionu ve vršovickém Edenu, který je dodnes největším ligovým stadionem v Česku.
Sešívaným se však nevyhnuly ani potíže. V sezoně 2010/11 se klub potýkal jak se sportovními, tak ekonomickými problémy. Hráčům nechodily výplaty, přišel bojkot fanoušků a objevily se velké obavy o budoucnost klubu. Slavii dokonce hrozilo vyřazení z ligy a neobdržela profesionální licenci. Klub se podařilo stabilizovat až po prodeji čínské společnosti CEFC v roce 2015.
Dlouhé období pod názvem Gambrinus liga přineslo i velké výkyvy v návštěvnosti. V sezoně 2002/03 například klesla celková návštěva pod jeden milion diváků. Na všechny zápasy jich přišlo jen 935 927 a průměr na utkání klesl pod čtyři tisíce.
Také v tomto období pokračoval rozmach zdánlivě menších klubů, které už dnes z mapy velkého fotbalu vymizely. V sezoně 1993/94 skončily Drnovice dokonce třetí a mohly se radovat z postupu do pohárové Evropy. Nejvyšší soutěž si v této době zahrály i Blšany, jejichž maximem bylo šesté místo.
V tomto období hráli ligu takoví hráči jako Pavel Horváth, Stanislav Vlček, Tomáš Rosický, Karel Poborský, Marek Heinz, David Lafata, Vladimír Šmicer, Erich Brabec, Bořek Dočkal nebo Tomáš Řepka. Právě jeho zkraty se staly takřka legendárními. V sezoně 2007/08 sparťanský bouřlivák po vyloučení napadl pořadatele a kameramana České televize a dostal stopku na sedm zápasů. Ve stejném ročníku pak dostal červenou kartu za hození míče do obličeje soupeře.
Synot liga (2014–2016)
close info Zdroj: DENÍK/Milan Říský zoom_in Šampioni! Fotbalisté FC Viktorie Plzeň získali pohár pro vítěze Synot ligy
Gambrinus zmizel z názvu soutěže po dlouhých 17 letech v roce 2014. Společnost dál sponzorovala český fotbal, ale v menší míře a i s tím o tři roky později skončila. Na vině byly kauzy okolo české kopané a nedostatečná snaha vedení dělat něco pro zlepšení jména fotbalu.
I to možná hrálo roli v roce 2014, kdy se generálním partnerem pro dvě sezony stala společnost Synot. V éře pod jejím názvem kralovala domácí nejvyšší soutěži plzeňská Viktoria, která dvakrát brala titul před druhou Spartou. Pro tu naopak odstartovalo dlouhé devítileté čekání na další ligový triumf. Pokračovalo i trápení Slavie, takže v prvním ročníku bral třetí příčku Jablonec a ve druhém Liberec.
Sešívaným se ale začínalo blýskat na lepší časy. V září 2015 koupila klub čínská společnost CEFC, která ho zbavila dluhů a přivedla do kádru velké posily jako například Josefa Hušbauera. S každým zápasem se navíc zlepšoval talentovaný Tomáš Souček i další hráči a Slavia nakonec v roce 2016 došla na páté místo a do evropských pohárů.
Zajímavé příběhy se ale psaly i v jiné části Prahy. Ve čtvrtém kole sezony 2015/16 na hřišti Dukly prohrávali Bohemians v závěru 1:2. Na rohový kop ve druhé nastavené minutě proto přiběhl do vápna i brankář Zdeněk Zlámal a hlavou srovnal na konečných 2:2. Stal se prvním gólmanem v dějinách české ligy, který dal gól ze hry.
„Vždycky jsem říkal, že až dám gól, vysvleču dres, poběžím po dálnici až na Moravu a čtyři dny mě nikdo neuvidí,“ vyprávěl hrdina klokanů po utkání.
Nejvýraznější tváře soutěže v tomto období bychom ale hledali jinde. Střelcům kraloval David Lafata, dařilo se i Milanu Škodovi a Michalu Ďurišovi. Na titulech Plzně měli obří podíl i Matúš Kozáčik, Roman Hubník, David Limberský a Daniel Kolář.
ePojisteni.cz liga (2016–2017)
close info Zdroj: Deník / Adámek Ladislav zoom_in Hráči Slavie. Zleva Tomáš Souček, Josef Hušbauer a Milan Škoda.
Už změna soutěže na Synot ligu předznamenala období rychlého měnění názvů, které v dalších letech následovalo. Zatímco Synot vydržel dva ročníky, ePojisteni.cz liga se hrála dokonce jen jeden rok. V něm se po osmi letech vrátila na mistrovský trůn pražská Slavia a domácí nejvyšší fotbalová soutěž to od fanoušků za neobvyklý název s doménou v názvu schytávala jedním vtípkem za druhým.
Co se týče fotbalu, sešívaným se v úvodu ročníku nedařilo, což odnesl odvoláním trenér Dušan Uhrin mladší. Ke kormidlu se po něm postavil Jaroslav Šilhavý a tým, který se nedávno vyhrabal z vleklých potíží, neprohrál hned 26x v řadě.
Hodně vysoké ambice v ročníku přitom měla Sparta, která přivedla z Arsenalu Tomáše Rosického a z dánského Midtjyllandu Václava Kadlece, za něhož Letenští zaplatili 70 milionů korun. „Jsme si jistí, že prostředky jsou investované správně,“ ujišťoval generální ředitel klubu Adam Kotalík.
Jenže Rosického i Kadlece limitovaly zdravotní potíže a obě posily tedy moc zápasů neodehrály. Spartu táhnul nejlepší kanonýr soutěže David Lafata, ale i tak skončila až na třetím místě za Slavií a Plzní.
