„S bodovým počtem dvaatřiceti bodů musíme být spokojeni, v to jsme tady nikdo nedoufali. Teď je potřeba dívat se do budoucna a pořád se rvát o ty příčky nejvyšší," přeje si frýdecko-místecký trenér Milan Duhan.

Podzimní část sezony jste zakončili na třetím místě. Panuje spokojenost ve frýdecko-místeckém klubu?

Ještě před zahájením toho podzimního kolotoče jsme si vytýčili nějaké cíle, které de facto korespondují s tím, co jsme za celý ten podzim nakonec dokázali. Hlavním cílem bylo hrát v popředí tabulky, a po té ztrátě hráčů ze základní sestavy dát příležitost klukům, kteří tady chtějí hrát, ať ukáží, jestli na to mají, nebo nemají. Samozřejmě jsme měli během sezony zápasy vydařené, jako například v Prostějově, ale byly tam i zápasy horší. Podle mého nejméně vydařené utkání jsme odehráli v Třinci.

Spousta vašich fanoušků byla po vysokých porážkách v Uničově a následně pak i v Třinci zklamána. Vám ale paradoxně pomohlo předehrávané 16. kolo, kdy vedoucí Třinec klopýtl, stejně jako celky pod vámi. Na první místo ztrácíte pouhé tři body, na čtvrtou Břeclav máte naopak čtyřbodový náskok.

No, já nevím, podle mě je tahle soutěž stále moc vyrovnaná, kdy v ní může ztratit body každý s každým. Ty bodové rozestupy jsou pořád minimální. Za dvě, či tři kola, to může být zase úplně jinak. Jaro je nadále otevřené, vše ukáže zimní přestávka, kdy oddíly budou posilovat, nebo naopak oslabovat.

Při letmém pohledu na tabulku je zřejmé, že Frýdek se na podzim střelecky trápil. Z té vedoucí pětice máte nejméně vstřelených branek. Co s tím?

Každý, kdo nás viděl hrát, tak kromě těch dvou posledních utkání venku, nás chválil za velmi dobrý herní projev. Bohužel to z naší strany nebylo zužitkované v těch závěrečných útočných fázích, jelikož šancí jsme si vždy vypracovali spoustu. S jejich proměňováním jsme měli ale problémy už v minulém roce. Aby kluci tyhle situace zvládali, tak potřebují podle mě větší zkušenost, větší herní praxi, a to ničím jiným, než sehráním těžkých zápasů, nenatrénují.

Říkáte, že máte mladý a nezkušený tým. Nechce to právě kádr doplnit někým zkušeným, zvlášť, když ve Stovkách ukončil kariéru obránce Zdeněk Staněk?

To je všechno otázka kdo za nás bude chtít hrát a za jakých podmínek. Nic víc, nic míň. V té době, kdy nám odcházeli Prokeš, Biolek, Grussmann či Schustrík, jsme si řekli jednoznačně, jakou cestou chceme v klubu jít. Že chceme hrát s hráči, kteří tady chtějí hrát a chtějí vybojovat pro Frýdek druhou ligu. Jestli to bude trvat rok, dva nebo tři, to ukáže až samotný čas. Tihle kluci ale musí dostat příležitost a musí se jim věřit.

A je váš klub momentálně připraven pro vstup do profesionálního fotbalu?

To já nevím. Ekonomická stránka jde zcela mimo mě, já mám na starosti pouze tu sportovní stránku. A po ní děláme všechno, abychom v té konkurenci uspěli. Skladba kádru je i otázkou toho, co si můžeme finančně dovolit.

Je sice pár dní po skončení soutěže, ale už nyní váš kádr počítá ztráty. Skončil obránce Staněk, útočník Neubert se musí vrátit zpátky do Opavy. Jak to vypadá s dalšími hráči, co jsou ve Frýdku na hostování?

Kromě těchto dvou fotbalistů nevím o nikom, že by měl u nás končit. Uvidíme, jak se vykrystalizuje v lednu kádr, jestli nás někdo posílí. My chceme jít pořád směrem dopředu. Ten zdravý základ kádru tady je, ale profesionální podmínky tady ještě nemáme, jelikož někteří kluci chodí do zaměstnání, jiní studují. Jestli chceme do druhé ligy jít, tak bychom se už teď museli starat o to, aby tihle hráči měli co nejdříve nastavené profesionální podmínky.

