VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matěj Biolek: Odejít to bylo čistě profesionální hledisko

Frýdek-Místek - Třetiligoví fotbalisté MFK Frýdek-Místek se v nadcházející sezoně budou muset obejít bez několika svých loňských opor. Jednou z citelných ztrát je ale jistě odchod pravého záložníka Matěje Biolka do hanáckého klubu HFK Olomouc.

27.7.2012
SDÍLEJ:

Záložník frýdecko-místeckých Valcířů Matěj Biolek (vlevo) přestoupil v letním přestupním termínu do druholigového HFK Olomouc.Foto: Zdeněk Šrubař

S jednadvacetiletým talentem frýdecko-místecké kopané jsme si na chvíli v jeho volnu popovídali.

V Holici jste již nějaký čas. Jak se tam cítíte a jak jste tam vůbec spokojený?

V HFK je to všechno v pohodě. Kluci mě přijali mezi sebe zcela bez problémů. Trenéra vlastně znám, takže tam nebyl žádný problém. Během prvních dvou tréninků jsem se aklimatizoval, takže vše je v naprostém pořádku.

Prozatím jste pokaždé dostal příležitost na kraji zálohy. Cítíte za tu krátkou dobu, že jste si vydobyl pravidelné místo v základní sestavě?

Takhle uvažovat je ještě brzo. Je sice pravdou, že prozatím jsem odehrál všechny přípravné zápasy od začátku, a to na pravé straně zálohy. V Holici je ale zcela jiný systém hry, než jsme hráli ve Frýdku. Musím si na to rychle zvyknout a také pevně doufám, že se dokáži v základní sestavě udržet a nebo dokáži trenéra přesvědčit, že do té sestavy patřím.

Kdo je pro vás v Holici vlastně největším konkurentem na vašem postu?

(zamyslí se) Uff, já vlastně tak podrobně všechny ty konkurenty ještě neznám. Moc jsem ani nevěnoval pozornost tomu, kdo na mém postu v minulé sezoně hrával. Vím jen, že hráli jiným systémem, než se prezentujeme teď. Víte, ono je tu plno super fotbalistů, takže tu konkurenci mám v každém. Zkrátka musím na hřišti dokázat, že do základní jedenáctky patřím.

Jaké je v holickém klubu vlastně prostředí? Můžete je porovnat s tím, které jste zažil tady ve Frýdku-Místku?

Myslím si, že oba kluby jsou na velice dobré úrovni. Co se týče regenerace a takového zázemí, tak v tom má Holice asi navrch. Hráči zde mají k dispozici vířivku či saunu. Takže ta regenerace a samotná kabina pro hráče je super. Navíc přímo na stadionu je pro hráče, kteří nejsou z města, k dispozici ubytovna. Všechno je tak poblíž, i proto si myslím, že v Holici mají výborné podmínky k fotbalu.

Jak to vlastně bylo s vaším odchodem ze Stovek?

Už na konci minulé sezony jsem obdržel od tehdy druholigového Třince nabídku, kdy jsem tam mohl, kdybych chtěl, přestoupit. Po rozmluvě s mým manažerem jsme ale od toho upustili. Že bude zkrátka lepší, a to jak pro mě, tak i pro klub, když ještě ve Frýdku-Místku zůstanu a pomůžu mu. Toho rozhodnutí ale nelituji, dostával jsem tady pravidelnou příležitost hrát. Když trenér Machala odcházel do Olomouce, tak jsem dostal nabídku odejít za ním. Ani tehdy to nějak nedopadlo a já se rozhodl zůstat stále ve Frýdku. Teď po konci sezony ale Holičtí postoupili do druhé ligy, což je o soutěž výše, než hrajeme tady ve Stovkách. Šel jsem tedy do vyšší soutěže, chci se dostat více na oči třebas lidem z první ligy. Vše probíhalo standardně, Frýdku jsem svůj záměr oznámil a myslel si…(dlouze se zamyslel). Nevím, jak to mám říct. Vše za mě řešil manažér Kopecký, který mi říkal, že se oba kluby domluvily. V mém záměru jít do Holice nebylo nic osobního. Prostě jsem chtěl jít o soutěž výše a přiblížit se ke svému snu, zahrát si jednou první ligu. Holický klub mi to umožňuje. Frýdku bych chtěl určitě poděkovat, že jsem zde mohl fotbalově vyrůst. Byl bych fakt nerad, aby mě fanoušci frýdeckého klubu zatratili, že jsem odešel do konkurenčního oddílu. Bylo to zcela z hlediska profesionálního, šel jsem za vyšší soutěží. Já už také nejsem nejmladší, chci se o svou fotbalovou šanci ještě porvat.

