Fotbalový tým Baníku Ostrava čeká dnes druholigová premiéra v domácím prostředí, ve které změří síly s Třincem.

Zápas bude zvláštní pro některé fotbalisty Třince, kteří dříve působili v Baníku, respektive ve Vítkovicích. „Hlavně se z atmosféry nesmíme podělat," burcuje třinecký brankář Lukáš Paleček, který s chytáním začal právě v ostravském Baníku.

V sestavě hostí by měl nastoupit i další odchovanec Tomáš Vengřinek, který je poslední velkou posilou Třince. „Pokud se podaří vše administrativně vyřídit, tak bych mohl hrát," uvedl Tomáš Vengřinek, který ještě na jaře oblékal dres Baníku.

Baník Ostrava - Třinec (pátek, 18 hodin)

Jak nastoupili naposledy?

Baník: Vašek Hučko, Zápotočný, Pokorný, Celba Malý (46. Ožvolda), Lupták (80. O. Šašinka), Stáňa (53. Mondek), Mičola, Hlinka Urgela.

Třinec: Paleček Velner (56. Joukl), Čelůstka, Bedecs, Janoščín (85. M. Stříž) Ižvolt, Málek (72. Malcharek), Motyčka, Krišto, Janošík Hošek.

Vlastimil Petržela (kouč Baníku Ostrava): „Byli jsme v sobotu na utkání Třince s Českými Budějovicemi a viděli jsme také jejich poslední přípravu s Karvinou. Musím říct, že proti Budějovicím hráli velice dobře kombinačně, běhali a rozhodně nebyli horším soupeřem. Ztratili to v posledních pěti minutách, kdy si nechali dát dva góly. Víme, že nás čeká dobře připravený soupeř. Doma chceme naplno bodovat, změn v sestavě bude proti minulému utkání ve Znojmě minimum."

Martin Motyčka (kapitán Třince): „Na zrekonstruovaném stadionu ve Vítkovicích jsem ještě nikdy nehrál. Naposledy to bylo v době, kdy jsme s Vítkovicemi hráli druhou ligu. Ve druhé lize může každý porazit každého, i když Baník si možná myslí něco jiného. Každého určitě nahecuje atmosféra, která tam bude pa-novat. Do Ostravy by se nám jelo lépe, kdybychom Budějovice porazili, ale body nemáme a budeme muset něco urvat v Ostravě." (au, rom)

SFC Opava - Frýdek-Místek (sobota, 18 hodin)

Jak nastoupili naposledy?

Opava: Fendrich Simerský, Pospěch, Žídek, Čelustka Grussmann (64. Janetzký), Jursa (71. Hrabina), Schaffartzik, Zapalač Kuzma-nović, Smola (86. Jurečka).

Frýdek-Místek: Mihálek Švrček, Literák, Klabník, Petrović Hykel (68. Ruml), Šichor, Šumský, Willwéber, Nworah (86. Bialek) Vyskočil (81. Ilko).

Miroslav Nemec (trenér Frýdku-Místku): „Poslední dny jsou trochu hektické. Během týdne přišla změna, kdy jsem se ujal týmu jako hlavní trenér, pak nám výsledkově nevyšlo pohárové utkání v Hlučíně. Z Opavy, kde očekáváme bouřlivou atmosféru, bychom si rádi odvezli nějaký ten bod. Každopádně jsme si vědomi, že nás tam nečeká vůbec nic lehkého."

Roman Skuhravý (trenér Slezského FC Opava): „Čeká nás úplně jiný zápas než v pátek na Sigmě. Strašně se na něj těšíme, budeme hrát konečně před našimi fanoušky. Ve Frýdku došlo ke změně trenéra, z tohoto pohledu není pro nás tolik čitelný. Jsme připraveni i na to, že nás čeká dobývání. Bude důležité, jak budeme schopni otevírat soupeřův blok pohybově. Pokud ho rozhýbeme, hráči se budou dobře nabízet, máme šanci. Co se týká sestavy, tak tam uvažujeme o jedné změně, a to z hlediska typologie směrem k soupeři. Je ale klidně možné, že nastoupíme ve stejné sestavě jako v Olomouci." (sch, rob)

České Budějovice - Vítkovice (neděle, 17 hodin)

Jak nastoupili naposledy?

České Budějovice (druhá liga v Třinci): Křížek Klesa, Novák, Šourek, Funda Čavoš, Čermák (84. Benát) Kadula (64. Pešek), Táborský, Wermke (89. Vaněk) Kalod.

Vítkovice (pohár v Chrudimi): Kostolanský Cverna, Coufal, Mikula, Prajza Ondráček, Demeter (106. Wojnar), Texl, Vaněk Kraut, Kovařík (46. Mišinský).

Roman West (trenér Vítkovic): „Teprve až teď naplno uvidíme, jak na to jsme. Pokud ale chceme být úspěšní, musíme se vyvarovat hrubých individuálních chyb, měl by nás podržet gólman a v neposlední řadě se nám musí podařit být produktivní. Tohle neplatí jen pro zápas v Českých Budějovicích, ale vlastně pro celou sezonu, do níž startujeme formulovou terminologií z posledního místa a je jen na nás, kolik soupeřů v třiceti kolech za sebou necháme. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby pod námi skončili aspoň dva." (mac)

Další zápasy dnes:

Ústí n. L. - Sokolov (18.00).

Sobota:

Pardubice - Žižkov (10.15), Vlašim - Znojmo (17.00), Táborsko - Varnsdorf (17.00), Prostějov - Olomouc (17.00).