Ještě teď tomu ani sami frýdlantští fotbalisté nemohou uvěřit. V minulém týdnu se totiž tento celek z pod Beskyd vydal reprezentovat nejen naší zem, ale i zdejší kraj, do rakouského Kleinarlu, kde se konalo mistrovství Evropy neprofesionálních týmů – Mountain Village European Championship 2012.

A Frýdlant uspěl!

Pouze španělský celek našel až ve finále recept, jak v penaltovém rozstřelu překonat výborně chytajícího brankáře Ježe. Ale pojďme popořadě.

Na EURO zavítalo dvanáct reprezentačních výběrů, které byly následně rozděleny do tří skupin po čtyřech. Na Frýdlant tak čekaly boje se Švýcary, Nizozemci a Dány. Již úvodní duel se švýcarským FC Gspon napověděl, že Češi mají výbornou formu a ostatní celky s nimi musí počítat. O výhru 5:0 se postarali Žáček, který dal dvě branky, Křiva s Rybářem a jeden gól si dal soupeř sám. Po bezbrankové remíze s holandským RKVV Vijlen přišla další výhra, a to nad dánským Team ISI (2:0 – Březina, Šigut).

Frýdlant tak postoupil do čtvrtfinále EURA, kde se střetl s Německem (Sportverein Saig 1908). Po remíze 2:2 (Fajčák, Březina) musely o postupujícím mezi nejlepší čtveřici rozhodnout pokoutové kopy. To ještě Frýdlantští nevěděli, že si jich na evropském šampionátu užijí. Před více jak tisícovkou přihlížejících diváků zvítězil nakonec Frýdlant na penalty 3:2. Také semifinálový duel s Itálií (Italia Selezione Piedemulera) skončil v řádné hrací době smírem 3:3 (Korneta, Křiva, Ursíni).

Svěřenci trenéra Josefa Slámy v penaltovém rozstřelu opět prokázali pevnější nervy a po zásluze se radovali z postupu do finále. V něm se střetli se Španělskem, které na EURU reprezentoval celek Telmo Pelequeros F.C. V normální hrací době skončil duel 1:1, na pokutové kopy byli tentokráte úspěšnější Španělé. „Finálový zápas sledovalo kolem tří tisíc diváků, kteří vytvořili fantastickou kulisu," popisuje bezprostřední dojmy při finálovém klání David Mareček z frýdlantského oddílu.

Český tým si tak v Rakousku vysloužil respekt a uznání nejen fanoušků, ale i fotbalových odborníků, novinářů a soupeřů. 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí neprohrál jediný zápas na šampionátu a svou vítěznou pouť zakončil až ve finále, navíc po velkém a obětavém výkonu se soupeřem, který byl již před turnajem považován za jasného favorita.

„V základní skupině jsme skončili první, ve čtvrtfinále přešli přes silné Německo a v semifinále si poradili s Itálií," je to neskutečný sen, parádní zážitek, smál se Šimon Křiva. „Celý šampionát se odehrál za velkého zájmu evropských médií, propagace šampionátu byla neskutečná, stejně jako organizace turnaje. Šampionát svým významem a rozsahem zdaleka překročil hranice našeho regionu a postaral se bezesporu o největší propagaci našeho města v zahraničí. Vždyť například jen pro oblast Rakouska a Švýcarska bylo vydáno deset tisíc bulletinů s informacemi o našem klubu a městě. Naši fotbalisté teď ukázali české reprezentaci cestu, kterou má jít náš tým na nadcházejícím EURU," řekl David Mareček.

Kromě stříbrných medailí získali Frýdlantští ještě jedno ocenění, a to pro svého brankáře Zdeňka Ježe, který byl vyhlášen nejlepším gólmanem celého EURA.

Frýdlantští fanoušci, kterých přicestovalo za týmem kolem padesátky, vytvořili ve všech zápasech skvělou kulisu a svým povzbuzování strhli na svou stranu další stovky fanoušků na stadionu. „Reakce, které přicházely z České republiky a zvláště z Frýdlantu, jenom dokládaly, jak celé město turnajem žilo," uzavřel hodnocení úspěšné výpravy David Mareček.

Domů by se fotbalisté měli vrátit v pondělním podvečeru. „Kolem té devaténácté hodiny bychom měli být zpět," upřesnil David Mareček. 

VÝSLEDKY

Švýcarsko (FC Gspon) – Česko (1. BFK Frýdlant n. O.) 0:5

Branky: 2. a 16. Žáček, 21. Abgottspon vlastní, 30. Křiva, 37. Rybář. ŽK: Berchtold, Abgottspon, Brigger – Liška, Ursini.

Nizozemí (RKVV Vijlen) – Česko (1. BFK Frýdlant n. O.) 0:0

ŽK: Bergmans, Houthen – Křiva. Rozhodčí: Heinz Vitzkotter. Diváků: 530.

Dánsko (Team ISI) – Česko (1. BFK Frýdland n. O.) 0:2

Branky: 4. Březina, 8. Šigut. Rozhodčí: Andreas Winkler.

Německo (Sportverein Saig 1908) – Česko (1. BFK Frýdlant n. O.) 2:2 – pk: 2:3

Branky: 3. a 8. Březina – 9. Fajčák, 37. Březina. Rozhodčí: Andreas Winkler. Diváci: 1100 !!!!

Itálie (Italia Selezione Piedemulera) – Česko (1. BFK Frýdlant n. O.) 3:3

Branky: Korneta, Křiva, Ursíni.

Dosud odehrané zápasy:

Skupina A: Rakousko – Itálie 0:5, Ukrajina – Španělsko 2:2, Itálie – Ukrajina 3:0, Španělsko – Rakousko 2:1, Rakousko – Ukrajina 0:2.

Skupina B: Švýcarsko – Česko 0:5, Nizozemí – Dánsko 0:1, Česko – Nizozemí 0:0, Dánsko – Švýcarsko 2:1, Česko – Dánsko 2:0, Švýcarsko – Nizozemí 2:1.

Skupina C: Polsko – Švédsko 0:4, Německo – Francie 2:3, Švédsko – Německo 1:3, Francie – Polsko 0:2, Švédsko – Francie 0:2, Polsko – Ukrajina 1:5.

Čtvrtfinále: Itálie – Ukrajina 3:1, Česko – Německo 2:2 (na penalty 3:2), Francie – Španělsko 0:5, Dánsko – Švédsko 1:1 (na penalty 1:3).

Semifinále: Itálie – Česko 3:3 (2:3), Španělsko – Švédsko 3:0.

O 3. místo: Itálie – Švédsko (neděle 27. 5. - 13.00 h). Finále: Česko – Španělsko (neděle 27. 5. – 16.00 h).