Z vaší řeči jasně vyplývá, že jste odešel za svým snem, zahrát si vyšší soutěž. Znamená to tedy, že kdyby se nakonec Frýdku ten boj o postup podařil, že byste na severu Moravy zůstal?

Každopádně. Nejen mou snahou, ale nás všech bylo, aby Frýdek do vysněné druhé ligy postoupil. I když jsem tehdy hrál proti HFK, tak jsem do zápasu šel naplno. Mrzí mě, že to Frýdku s postupem nevyšlo. Hlavně nás všechny mrzí to nešťastné utkání v Jihlavě, kdy jsme si v uvozovkách dali vlastní gól. Pak jsme v druhé lize mohli být my a já bych pak tady zůstal. Jenže to tak nakonec nebylo. I proto budu své bývalé spoluhráče nadále sledovat a na dálku jim strašně moc fandit, aby jim to letos vyšlo.

Na jak dlouhou dobu jste podepsal smlouvu v holickém klubu?

Z klubu jsem dostal nabídku s přestupem na dva roky.

Vy jste se vlastně přes noc stal profesionálním fotbalistou. Cítíte se už tak?

(smích) Je to sice na papíře, ale já si to ještě tak ani neuvědomuji. Kluci v Holici jsou podobní těm ve Frýdku. Je tu skvělá parta, dobré trenérské duo…prostě zatím mi to ještě nedošlo. Možná mě to trochu napadlo, když jsem si zrovna včera četl rozlosování druhé ligy. Ono to zní dobře, když se řekne profesionál, ale vy to musíte ještě dokázat i na hřišti.

Také loňský ročník třetí nejvyšší fotbalové soutěže v republice ukázal, že Frýdek má divácké zázemí daleko lepší, než je momentálně v hanáckém celku. Nebude vám trochu smutno po frýdecko-místeckých fans?

Tak to jednoznačně (rezolutně). Nikde ve třetí lize se nevidí, že by na zápasy chodilo tolik diváků. Ukázal to i teď přípravný duel s ostravským Baníkem, kdy do Chlebovic přišlo přes devět stovek fanoušků. To je prostě super. Chybět mi ti kluci určitě budou, ale já věřím, že i do Holic si diváci svou cestu najdou, i když je tu velká konkurence v prvoligové Sigmě. Možná to bude ale pro mě lepší, alespoň nebudu tolik nervozní, než kdyby tu chodil plný dům (smích).

Vám by vlastně ten přestup do holického celku mohl v kariéře pomoci. Vždyť budete i trenérům ligové Sigmy více na očích. Uvažoval jste i tímhle směrem?

Určitě. Když jsem do HFK odcházel, tak jsem i nad tímhle uvažoval. Když už hrajete ve druhé nejvyšší soutěži, tak jste více na očích. Nebudu lhát, když řeknu, že to byl také jeden z faktorů, když jsem se rozmýšlel, co dál.

Jak vlastně probíhá u vás to rozhodování? Necháváte to vyloženě na svých pocitech, na manažerovi, nebo se radíte se svým otcem, který fotbal také dlouhou dobu hrával?

Svou situaci jsem konzultoval jak se svým manažerem, tak i se svým tátou. Já ale o tom mluvil vlastně s celou naší rodinou. Probíral jsem to i s mou přítelkyní, co bude pro nás lepší či ne. Konečné slovo jsem měl ale určitě já. Napsal jsem si na papír pro a proti. No a z toho mi vyšlo, že mám jít vyzkoušet štěstí do druhé ligy. Chtěl jsem se stát profesionálem a živit se tím, co mě celý život baví.

Jak jste to vyřešili s bydlením? Budete v Olomouci sám, nebo se svou přítelkyní?

