Zásadně se oslabuje pozice mateřského klubu, navíc od příští sezony už fotbalisté nesmějí hostovat v jiném klubu a nový řád zakazuje i střídavé starty. Revoluce v přestupních řádech ale není český výmysl. Světová federace FIFA změny nařídila Fotbalové asociaci České republiky. Té nezbývalo nic jiného, než je přijmout. Od začátku července tedy začne fungovat nový předpis, který je na první pohled vcelku složitý. „Půjde o pohřeb amatérského fotbalu. Změny vypadají jako noční můra a mohou mít likvidační důsledky pro některé kluby," píše například na webu valasskyfotbal.cz správce stránek Martin Němec.

Menší kluby se zejména obávají volného pohybu hráčů. Od 12 do 33 let může amatérský fotbalista odejít v přestupním termínu od 1. do 20. června do jiného oddílu i bez souhlasu mateřského klubu. Ten obdrží peněžní náhradu, kterou určí závazné tabulky. V nich je zahrnutá cena hráče podle úrovně soutěže. U hráče do 23 let navíc dostane i tréninkové kompenzace. Výše náhrad za přestupy a tréninkové kompenzace nejsou ještě přesně určené. Nový řád přináší více změn. Vedle volného pohybu hráčů představuje další výrazný zásah konec hostování amatérských hráčů. Pokud chce fotbalista hrát někde jinde, musí tam přestoupit. U profesionálních klubů je hostování povolené.

S hostováním končí od července i farmářské spolupráce mezi kluby. Fotbalisté musí nastupovat pouze za oddíl, kde mají platnou registraci. Ke konci se tak chýlí například spolupráce mezi Frýdkem-Místkem a divizním Novým Jičínem.

Plánované změny
Od 1. července 2016 bude platit několik změn v přestupových řádech, které se dotknou zejména amatérského fotbalu. Zde jsou tři nejvýraznější:

1. VOLNÝ POHYB HRÁČŮ
* Nejproblematičtější část nového přestupního řádu.
* Od 6 do 12 let je fotbalista volný hráč. Platí se jen tréninková kompenzace.
* Od 12 do 33 let je hráč vázaný v mateřském klubu, v případě přestupu se jeho cena vypočte dle tabulek (platí jen v přestupním období od 1. do 20. června, jinak se musí kluby dohodnout).
* Od 12 do 23 let musí nový klub v případě přestupu uhradit podle tabulky i tréninkovou kompenzaci.

2. KONEC HOSTOVÁNÍ
* Amatérští fotbalisté už nesmějí hostovat v jiných klubech.
* Hostovat může jen hráč s profesionální smlouvou.
* Minimální výše profesionální smlouvy je 5000 korun měsíčně.

3. KONEC FAREM
* Řád zakazuje střídavé starty.
* Fotbalista může nastoupit jen za klub, kde má registraci.