Co čeká vaše svěřence teď po skončení podzimní části soutěže a naopak, co pro ně máte připravené v zimní přípravě?

Do konce listopadu mají kluci nadále tréninkový proces, poté budou mít týden takový rehabilitační, ale to ještě nevíme, kde to přesně bude. Pak obdrží každý individuální plány a ve čtvrtek 3. ledna se opět všichni sejdeme k zahájení zimní přípravy. Tu hrubou část nám pak vyplní zápasy s ligovými celky, jelikož jsme dostali nabídku zúčastnit se zimního turnaje Tipsport liga (kromě Frýdku-Místku hrají v karvinské skupině ještě Baník Ostrava, Sigma Olomouc, Orlová a domácí druholigová Karviná, pozn. red.). Myslím si, že pokud má náš klub takové ambice, tak si musí v přípravě projít i takovým zátěžovým testem, jako jsou duely s ligovými celky. Ať kluci vidí, jakým stylem bychom chtěli hrát, jestli jsou konkurence schopni jít do vyšší soutěže, zda se mohou porovnat těmhle klukům, ať si to zkrátka vyzkoušíme.

Jako sportovní manažér frýdecko-místeckého klubu máte pod palcem také ostatní družstva. Jak jste spokojen s výkony vaší juniorky a týmem nejstaršího dorostu?

Co se týče juniorky, tak tam jsme vůbec nepředpokládali, že kluci budou hrát opět navrchu. I proto je s hráči, kteří tam teď hrají, ale i s fotbalisty z áčka, kteří je doplňují, velká spokojenost. I juniorka odehrála nadprůměrné zápasy, ale i utkání, které jí úplně nevyšly. Co se týče našeho dorostu, tak výsledkově je to také na dobré úrovni, jen mám výhrady k jejich herní stránce.

Tabulka

Tabulka

Tabulka

FK FOTBAL TŘINEC

Třinec – Zábřeh 4:2 (2:2) – Gavlák 2, Sporysz, Hupka
Hlučín – Třinec 1:1 (1:1) – Gavlák
Třinec – Žďár n. S. 5:0 (2:0) – Joukl 2, Gavlák, Lisický, Vlachovič
Hulín – Třinec 1:1 (0:0) – Kyselý
Třinec – Zlín B 4:1 (3:1) – Cigánek, Hupka, Ceplák, Joukl
Olomouc B – Třinec 1:2 (0:0) – Kyselý, Hupka
Třinec – Uničov 7:2 (2:2) – Gavlák 4, Eismann, Joukl, Kyselý
Rosice – Třinec 2:1 (2:0) – Motyčka
Třinec – Orlová 2:1 (2:1) – Gavlák, H. Prokeš
B. Ostrava B – Třinec 2:1 (2:0) – Gavlák
Třinec – Břeclav 3:1 (2:0) – Gavlák, Hupka, H. Prokeš
Kroměříž – Třinec 1:3 (1:2) – Klimas 2, Hupka
Třinec – Slovácko B 7:0 (5:0) – Gavlák 2, H. Prokeš 2, Cigánek, Matoušek, Christu
Prostějov – Třinec 0:3 (0:1) – H. Prokeš, Eismann, vlastní (Pavlík)
Třinec – Frýdek-Místek 3:0 (2:0) – Gavlák, Hupka, vlastní (Talián)
Zábřeh – Třinec 2:0 (2:0)

MFK FRÝDEK-MÍSTEK

Kroměříž – MFK FM 0:0
MFK FM – Slovácko B 2:1 (1:1) – Pešek, Molnár
Prostějov – MFK FM 1:3 (1:0) – Mozol 2, Molnár
Orlová – MFK FM 3:2 (1:1) – Neubert, Pešek
MFK FM – B. Ostrava B 2:0 (1:0) – Mozol 2
Zábřeh – MFK FM 1:0 (1:0)
MFK FM – Břeclav 3:0 (1:0) – Neubert, Literák, Chýlek
MFK FM – Hlučín 0:0
Žďár n. S. – MFK FM 0:2 (0:0) – Soukup, Teplý
MFK FM – Hulín 4:0 (0:0) – Neubert 3, Soukup
Zlín B – MFK FM 2:3 (0:1) – Wozniak, Förster, Molnár
MFK FM – Olomouc B 1:0 (1:0) - Talián
Uničov – MFK FM 3:0 (0:0)
MFK FM – Rosice 2:0 (1:0) – Švrček, Chýlek
Třinec – MFK FM 3:0 (2:0)
MFK FM – Kroměříž 3:1 (1:0) – Molnár, Soukup, Mozol