Teď jsem ubytovaný na ubytovně, kterou má HFK přímo v útrobách svého stadionu. Je to v pohodě bydlení, vlastně jsou tam ubytovaní i kluci, kteří nejsou přímo z Olomouce, takže pro kolektiv je to ještě lepší. Klub mi teď pomohl sehnat různé byty na prohlídku, takže jsme si je se svou přítelkyní, která tady jde studovat vysokou školu, prohlédli. Jeden jsme si i vybrali, od 1. září bychom měli tady bydlet spolu. Já budu hrát fotbal a přítelkyně studovat.

Kdyby v budoucnu přišla opět nabídka, abyste se do Stovek vrátil. Budete nad ní uvažovat, nebo jak se říká, nebudete s tím otálet ani na vteřinu?

Víte, já jsem ve Frýdku-Místku působil odmalička. Byl jsem zde od přípravky až po muže. Nepoznal jsem jiný klub, než byl ten ve Stovkách. A za tohle jsem nesmírně rád. I proto bych chtěl poděkovat všem trenérům, kteří mě za tu dobu trénovali. To díky patří i fanouškům, kteří mě za tu dobu podporovali. No, a kdyby jednou ta možnost přišla a já byl v té chvíli ve stejné soutěži, tak bych se do Frýdku velice rád jednou vrátil. S tím se netajím.

Autor: Robert Schedling

27.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 75 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a:23/5/2018, Náplní práce je čištění zeleniny, výdej jídel aj., Podmínkou je alespoň minimální praxe. Provozní doba od 8.00h - 21.00h., Osobní kontakt je možný nejdříve po předchozí telefonické domluvě na tel. čísle: 733 125 401 (pan Martin Sukaný)) Kontakt e-mailem viz výše.. Pracoviště: Hotel freud s. r. o., 739 14 Ostravice. Informace: Martin Sukaný, +420 733 125 401.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 14 000 Kč

Seřizovači a obsluha dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků DĚLNÍK/CE V PILAŘSKÉ VÝROBĚ, OBSLUHA DŘEVOZPRACUJÍCÍCH STROJŮ (ZamK). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: A02 z:21/5/2018 (ZamK), Pracovní doba pondělí až pátek 06:00-14:30 hod. Obsluha dřevozpracujícíh strojů, pásové pily, rozmítací pily, hoblovačky apod., manipulace s řezivem-třídění, zakracování, apod. Požadujeme dobrý fyzický stav, samostatnost, ochota se učit, spolehlivost, dobré pracovní návyky. , Kontakt telefonicky pondělí až pátek 08.00-15.00 hod., e-mailem, osobně. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Pila cigna, s.r.o., 739 43 Staříč. Informace: Daniel Cigna, +420 603 851 034.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů AUTOMECHANIK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 a:23/5/2018, Nástup možný ihned, podmínkou pracovitost a schopnost samostatné práce., Kontakt telefonicky nebo e-mailem uveden viz výše.. Pracoviště: Autocentrum sovják s.r.o., 739 12 Čeladná. Informace: Radim Sovják, +420 722 424 242.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a:23/5/2018, Nabízíme: nerovnoměrně rozvržená pracovní doba s délkou směn 8 až 12 hod., Zaměstnanecké výhody - příspěvek na stravování, 5 týdnů ŘD, zvýhodněné závodní stravování, slevy na wellness procedury., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Beskydské rehabilitační centrum, spol. s r.o., 739 12 Čeladná. Informace: Lenka Uhlářová, +420 558 616 298.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nechte plyšáky konat dobro a přineste je do železáren

Veletrh ve frýdecko-místecké hale Polárka.
16

Halu Polárka ovládl veletrh, potrvá až do neděle

Fotbalisté sestupují. Co bude s frýdeckým klubem dál?

Euforie, kdy do fotbalového areálu ve Stovkách mířily tisíce fanoušků, je dávno zapomenuta. Současná realita frýdeckého fotbalového klubu je mnohem smutnější. Na fotbal chodí sotva tisícovka vesměs naštvaných diváků, mužstvo mužů včera odehrálo poslední druholigový zápas, skončilo poslední a od příští sezony bude hrát až třetí ligu.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Doprava ve Frýdku-Místku v pátek odpoledne zkolabovala

Dopravní situace v páteční odpolední špičce znovu ukázala, jak potřebný je obchvat Frýdku-Místku, který se teprve začíná stavět.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT