Týmům z okresního přeboru před nedávnem skončila fotbalová sezona, kdy se na jejím konci radovali z postupu fotbalisté z Dobratic. Sportovní redakce si krátce po skončení soutěže popovídala s dvěma muži, kteří jsou s dobratickou kopanou a sportem úzce spojeni. Nejprve pár otázek na trenéra postupujícího mužstva, Mariána Korabíka.

S jakými pocity se přijímá fakt, že se poprvé v historii dobratické kopané postupuje do I. B třídy?
Tak pocity jsou samozřejmě nádherné. V historii dobratického fotbalu jde opravdu o výjimečný krok, bude to poprvé, co si zakopeme v kraji. Pro mne, jako trenéra, je to o to větší radost, že jsme tento tým budovali společně šest let.

Věřil jste po podzimní části v postup? A co bylo rozhodujícím momentem v jarní části?
Myslím, že každý trenér musí svému mužstvu věřit. I když postup nebyl před sezonou nášim cílem, tak po podzimní části, kdy jsme ztráceli jen jeden bod na Palkovice, jsme si řekli, že takovou šanci musíme pořádně chytit za pačesy a už nepustit. To se nám nakonec k naší nemalé radosti podařilo. Rozhodujícím momentem bylo, že jsme se po dvou jarních porážkách vždy dokázali opět semknout a v dalších zápasech naplno bodovat. Zejména v duelu s vynikající Lučinou, což byl asi nejlepší zápas, který jsem zatím jako trenér vedl, přišel zlomový moment pro závěrečná dvě kola. Největší konkurenti ztráceli body a nám nahrála zejména nečekaná ztráta v té době vedoucích Palkovic v Řepištích a pak i prohra Bašky doma s Lučinou.

V mužstvu je spousta odchovanců z Dobratic, kteří zde hrají již od žáčků a jsou tak už pevně začleněni v kádru. Mají tito mladíci na vyšší soutěž?
Právě proto tomu věřím. Je to takový malý zázrak, ale dobratické mužstvo je opravdu postaveno jen na odchovancích s výjimkou jarní posily, zkušeného Grygara. Je zde tedy předpoklad, že toto věkově velmi mladé družstvo (průměr 21 let, pozn. red.) bude ještě dál výkonnostně růst a v I. B třídě se udržíme, přestože to bude velmi těžké. Myslím si, že někteří naši hráči jako například Marián Causidis, budou určitě příjemným zpestřením této soutěže. Chtěl bych využít této možnosti a poděkovat všem, kteří se o postup zasloužili. Hráčům, funkcionářům, příznivcům, prostě všem těm, co se ve volném čase pro dobratický fotbal tolik obětovali. Zároveň vzkazuji týmům v okresním přeboru, že frýdecký přebor je opravdu zatraceně dobrý a těžký. Přeji jim hodně fotbalové radosti a budu se těšit, až se s někým zase potkám, nejraději právě v I. B třídě.

Asi ještě větší euforii z úspěchu prožíval předseda Tělovýchovné jednoty Dobratice Břetislav Bortlíček. I k němu směřuje několik dotazů. Jak se předsedovi hodnotí uplynulý fotbalový soutěžní ročník?
Byl velmi náročný pro nás všechny. Na podzim probíhala celková rekonstrukce hřiště a všechna naše fotbalová družstva musela odehrát svá mistrovská utkání na pronajatém hřišti v Nižních Lhotách. Děkuji tímto za velmi vstřícné jednání všem funkcionářům sousedního SK Nošovice v čele s předsedou Lumírem Vojkovským. V tomto skončeném ročníku jsme pro malý zájem hráčů nemohli přihlásit družstvo žáků, ale rýsují se lepší časy v podobě činnosti přípravky pod vedením trenéra Spilky. Ženy pod vedením trenéra Bariše přezimovaly po podzimní části v Moravskoslezské divizi na pěkném druhém místě, dorost byl v okresním přeboru osmý. Po náročné zimní přípravě všech družstev jsme ještě první dvě jarní kola doma nehráli. Zkušební provoz na domácí půdě začal až koncem dubna. V konečném bilancování fotbalových týmů lze konstatovat, že ženy promarnily svou šanci na postup doma se Slávií Bruntál a skončily třetí. Dorost svou podzimní příčku udržel. Nejvíce nás potěšil postup našich mužů. Ti hráli po celou jarní sezonu moderní fotbal s vysokým nasazením. Chtěl bych tedy poděkovat a vyslovit uznání trenéru Marianu Korabíkovi, jeho asistentu Borisi Causidisovi, vedoucímu Martinu Zemanovi a samozřejmě všem hráčům. Je to krásný dárek k šedesátým narozeninám naší TJ.

Postup těší, jak se to promítne do ekonomické situace oddílu?
Čeká nás mnoho práce a z ekonomického hlediska musíme finančně zabezpečit činnost TJ. Ke konci roku 2010 vypověděl smlouvu na vlastní žádost hlavní sponzor. Díky tomuto mecenáši se sport v obci dobře rozvíjel a my oceňujeme téměř desetiletý jeho přínos. Významným podílem zajišťuje sportovní činnost, a to především mládeže, z ročního rozpočtu obecní úřad. Sponzorskou podporu do klubu nemalým dílem přináší i Martin Zeman. V současné době intenzivně jednáme o dalších finančních možnostech a podpory sportu v Dobraticích. Do příštího fotbalového ročníku chceme přihlásit opět žáky, dorost a pochopitelně tým mužů. Po dlouhém zvažování a s nelehkým srdcem rozhodlo vedení TJ, že nebudeme pokračovat dál s družstvem žen. Vedou nás k tomu především ekonomické i praktické důvody. Za pětileté období, které u nás děvčata hrála si zaslouží naše poděkování za reprezentaci naší TJ i obce za hranicemi regionu, a to všechny hráčky i funkcionáři, co se za tuto dobu u družstva žen vystřídali.

Zmínil jste významné výročí vaší TJ. Jak probíhají přípravy na oslavy?
Přípravy jsou v plném proudu a oslavy proběhnou o víkendu ve dnech 30. a 31. července. V rámci oslav chceme slavnostně otevřít hřiště po rekonstrukci a poděkovat všem, kdo se na tom nezištně podílel. Od celku mužů jsme dostali pěkný dárek v podobě postupu do vyšší soutěže. Ceníme si práce a činnosti všech ostatních členů a občanů, ať je jim bližší fotbal nebo například hrají v šachovém oddíle. Všichni reprezentují nejen naší TJ, ale i obec Dobratice. Už nyní zveme všechny členy, příznivce a občany nejen Dobratic k těmto oslavám. Program bude bohatý a pro pár dlouholetých a obětavých členů chystáme i nějaké překvapení. Všechny naše úspěchy i horší chvilky nejsou a nemohou být, alespoň u nás, zásluhou jednotlivce. Jsem hrdý na to, že mohu být v čele stávajícího vedení TJ, kde má každý svoje nezastupitelné místo. Všichni svou obětavou práci vykonávají bez jakéhokoliv nároku na odměnu a je na ně spolehnutí. K nim musím přiřadit rovněž tak všechny trenéry, vedoucí a další, kteří nezištně pracují a pomáhají. A jaký by byl sport bez fanoušků? I ti patří do plejády těch, co nám dávají najevo svými projevy spokojenost, radost nebo i zklamání. Nesmírně si toho všeho vážím a všem touto cestou srdečně děkuji.

(moš)