Do mateřského Třince, kde započal svou hráčskou, trenérskou i funkcionářskou kariéru, se bývalý československý internacionál vrátil už popáté. Kulovým posledním působištěm byla konkurenční Karviná, kde strávil necelé dva roky – nejdříve jako asistent a posléze jako hlavní trenér. V předešlé sezoně Karviné dopomohl ke konečnému čtvrtému místu. Přestože její tým se na stejné příčce držel i letos, vedení karvinského klubu Kulu propustilo. Stalo se tak koncem března po domácí výhře Karviné nad béčkem Sparty Praha.
„Nabídek jsem dostal více. Jednu třeba z ostravského Baníku, kde přicházela v úvahu pozice trenéra B týmu nebo kouče nově se rodící juniorky. Nakonec jsem se objevil v Třinci. Počítal jsem s tím, že bych se mohl stát trenérem a sportovním ředitelem. Nabídka na pozici sportovního ředitele a generálního manažéra mě do jisté míry překvapila, a tak jsem si vzal pár dnů na rozmyšlenou. I když jsem svého času prohlásil, že více než do kanceláře mě to táhne na hřiště, po zvážení jsem ji přijal. Beru to jako výzvu, na novou práci se těším a mám do ní velkou chuť," vyznal se Kula.
Novému řediteli klubu je jasné, že po sestupu Třince z druhé ligy ho nečeká nic snadného. Jenom práce, a navíc docela náročná. „Přicházím s určitou vizí, jak posunout třinecký klub znovu o kousek dál, a to po všech stránkách. Sám to ovšem nezvládnu, budu k tomu potřebovat obětavé spolupracovníky z řad činovníků, trenérů a v neposlední řadě zapálených fotbalistů. Práce je opravdu spousta. Zejména teď, kdy druholigový tým padá do MSFL," zdůraznil Kula.
Jednou z jeho neodkladných povinností budou personální změny, k nimž se schyluje, a které budou po pádu Třince do MSFL doslova nezbytné. „Třetí liga není finančně tak náročná jako ta druhá, budeme si muset vystačit se sníženým rozpočtem. Nezbývá nic jiného než šetřit, kde se dá. Hlavně na platech fotbalistů, kteří budou muset přistoupit na nové, finančně nižší smlouvy. Je mi jasné, že hráčům se to nebude líbit, ale musí si uvědomit, že viníky sestupu z druhé ligy jsou především oni," prohlásil Kula a pokračoval: „ Některým fotbalistům končí smlouvy, všichni budou muset akceptovat snížení platů. O tom, kdo v kádru Třince zůstane a kdo ho naopak opustí, se začne rozhodovat už v nejbližších dnech. Chceme dát příležitost odchovancům, stejně jako jsme to tady dělali už s Jirkou Nečkem, a v neposlední řadě těm hráčům, kteří budou mít zájem za Třinec hrát.
Za posledních šest let, kdy se v Třinci hrála druhá nejvyšší soutěž, si místo v užším kádru vydobyl pouze jeden jediný odchovanec, a sice Ondřej Byrtus. Kula doufá, že k němu už brzy přibudou další hráči. „Koncepční práce s mládeží je jednou z našich priorit, které jsme si stanovili. Mládežnický fotbal má v Třinci vytvořeny velmi dobré podmínky, zbývá už pouze začít lépe využívat veškerý potenciál. Vynasnažíme se o to, aby mládežnická kopaná v Třinci už déle nestagnovala. K tomu budou zapotřebí plně vzdělaní trenéři mládeže, kterých se našemu regionu bohužel nedostává. Budoucnost Třince i přesto spatřuji především v kvalitní mládeži, protože už teď je mi jasné, že vinou konkurence několika slezských a severomoravských celků nebude shánění potencionálních posil pro MSFL vůbec jednoduché," připustil Kula.
Nasnadě je otázka, kterou si v těchto dnech pokládají rozhořčení příznivci. Dokáže se Třinec okamžitě probojovat zpět do druhé ligy? Stejně, jako se to před rokem povedlo Opavě, která dva roky zpátky sestoupila?
„Moc rádi bychom dokázali totéž, co se svého času podařilo Opavě. Udržet se v soutěži je však mnohem snazší než do ní postoupit. Celky MSFL nás budou pokládat za favorita, všechny do jednoho se na nás budou chtít vytáhnout. Pro okamžitý návrat do druhé nejvyšší soutěže se přesto pokusíme udělat vše, co se dá. Mnoho napoví podoba hráčského kádru, s nímž do soutěže vstoupíme. Na jeho tvorbě začneme s trenérem Kouřilem pracovat prakticky ihned," nastínil Kula. Veškeré sportovní záležitosti, z nichž se bude zodpovídat před partnery klubu, hodlá konzultovat a řešit ve spolupráci jak se všemi trenéry, tak také vedením mládežnického úseku.
(rom)