Plzeň a Šádek, tohle spojení platilo (a fungovalo) řadu let. Nejprve přivedl do klubu kouče Jaroslava Šilhavého, pak se trefil s Pavlem Vrbou. Viktoriáni získali pět mistrovských titulů, třikrát si zahráli skupinovou fázi Champions League, byli v osmifinále Evropské ligy. O tom se Šádkovi při příchodu do Plzně jistě ani nesnilo.

Václav Bartoňek, majitel fotbalové Zbrojovky Brno
Majitel Zbrojovky: Šádek nabídku dostal. Bude to ještě složitá cesta

„První liga je pro mne velkou výzvou. Vždycky jsem si stavěl jen ty nejvyšší cíle, chci v Plzni uspět,“ říkal tehdy Adolf Šádek v prvním rozhovoru pro Deník. To se psal leden 2008.

Předtím Adolf Šádek působil v Baníku Sokolov, který pomohl vytáhnout z I. A třídy až do druhé ligy. Už tehdy byl ve fotbalovém prostředí uznávaným funkcionářem. I proto po něm sáhli v Plzni, kde se stal sportovním manažerem.

Novým sportovním manažerem Viktorie Plzeň se včera stal sokolovský Adolf Šádek (vpravo). Na snímku hovoří s šéftrenérem dorostu Viktorie Karlem KrejčímRok 2008. Novým sportovním manažerem Viktorie Plzeň se stal sokolovský Adolf Šádek (vpravo). Na snímku hovoří s šéftrenérem dorostu Viktorie Karlem KrejčímZdroj: Deník

Byl tak u zrodu nejúspěšnější éry v historii klubu. Když se pak přidal jako prezident Tomáš Paclík - vytáhli plzeňskou Viktorii v Česku až na absolutní vrchol. Letos v březnu, když Paclík ze zdravotních a osobních důvodů skončil, se stal Šádek dokonce majitelem klubu.

„Jednou z možných cest, jak zajistit nejen udržitelnost aktuálního nastavení, ale i další rozvoj celého klubu, je nalezení případného strategického partnera,“ prohlásil tehdy Adolf Šádek.

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý
EUROproblém: Srdce obrany. V defenzivě to skřípe, ví trenéři před generálkou

On sám je nejen protřelý funkcionář, ale také mistr bonmotů. Rozhovory s ním mají vždycky šťávu. Například před sezonou 2017/2018 prohlásil, že proti tankům v podobě Slavie a Sparty půjde s klackem v ruce. Když pak Plzeň překvapivě získala titul, s týmem vyrazil do města. Symbolicky na tanku.

Málokdo si už vybaví, že kvůli tomuto lehce svéráznému příběhu musel na kobereček. „Řešit moji jízdu na tanku po osmi měsících je důsledkem toho, kolik lidí mě nemá rádo,“ řekl v rozhovoru pro Deník. Nakonec mu etická komise za vulgarity proti rivalům vyměřila pokutu 40 tisíc korun.

Trenér Jaroslav Šilhavý podepisuje na sobotní tiskové konferenci smlouvu s Viktorií Plzeň, vpravo přihlíží sportovní manažer Viktorie Adolf Šádek.Rok 2008. Trenér Jaroslav Šilhavý podepisuje na tiskové konferenci smlouvu s Viktorií Plzeň, vpravo přihlíží sportovní manažer Viktorie Adolf Šádek.Zdroj: Deník

Fotbal provází Adolfa Šádka celým životem. Začal jako šestiletý žáček v základně Baníku a dotáhl do až divizního A-týmu. Tři roky pracoval a hrál fotbal v německém Stuttgartu a později se do Sokolova vrátil. Ale pro opakované operace kolena musel aktivní kariéru ukončit a tak začal funkcionařit, když se naskytla možnost koupit druhou ligu od Pardubic, neváhal.

V roce 2008 přešel ze Sokolova do Plzně. Kam teď povedou jeho další kroky?