Nejlepší střelci MSFL: 14 – Tomáš Gavlák (Třinec), 12 – Tomáš Machálek (Prostějov), 11 – Jaroslav Navrátil (Břeclav), 9 – Aleš Krč (Uničov), 8 – Petr Papoušek (Prostějov), Perič Ozren (Orlová), Dominik Richter (Uničov), 7 – Martin Hanus (Hlučín), Ebus Onuchukwu (Baník B), 6 – Martin Bačík (Zábřeh, Michael Hupka (Třinec), Petr Malata, Jan Pšikal (oba Rosice), Petr Pavlík (Prostějov), 5 – Matěj Fiala (Kroměříž), Michal Kovář (Orlová), Jan Lukáš (Slovácko B), Václav Mozol, Martin Neubert (oba FM), Bronislav Otruba (Hulín), Tomáš Pospíšil (Zábřeh), Hynek Prokeš (Třinec), Pavel Simandl (Břeclav).

Brankáři s čistým kontem: 6 – Jiří Pavlenka (Baník B), Ondřej Prepsl (MFK FM), 6 – Jan Procházka (Zábřeh), 4 – Tomáš Bureš (Prostějov), Patrik Lengál (Rosice), Martin Lipčák (Třinec), Lukáš Prokop (Břeclav), Jaroslav Šteiniger (Hlučín).

Kouřil: Ve všech utkáních jsme byli lepší než soupeř

Kouřil (Třinec)Třinec – Lepší dvojka, nebo spíše mínus jednička. To je známka, kterou svým svěřencům udělil trenér Fotbalu Třinec Miroslav Kouřil. „Za venkovní zápasy dávám hráčům trojku, ale za domácí jedničku s hvězdičkou," řekl kouč vedoucího týmu MSFL.

Jelikož vévodíte třetiligové tabulce, slušelo by se začít pozitivy. Zdobily vás výborná obrana i útok, skvělá domácí série, konsolidovaný kádr i velmi dobrý herní projev.

Jsem spokojen, ale maximálně. Když se podíváte, kolika mužstvům, od první ligy až po krajský přebor, se podařilo vyhrát všechna utkání a neztratit ani bod, žádné nenajdete. Když k tomu přidáte počet nastřílených branek, zjistíte, že rovněž ten náš je nejvyšší v republice. Doma jsme zvládli lehké i těžké zápasy, kluci si za ně zasloužili podtrženu jedničku s hvězdičkou.

Jakou známkou ohodnotíte venkovní vystoupení vašich svěřenců?

Do tabulky pravdy jsme si připsali jedenáct kladných bodů, což také není špatný počin. I v tomhle měřítku jsme nejlepší, za námi je Prostějov (+9) i Frýdek-Místek (+8). Teď přecházíme k negativům. Pokud máme v něčem nedostatky, pak je to stabilita výkonnosti ve venkovních zápasech. Ty se nám příliš nepovedly, klukům bych za ně dal trojku. A když sečteme trojku s podtrženou jedničkou, vychází nám lepší dvojka. Já ale říkám – jedna mínus.

Na domácím trávníků jste konta soupeřů zatížili 35 brankami. Mnoho diváků vám neaplaudovalo, návštěvnost byla podprůměrná.

Třinec je hokejové město. Budu moc rád, pokud si lidé najdou cestu i na pěkný fotbal, který jsme, snad předváděli. Snad se pobaví nejen dobrým hokejem, ale také fotbalem.

Před sezonou jste avizoval, že budete spokojen s umístěním v první pětce. Předčil výsledek vaše očekávání?

