Český reprezentační tým teprve vrchol letošní sezony ještě čeká. Své Euro už ale mají za sebou nejen amatérské týmy, ale také i starostové měst a obcí osmi evropských zemí. Starostovské Euro se odehrálo v polském městě Tychy nedaleko Katovic a z našeho regionu se na něj podívali starosta obce Metylovice – Lukáš Halata a starosta obce Pržno – Petr Blokša.

Český výběr, který čítal čtyřiadvacítku vyvolených, vyhrál svou základní skupinu B, když postupně porazil domácí Polsko 6:2, obhájce loňského prvenství Německo 3:1, Rakousko 11:1 a Ukrajinu 3:0. Ve druhé skupině dominovali fotbalisté Slovenska, kteří nechali za sebou týmy Itálie, Polska I, Slovinska a výběru Tyrolska. Slováci se pak v následném semifinále utkali s Německem a uštědřili jim porážku 4:0. Ve druhém semifinálovém utkání starostovského Eura nastoupil český celek proti vícemistrům z Itálie. „Z Italů šel strach. Ve skupině například smetli Slováky 6:1," připomněl si sílu soupeře Lukáš Halata. Češi se ale nakonec svého soka nezalekli a v poklidu jej zdolali poměrem 5:1. Český výběr po brilantní spanilé jíždě tímto speciálním fotbalovým mistrovstvím Evropy nezastavili ani bývalí federální kolegové ze Slovenska, když i ve finále byli lepší a po zásluze (vítězství 4:1) mohli zvednout nad hlavu pohár určený pro mistry Evropy.

Celá česká výprava se shodla v jednom, že se Polákům Euro mimořádně vydařilo. Organizační zabezpečení i všechny související věci byly opravdu na vysoké úrovni. Čeští starostové tak udali jasný směr, kterým by už za pár dní mohla vykročit i naše fotbalová reprezentace.

Eura se zúčastnili i čtyři zástupci z Moravskoslezského kraje. Zleva stojí Petr Blokša (starosta Pržna), brankář Aleš Salibor (Hlavnice), Lukáš Halata (Metylovice). Pod nimi klečí Petr Weczerek (Služovice). Fotbalový tým starostů, kteří reprezentovali Českou republiku na mistrovství Evropy v Polsku, dal dohromady starosta středočeských Ratměřic Viktor Liška. „Zúčastnil jsem se studijní cesty po Evropě a jednou jsem se bavil se starostou ze Saska, který řekl, že se už jedno mistrovství konalo v roce 2008. Němci tehdy vyhráli Euro v Rakousku. Ptal se, proč nemají Češi tým. Tak jsem rozhodil sítě," řekl Liška. Přihlásilo se mu více než 40 starostů, zastoupeny byly všechny kraje, nejpočetněji Středočeský a Zlínský kraj. „Překvapil mě zájem starostů. Byli nadšení, že prý konečně něco pozitivního," smál se Viktor Liška, který stále aktivně hraje třetí třídu. V dubnu proběhlo v obci Ústí v okrese Přerov nominační soustředění, kde byla vybrána dvacítka reprezentantů. Mezi vyvolenými byli i čtyři zástupci Moravskoslezského kraje – Lukáš Halata (Metylovice), Petr Blokša (Pržno), Petr Weczerek (Služovice) a Aleš Salibor (Hlavnice). Iniciátor celé akce Viktor Liška navrhl, aby hráče vybral starosta Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku, třiašedesátiletý Josef Zoser. „Byl senátorem a hrál třetí ligu za Varnsdorf, je to autorita," osvětlil Liška. Pomyslným kapitánem byl zvolen starosta Jan Jílek z jihočeského Jankova, který stále patří mezi aktivní prvoligové rozhodčí. „Byl to nejsilnější zážitek, co jsem s fotbalem kdy měl. Nečekali jsme to, ale dali jsme dohromady silnou partu. Vyhráli jsme všech šest zápasů se skórem 32:6," řekl po skončeném Euru starosta Pržna Petr Blokša. „Průměrný věk týmu byl 41 let a jeho jádro tvořili hráči, kteří měli herní praxi z krajských soutěží. Jeden starosta ještě nedávno kopal divizi, druhý třetí ligu. Všichni starostují v obcích do 2000 obyvatel a pocházejí z celého Česka," dodal Lukáš Halata, starosta obce Metylovice.

„Chtěl bych zavést tradici, abychom se scházeli častěji při fotbale. Už teď nás starostové pozvali na místní turnaje. Uvidím, jak euforie vyprchá, ale mohli bychom si zahrát Češi proti Moravanům," doufá Viktor Liška.