Tím, že jste nakonec postoupili, změnila se vám nějak oproti minulým obdobím letní příprava?

Moc se lišit nebude, ale určitě bude jiná. Hlavně v tom, že toho času na přípravu je teď mnohem méně. Sezonu jsme končili někdy kolem toho čtrnáctého patnáctého června a kluci jsou po náročné sezoně samozřejmě unaveni. Nechtěl jsem ale, aby hned po týdnu přišli zpátky do stejného prostředí a opakovali stejné činnosti jako v sezoně. I proto jsme jim dali individuální plány, aby jejich organismus byl připraven na plnou zátěž.

Kdy tedy začínáte s přípravou?

K prvnímu tréninku se sejdeme v pondělí 1. července.

Vše proběhne v domácích podmínkách nebo plánujete i nějaké krátkodobé soustředění?

Ne ne, trénovat budeme pouze na stadionu ve Stovkách. My tady máme vytvořeny veškeré podmínky ke kvalitní přípravě. Dojíždět budeme pouze k přípravným zápasům.

Nakolik se změní skladba vašeho kádru oproti tomu třetiligovému?

Když jsme se dozvěděli o možnosti postupu do druhé ligy, tak naší představou bylo, že tak ze sedmdesáti procent zůstane náš kádr pohromadě. Kluci vlastně s vidinou postupu do sezony šli, povedlo se jim to, takže by měli ve druhé lize dostat šanci. Je ale jasné, že na určitých postech potřebujeme posílit. Naší filozofií však je, že nebudeme lepit místa drahými hráči, to určitě ne.

Kdo tedy kádr Valcířů v letním období opustil?

Po soutěži bylo nutné, abychom si sedli a vše vyhodnotili. Přece jen jsme museli jak po stránce ekonomické, tak hlavně i po té sportovní, náš kádr řešit. Hostování u nás skončilo Bačíkovi, Gulajevovi a Ceplákovi. O útočníka Teplého se zajímají prvoligové týmy (Jihlava, Slovácko, pozn. red.), takže uvidíme, jak vše u něj nakonec dopadne. U Skotnicy ještě uvidíme, zda-li bude přínosem pro naší farmu.

Prozradíte naopak jména hráčů, kteří do Stovek mají přijít?

V těchto dnech probíhají veškerá jednání, takže pokud ten hráč už nebude tady a na stole nebudou ležet veškeré vyřízené a podepsané podklady pro jeho přestup nebo hostování, tak vám bohužel žádné konkrétní jméno ještě prozradit nemůžu. Jisté ale je, že se z hostování v Baníku Ostrava vrací útočník Petr Soukup. Bohužel mu angažmá v Baníku nevyšlo tak, jak by si sám představoval. Já ale věřím, že když bude Petr zdravý, tak bude pro náš tým velkým přínosem.

Zmínil jste zájem ligových celků o odchovance Teplého. Další frýdecký odchovanec Matěj Biolek je zase na testech v prvoligovém Slovácku. Těší vás zájem těchto klubů o zdejší fotbalisty?

Tak určitě mě to těší. V první lize není momentálně zájem pouze o tyto dva hráče, ale i o další fotbalisty z našeho kádru. Samozřejmě by nás těšilo, kdyby tu možnost zahrát si ligu mělo více našich hráčů.

Pomůže k tomu i fakt, že letos postoupil váš nejstarší dorost do nejvyšší soutěže? Přece jen se klukům otevírají dvířka i pro případnou nominaci do mládežnických reprezentačních výběrů.

Určitě jejich postup beru jako ohromné plus. Tu konfrontaci s těmi nejlepšími jsme doposud měli pouze do kategorie mladšího dorostu. Teď bychom ji však měli mít i v dorostenecké lize. I proto je důležité zvládnout přechod z mladšího dorostu přes ten starší až do mužské kategorie. Co se týče těch mládežnických reprezentací, tak u nich jsem trochu skeptičtější. Nejsem moc velkým zastáncem reprezentačních pozvánek pro tyhle mladé fotbalisty, jelikož jim se z toho většinou strašně zatočí hlava. Manažeři je začnou ovlivňovat a nemyslím si, že by pokaždé jednali hlavně pro dobro hráče potažmo klubu. Pokud je hráč dobrý a hlavně dobře vedený, tak i bez zkušeností s mládežnickou reprezentací dokáže vystoupat na ten vrchol. A ten je pro mě ligová a seniorská reprezentační kopaná. Nás nesmí zajímat kolik ten hráč má odkopáno v reprezentaci mládeže, ale kolik má odehraných utkání v lize. Samozřejmě mám na mysli celých zápasů.

Tím, že U19 bude hrát celostátní ligu, zvýší se ve vašem klubu nároky jak na trenéry, tak i hráče nižších kategorií?

Ty nároky musí být větší. Podle mého jsme prozatím v kategoriích mladšího dorostu nepracovali tak, jak bychom měli. A to nemám na mysli to, že tyhle týmy skončily v tabulce někde v její dolní polovině. Myslím tím spíš herní projev, který nebyl tak dobrý, jako třeba u celků mladších kategorií. Je proto strašně důležité, aby si trenéři ty kluky po přechodu z žáků získali, aby je přesvědčili tvrdě na sobě pracovat a motivovali je vidinou dostat se do kádru U19. V tom se musíme každopádně zlepšit.