Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Facka na fotbale měla nakonec pro hosty z Václavovic cenu tří bodů

Region - Na sobotní odpoledne 6. září asi příznivci dobratické kopané nebudou vzpomínat zrovna v dobrém. Utkání 5. kola okresního přeboru mužů mezi domácími Dobraticemi a hosty z Václavovic nakonec nebylo dohráno.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Erben Eduard

V 85. minutě duel hlavní rozhodčí Josef Mudra pro inzultaci pomezního rozhodčího předčasně ukončil. A verdikt STK při OFS Frýdek-Místek: tým Dobratic obdržel peněžitou pokutu + uzavření hřiště na jedno soutěžní utkání. Hlavní pořadatel dobratického klubu Břetislav Bortlíček má zákaz výkonu funkce hlavního pořadatele na 6 měsíců do 10. března 2009. Jak na vše reagovali Dobratičtí a sekretář OFS F-M?

Vyjádření předsedy TJ Comfort Dobratice – Břetislava Bortlíčka:
V sobotu 6. září jsme pořádali v našem areálu sportovní den, na který se všichni těšili. Nejdříve hráli dobratičtí staří páni s družební Oravskou Lesnou ze Slovenska, pak se na trávníku utkaly naše ženy v mistrovském utkání Českomoravské ligy žen se Slovanem Ostrava. Součástí sportovního odpoledne bylo i vzpomínkové setkání bývalých hráček Dobratic. V době jejich nejlepších fotbalových let hrály výborný ženský fotbal a mnohé z nich přijaly pozvání zástupců obce i oddílu kopané k přátelskému setkání. Jako poslední se hrálo mistrovské utkání okresního přeboru mužů proti TJ Václavovice. Příjemné počasí, hodně lidí, kteří se těšili na dobrý fotbal.

Jsme malá vesnická tělovýchovná jednota, ve které vyvíjejí svou činnost dva oddíly a to oddíl šachu a oddíl fotbalu. Velmi aktivní je zejména oddíl fotbalu. Máme zde přípravku, žáky, dorostence, muže a ženy. Kdo kdy pracoval v takovém vesnickém klubu určitě ví, kolik je to starostí a obětavosti dobrovolných funkcionářů na úkor vlastních rodin a kolik vše zabere času. Absolutně se to nedá porovnat s prací ve velkých klubech. Ještě jsem nezažil u těchto vesnických utkání klidnou atmosféru.

Vesnická utkání znamenají napětí, kdy jedna strana fanoušků minimálně pokřikuje na ty druhé a všichni jsou najednou velcí patrioti své vesnice. V této atmosféře hrají absolutní amatéři, kteří trénují po práci, na mnohá utkání si musí vyřizovat volno z práce, jezdí vlastními auty. Nejinak tomu bylo i v inkriminovanou sobotu, v souboji dvou klubů o mistrovské body. Okresní fotbalový svaz ve Frýdku-Místku delegoval na toto utkání hlavního rozhodčího Mudru, asistenty ne. A tak nastává vždy problém, který musí dobrovolný funkcionář řešit. Kdo půjde na lajnu? Zpravidla to jsou určení laikové obou týmů, v sobotu však museli Dobratičtí zajistit oba, neboť hosté řekli, že nikoho nemají.

Samotné utkání bylo zajímavé pro oba fanouškovské tábory. V závěru zápasu se začalo jiskřit jak na hřišti, tak v hledišti, vždyť každý touží vyhrát. Hosté sice vedli 1:0, ale domácí jim zle zatápěli a vyrovnávací branka visela ve vzduchu. V závěru utkání hráč hostů nevybíravým způsobem fauluje domácího útočníka a kopačkou mu skáče shora na nohu. Rozhodčí neváhá a ukazuje červenou a hráč Václavovic je po zásluze vyloučen. Moc se mu nechce do kabiny pod sprchy, zastavuje se u pomezního, něco s ním diskutuje. Hlavní pořadatel proto odvádí vyloučeného hráče do kabin.

Pak přichází moment, kdy je nečekaně sražen pěstí na zem pomezní laický rozhodčí fanouškem hostů. Nikdo to nečekal a ani pořadatel tomu nedokáže zabránit, když se náhle fanoušek rozběhne. Je to velmi malá vzdálenost mezi lavičkami s fanoušky a postranní čarou. Reakce na útok fanouška spouští pochopitelně další reakci a začíná mela mezi diváky, pořadatelé uklidňují rozbouřené fanoušky. Na tuto situaci reaguje hlavní rozhodčí a ukončuje zápas pro inzultaci svého asistenta. Vše je zaznamenáno v zápise o utkání, který je zásadní a hlavní dokument události a který podepisují obě strany.