Tvářemi ligy byli mistři Jan Bořil, Simon Deli, Antonín Barák a Milan Škoda nebo plzeňští Michal Krmenčík, Jan Kopic a Milan Petržela.
HET liga (2017–2018)
close info Zdroj: Deník / Adámek Ladislav zoom_in Fotbalové utkání HET ligy mezi celky AC Sparta Praha a FC Slovan Liberec 18. února v Praze. Andrea Stramaccioni.
Už po pouhé jedné sezoně měnila soutěž po mistrovském tažení Slavie název. ePojisteni.cz nahradil HET. A znovu jen na rok. V něm pozvedla pohár nad hlavu pro změnu Plzeň a druhé místo patřilo obhajující Slavii. Ještě před ročníkem ale většina expertů tipovala na hlavní favority právě pražská S.
„Do ligy teď vjedou dva tanky, jeden rudý a druhý sešívaný. Já za nimi poběžím s malým klackem v ruce a v každé zatáčce ho budu tankům strkat do pásů a doufat, že aspoň jeden z nich se vysype,“ smál se na předsezonní tiskové konferenci generální manažer Viktorie Adolf Šádek.
S klackem nakonec dokázal více než to. Zastavil oba tanky, Slavia zaostala o sedm bodů a Sparta skončila dokonce až na páté příčce. Letenští přitom před ročníkem přivedli na svoji lavičku italského kouče Andreu Stramaccioniho, který dříve působil v Interu Milán a v Udinese a do Prahy přivedl hned 15 zahraničních posil za stovky milionů.
Nechyběl mezi nimi Srdjan Plavšić, Nicolae Stanciu, Guélor Kanga, Tal Ben Chaim i další hráči, žádný z nich se ale výrazněji neprosadil. Kariéru navíc ukončil často zraněný Tomáš Rosický, což byla pro Spartu další ztráta. Kvůli neuspokojivým výsledkům se vedení se Stramaccionim předčasně rozloučilo na začátku března.
Ve Slavii ve stejném ročníku odstartovala nová éra. Jaroslava Šilhavého nahradil v pozici hlavního kouče Jindřich Trpišovský, na první ligový triumf si ale ještě musel počkat.
Velká revoluce potkala i samotnou soutěž, která zavedla post videorozhodčího. Poprvé byl nasazen na zápas 16. kola mezi Spartou a Mladou Boleslaví a zasahoval už ve 12. minutě, kdy posvětil vítězný gól pražského klubu.
„Ohlasy jsou zatím vesměs velmi pozitivní. Kluby cítí, že fotbal video potřebuje. Mám z toho radost, je to určité vyjádření podpory naší práci,“ uvedl k novince šéf videorozhodčích Roman Hrubeš.
FORTUNA:LIGA (2018–2024)
close info Zdroj: Martin Bouška zoom_in FORTUNA:LIGA, 30. kolo: Sparta - Plzeň 1:1 a oslavy titulu Sparty.
Prvního dlouhodobějšího generálního partnera od dob Plzeňského prazdroje získala nejvyšší česká fotbalová soutěž v roce 2018, kdy se dohodla na spolupráci se společností Fortuna. Nová éra odstartovala jako období Slavie, která získala tři tituly v řadě, pak ji ovšem sesadila Plzeň a v posledních dvou ročnících se po dlouhém čekání radovala Sparta.
Hned v úvodu etapy pod novým názvem zažila soutěž dvě zajímavé premiéry. Díky O2 TV bylo možní poprvé v historii sledovat všechna utkání živě v televizi, novinkou byla i ligová nadstavba, díky níž byl ročník delší než dříve.
„Kouzlo měla skupina o záchranu, příště to může být zase naopak. Třeba Bohemka byla pár minut od účasti v prostřední skupině a mohla hrát o poháry. Pak byla minutu od baráže. A skupina o titul? Kdyby plzeňský Kovařík na Slavii netrefil tyč…,“ hodnotil předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda v rozhovoru pro iDnes.cz. Systém nadstavby pak vydržel i pro další ročníky.
V tom druhém pod hlavičkou Fortuny si soutěž musela projít covidovými opatřeními. Dva a půl měsíce se vůbec nehrálo, později se pokračovalo za přísných opatření a bez diváků. Skupina o záchranu se kvůli nákaze vůbec nedohrála, a z nejvyšší soutěže tedy nikdo nesestoupil. Liga se tak pro další ročník rozšířila na neobvyklých 18 účastníků.
Období FORTUNA:LIGY se jinak neslo ve znamení výrazných trenérů. Jindřich Trpišovský naplno ukázal své umění a dovedl Slavii ke třem titulům, Pavel Vrba překvapil po návratu do Česka působením ve Spartě, Michal Bílek dovedl k nečekanému titulu Plzeň a Brian Priske vynesl Spartu po letech čekání na samotný vrchol.
Překvapili i hráčské přesuny mezi velkými rivaly. Krmenčík vyměnil Plzeň za Slavii, Kuchta zase Slavii za Spartu a opačným směrem putoval Nicolae Stanciu. Výraznými hráčskými osobnostmi období byli Tomáš Souček, Adam Hložek, Ondřej Kolář, Peter Olayinka, Tomáš Chorý, Jindřich Staněk, Ladislav Krejčí, Václav Jurečka, Marek Matějovský nebo Pavel Šulc.
Soutěž navíc zažila obrovský divácký boom. Pražská S měla takřka stále vyprodané stadiony a na 277 utkání minulého ročníku zavítalo téměř 1,8 milionu fanoušků. Lepší divácký průměr na utkání měla jen sezona 1996/97.