Určitě ano. Vezměte si situaci, do které jsme se po sestupu dostali. Nevěděli jsme, s kým můžeme počítat, kdo zůstane, a kdo ne. Přípravu jsme začali o čtrnáct dnů rychleji než by bylo obvyklé a nakonec se nám podařilo udržet polovinu kádru a vhodně ji doplnit. To se nám posléze během podzimu zúročilo. První část sezony se nám velmi vydařila, vyhýbala se nám zranění, odehráli jsme ji se šestnácti hráči.

Kromě zranění se vám vyhýbaly také karetní tresty.

I v tabulce slušnosti jsme ve třetí lize na prvním místě. Obdrželi jsme jen patnáct žlutých karet a jednu červenou, která byla nesmyslná a vůbec neměla být. Snažím se hráče vést nejenom k pohlednému fotbalu, ale také ke sportovnímu chování, což se nám daří. Myslím, že jdeme správnou cestou.

Jako vedoucí tým nemůžete mít jiné ambice, než návrat do druhé ligy, je to tak?

Půjde o to, abychom se dobře připravili na jaro a v těch čtrnácti zápasech zaváhali nejméněkrát. Když už se nám podařilo rozjet sezonu takhle slušně, že jsme vyhráli podzim, byla by škoda se o postup do druhé ligy nepokusit. Ale to už trochu předbíhám, 5. prosince nás čeká dozorčí rada, kdy se budeme podrobněji bavit, co a jak dál.

Máte na mysli případné změny v hráčském kádru?

Ano. Už jsme se s panem Kulou (ředitel a sportovní manažer Fotbalu Třinec – pozn. aut.) na toto téma bavili. Nastínil jsem mu své představy v tvorbě co možná nejsilnějšího týmu. Já mám v téhle otázce naprosto jasno.

Víte už také, jak zamezit zbytečným bodovým ztrátám na hřištích soupeřů, jež by vám mohly zkřížit postupové plány?

Ve třech utkáních, v Rosicích, na Baníku, nebo teď v Zábřehu, jsme už po poločase prohrávali dva nula. Pak jsme to horko těžko honili, ale už nedohonili. Pro mě, jako trenéra, to mnohé ukazuje. V naší hře i ve složení týmu není zdaleka všechno v pořádku. Proto potřebujeme posílit, abychom byli ještě lepší. Vím, na kterých postech nás tlačí bota. V zimě musíme pracovat tak, aby to na jaře bylo bez podobných výkyvů. Venkovní zápasy, to byl zkrátka náš největší problém.

Přišlo mi, že vaši svěřenci ze sebe nevydali veškerý svůj potenciál. Co vy na to?

K mužstvu můžete kolikrát promlouvat, jak chcete, ale od dobrých rad je k samotné realizaci ještě hodně daleko. Jsou zápasy, které můžete hrát tři dny a gól prostě nedáte. Viz například Rosice. Anebo takové, kdy se proti vám otočí štěstí, míč skáče po brankové čáře a vy nejste schopen jej za ní dotlačit. I takové zápasy přijdou. V našem případě se jedná o určitou chronickou záležitost, kterou prostě musíme odstranit.

Zdolali jste všechny týmy z horních pater tabulky, ztráceli jste s těmi slabšími. Domníváte se, že jste mohli posbírat ještě více bodů?

Ve všech utkáních jsme byli lepší než soupeř. Výsledek se odvíjel od toho, jestli jsme proměnili šance a vyvarovali se chyb. Kdybychom neměli výkyvy ve venkovních zápasech, nedělali hrubé chyby a nepustili třikrát soupeře do dvougólového vedení, bylo by to ještě lepší. Bodů jsme mohli získat o něco více. Na druhou stranu doma se nám podařilo uhrát všechny, což bylo tak trochu nad plán. To se běžně nestává, vynahradilo to hluché venkovní zápasy. Když to shrneme, jedna mínus je zasloužená a pětatřicet bodů z šestnácti utkání, což jsou dva body na zápas, je dobrý výsledek.

Víte už, kterým fotbalistům na jaře nedáte šanci pokračovat v dobře rozdělané práci?

Čeká nás ještě pohárové utkání v Boleslavi, takže tato otázka je poněkud předčasná. Měli jsme ustálenou sestavu i silnou lavičku. Faktem je, že někteří hráči toho na podzim odehráli méně, než obvykle. Na druhou stranu, když se mužstvu daří, proč do něho zasahovat? (rom)