Ve středu 10. září se schází moudří mužové disciplinární komise OFS ve Frýdku-Místku, aby vyřkli ortel nad hříšníky. Komise usuzuje, že podle nich padá vina především na domácí stranu, pořadatelskou službu, ti za to mohou. V každém vesnickém oddíle je pár takových obětních beránků, vesměs v důchodovém věku, kteří tuto funkci vykonávají zcela zdarma. Musí si nechat nadávat od fanoušků, každý je přece velký znalec pravidel. Při jednání komise nepadlo ani slůvko o tom, proč OFS nezajistil na utkání oba pomezní rozhodčí. Určitě budou argumentovat, že nejsou lidi. Vždyť ani na jednání komise není přítomen onen hlavní sudí zápasu.

A jak vše nakonec dopadlo? Verdikt komise je zcela jednostranný, posuďte sami. Uzavření domácího hřiště na jedno soutěžní utkání, peněžitá pokuta, zákaz činnosti na půl roku hlavnímu pořadateli a nakonec, světe div se, kontumační vítězství ve prospěch hostí! Ti odešli od disciplinárního stolu jen s trestem pro vyloučeného hráče. A hlavní viník, hostující fanoušek, který vše způsobil nesmyslnou fackou, se stal nejmenovaným hrdinou dne. Tak jsme Dobratice dostali tam, kam jsme chtěli. Nechce se tomu ani věřit, facku vlastně dostali obětaví, dobrovolní vesničtí burani a jejich amatéři, kteří hrají fotbal pro radost.

Fotbal je i na venkově všelidovou zábavou, ale na rozdíl od profesionálních klubů ho zajišťuje spousta dobrovolných a obětavých činovníků. Ty je třeba potrestat co nejtvrdším způsobem. Okresní funkcionáři nám neodebrali nejen tři body, ale také veškerou chuť dělat něco pro ty, co mají fotbal rádi. Jen tak dál.

Vyjádření sekretáře OFS Frýdek-Místek - Vladimíra Šmída:
DK a STK okresního fotbalového svazu řešila případ nedohraného utkání okresního přeboru mezi Dobraticemi a Václavovicemi, které bylo ukončeno v 85. minutě hlavním rozhodčím Josefem Mudrou pro inzultaci pomezního rozhodčího. Tento případ je nejen velkou ostudou okresní kopané, ale i mementem pro kluby, které musí zajistit pořádek na utkáních té nejnižší výkonnostní úrovně.

V tomto zápase byl řízením pověřen Josef Mudra a na pomezí byli kluboví rozhodčí z jednoho prostého důvodu – rozhodčích je málo a další je problém získat. Nicméně i tak byl 1. asistentem Žvak, který je okresním rozhodčím a druhým asistentem byl bývalý dlouholetý domácí fotbalista, o jehož fotbalových znalostech nelze pochybovat.

Utkání bylo bojovné a protože hosté těsně před koncem vedli o jeden gól a domácí se snažili vyrovnat, byla v hledišti napjatá atmosféra. Zde se na popisovaném incidentu podepsaly dvě hlavní události. Jedna je ta, že střídačky jsou na opačné straně než diváci, a proto tam působil kvalifikovaný asistent rozhodčího, zatímco oddílový pomezní rozhodčí byl u diváků a druhá a rozhodující událost je nevhodné chování tohoto domácího rozhodčího. Podle svědků, z nichž jeden je uveden v zápise o utkání a jehož výpověď slyšeli činovníci domácího klubu, během zápasu používal nevhodná gesta a v inkriminovaný okamžik plivnul na diváka, který jej následně inzultoval.

Při svém rozhodování se obě komise shodly na tom, že hlavním viníkem je domácí oddíl, který i když delegoval tohoto pomezního rozhodčího, kterého zná stejně dobře jako funkcionáři OFS, neusměrnil jeho chování a nepomohl tak ke klidnému průběhu utkání. Přece jenom je to činovník, který má podíl na tom, jaká atmosféra se během zápasu vytvoří a nesmí podlehnout ničemu, co se děje za jeho zády. Je nutné si uvědomit, že fotbalové soutěže řídí okresní fotbalový svaz v součinnosti s oddíly a ti jsou zodpovědni za jejich hladký průběh.

A obě strany se musí podílet spíše na zklidnění přehnaných emocí než naopak. Při vynášení trestů se pátralo po příčinách, které vedly k tomuto incidentu a ty, bohužel, postihly podle funkcí i jinak slušné a obětavé činovníky domácího oddílu. Proto je nutno se při organizování pořadatelské služby, delegování klubových rozhodčích a všemu dalšímu, co je nutné k této události připravit, věnovat velkou pozornost právě obsazení těchto postů.

Nicméně každý oddíl má právo se vůči trestům odvolat, aby se předešlo nějaké předpojatosti rozhodujících komisí vůči oddílu. (red)

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Vidura, Čeladná, nar. 17. 10., 50 cm, 3,68 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Skupina Nebe navštívila dětské pacienty v Třinci.
12

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

V Řepištích se chystají na fotbalovou slávu se vší důsledností. Už v sobotu v poledne přivítá tamní klub, hrající I.B třídu, soupeře z Doubravy.

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení