Moderní „vesnický“ fotbalový areál, který by byl jednoznačně nekrásnější v Beskydech, nakonec v Janovicích nevyroste.

Tamní fotbalový klub přitom získal na projekt dotaci z fondů evropské unie ve výši 25 milionu korun, které bude právě v těchto dnech vracet.

Důvodem je skutečnost, že výstavbu nového zázemí a hřiště s umělou trávou nepodpořili tamní radní, kteří odmítli celý projekt spolufinancovat. Proti byl starosta obce Poloch se svými kolegy ze strany Starostové a nezávislí a všichni radní za KSČM. Rozhodli tak začátkem května na mimořádném veřejném zasedání obce.

Přitom se jednalo o částku, která by nepřekročila tři miliony korun, což se při předpokládané výše investice rovnalo zhruba deseti procentům. „Na celém projektu jsem s tátou pracoval asi tři roky. Hlavně on mu věnoval prakticky celý volný čas. Těžko takový konec někdy vydýchám. Je mi z toho smutno,“ řekl Kubina.

Rozhodnutí janovické radnice nechápe a už ho ani pochopit nechce.

„Když nebudu počítat své peníze investované do celého projektu, tak vracíme pětadvacet milionu korun. To snad hovoří za vše. Já chápu, že každá vesnice, i ta naše, řeší spoustu problémů a musí obracet každou korunu. Ale o tom tahle stavba nebyla. Tři miliony se daly rozložit na několik let, u nás chyběla hlavně ochota starosty Polocha. Přitom tady mohl vyrůst jeden z nejkrásnějších areálů v Beskydech a sloužil by všem minimálně padesát let. Když nebudu počítat, že na umělé trávě mohly dlouhé roky sportovat děti nejen z naší vesnice a školy, ale také širokého okolí. V zázemí tribuny mělo vyrůst také malé fitcentrum pro celou vesnici,“ kroutil hlavou Kubina, který sám do projektu investoval nemalé peníze.

„I když se jedná o částku v řádech několika milionu korun, ničeho nelituju. Těžko se mi o tom mluví, ale je to pro mě životní zkušenost. Prostě jsem na vlastní kůži poznal, jak to u nás v Janovicích chodí.“

S fotbalovým klubem měl dlouhodobé plány. Po čtyřech letech, kdy tým z okresního přeboru postoupil až do Krajského přeboru, se z čela klubu stahuje. „Bylo to pro mě těžké rozhodnutí. Ale po posledních událostech jsem ztratil chuť do další práce. Janovický klub budu nadále podporovat, hlavně tedy mládežnické celky. Z čela prvního týmu ale odcházím,“ dodal Kubina.

Vyjádření starosty Janovic Aloise Polocha
Tělovýchovné jednotě Janovice jsme schválili, aby byl v tomto volebním období, tedy letech 2010 až 2014, poskytnut finanční dar ve výši 900 tisíc korun, tedy každý rok 300 tisíc. Za rok 2010 nic nežádali. Za deset let to vychází na požadované tři miliony. To by ale museli žádat další zastupitelstvo a ještě následující a vždy čekat, jestli jim to bude schváleno, nebo ne. Tento projekt jsme neměli ve volebním programu.