Sestup Třince do MSFL se projevil na finanční situaci klubu. Přestože je ekonomicky dobře zajištěn, ve třetí lize bude disponovat o něco nižším rozpočtem. Z toho důvodu vedení klubu nabídlo fotbalistům nové, nižší návrhy smluv, s nimiž většina hráčů druholigového týmu nakonec souhlasila. „Přízeň nejvýznamnějších partnerů, Třineckých Železáren a Moravie Steel, jsme neztratili. Díky jejich podpoře můžeme dát dohromady takový kádr, který bude usilovat o okamžitý návrat do druhé ligy," zdůraznil ředitel Fotbalu Třinec Karel Kula.

Někteří fotbalisté už pod javorovým působit nebudou. Hostování z Olomouce, respektive z Horních Měcholup, skončilo útočníkovi Petru Nekudovi a Igorovi Súkenníkovi. V Třinci nebude působit ani zkušený matador Patrik Siegl, jenž na jaře kopal za Český Těšín. Po dvou letech pod Javorovým skončil útočník Martin Surynek, stal se posilou druholigového Žižkova. Ve stejné soutěži bude působit také obránce Radek Kuděla, po čtyřech letech strávených v Třinci se vrací do rodné Opavy. Otazník visí u středopolaře Františka Hanuse laborujícího se zraněním.

Na průběžné soupisce třineckého týmu scházejí Martin Maroši a Daniel Rehák. „Maroši mi sdělil, že třetí ligu v Třinci kopat nechce, proto si hledá angažmá. Zatím bezúspěšně," informoval Karel Kula a přešel k Rehákovi: „Tak dlouho otálel s podpisem nové smlouvy, až nabídka přestala být aktuální. V MSFL můžeme mít pouze tři cizince, navíc na pozici defenzivního záložníka máme docela přetlak. Není ovšem vyloučeno, že Rehák nakonec v Třinci přece jen zůstane. To v případě, že Opava sáhne po Tomáši Matouškovi, který se jí také zamlouvá."

Třinec má v hledáčku několik fotbalistů. Do přípravy s ním naskočil stoper či defenzivní záložník Martin Motyčka z Karviné, bývalý Kulův svěřenec. V úvodním přípravném střetnutí proti Opavě (0:2) červený dres Třince oblékl také opavský stoper Petr Cigánek a taktéž mladý obránce či záložník Daniel Klimas ze stejného klubu. Posledním působištěm tohoto třineckého odchovance byl divizní Lískovec. O místo v kádru se neúspěšně rval zkušený útočník Lukáš Matůš, který už v Třinci působil. Trenéra Kouřila o svých kvalitách nepřesvědčil, a tudíž musí hledat uplatnění někde jinde.

V pondělí 2. července se na tréninku v Třinci hlásila další skupinka adeptů. Brankář Filip Klepek a obránce či záložník Martin Sporysz se vracejí z hostování v Českém Těšíně, útočník Martin Vlachovič a středopolař Jakub Koper působili v divizní Lokomotivě Petrovice.

„Hledáme další posily. Hráčů do středu záložní řady máme docela dost, poohlížíme se po fotbalistech na kraje hřiště a taktéž do útoku. V Uničově jsme si vyhlédli Marka Kyselého, v Havířově Daniela Laryše a v Novém Jičíně Martina Repu. Příležitost dostane rovněž nadaný útočník Dennis Christu," prozradil Karel Kula.

Hráče, které třinecký sportovní ředitel vyjmenoval, spojují tři věci – jsou mladí, ofenzivně ladění a všichni prošli mládežnickými kategoriemi ostravského Baníku. Laryšovi s Repou se na jaře střelecky docela dařilo. „Během tohoto a příštího týdne mohou ukázat, co v nich je a porvat se o místo v našem mužstvu. Děláme vše pro to, aby bylo co možná nejkvalitnější," ujistil ředitel Kula.

V nové sezoně bude spolupracovat se slovenským útočníkem Tomášem Gavlákem. Poté, co vytáhlý forvard nepochodil na zkoušce v Bánské Bystrici, podepsal smlouvu nabídnutou Třincem. Totéž udělal levý záložník Pavel Eismann, jemuž nevyšla zkouška ve Zlatých Moravcích.

To nejlepší nakonec – z Trnavy, aktuálního vicemistra Slovenska, má do Slezska namířeno 28letý stoper Martin Švec. Odchovanec Vítkovic kopal také ve Fulneku a odtamtud se přemístil na Slovensko. „Proti Baníku Švec nastoupil ještě za Trnavu, ale od nové sezony bude hrát u nás. Z rodinných důvodů se chtěl vrátit domů, získali jsme ho na roční hostování," uzavřel Karel Kula.

ROMAN BASELIDES