Drutex Nebory

Start do soutěže byl pro tým přímo hrozivý, ve 4. minutě hned prvního zápasu utrpěl zlomeninu kotníku slovenský hráč Gapa, na kterého v klubu nejvíce spoléhali. V dalším průběhu podzimu se již tento hráč na hřišti neobjevil. Mužstvo odehrálo celou polovinu soutěže s úzkým kádrem patnácti hráčů. Čím užší byl kádr, o to byl více semknutý a jeden bojoval za druhého. Po sérii osmi utkání bez porážky Nebory poskočily na první místo tabulky a tam setrvaly jako podzimní mistr. „Za naše současné postavení patří velký dík našemu sponzorovi. Bez jeho pomoci by se nám dýchalo rozhodně hůř,“ uvedl předseda klubu Karel Oszelda.

Pro jarní část se tým potřebuje nutně posílit, a to především v útočné řadě. „Kvalitní útočník je úzký profil, ale něco již máme vyhlédnuto. Konkrétní však nyní ještě nebudu. Současné postavení nás všechny těší, ale 1. B třída nám plně vyhovuje. Vždyť tady máme sedm derby utkání a právě na ně jsou diváci nejvíce nažhaveni. Pokud se ale bude dařit i nadále, postupu bychom se nebránili. Vždyť 1. A třídu již máme vyzkoušenou,“ vyložil karty na stůl Oszelda. Mužstvo se začne připravovat v polovině ledna, poté chce startovat na zimním turnaji pořádaném Oldřichovicemi.

TJ Nýdek

V letním přípravném zápase Nýdek dostal výprask v Nošovicích, hrajících okresní soutěž, a jeho trenér Miloš Koloničný měl k optimismu daleko. Přál si, aby jeho tým, oslabený odchodem řady opor, nastřádal co možná nejvíce bodů a držel se co nejdál od sestupových míst. Realita? Nýdek atakuje postupové příčky! „Jsem velice překvapen, tohle jsem skutečně nečekal,“ žasl udivený trenér Miloš Koloničný. Nýdek a postup do vyšší soutěže? „To ne, zas tak velké oči nemáme. Kdyby se taková šance naskytla, asi bychom ji využili. Na jaře nikomu nedáme nic zadarmo, nic nevypustíme! Zatím uvažujeme jinak. Máme 26 bodů a jsme zachráněni, takže cíl jsme s předstihem splnili.

V jarní části soutěže bychom chtěli bavit fanoušky líbivým fotbalem,“ dodal Koloničný. V Nýdku fotbal táhne, na domácí zápasy pravidelně chodí několik stovek diváků. Podle slov Koloničného kvalita týmu, který byl na poslední chvíli posílen, by se měla ještě zvýšit.

Sokol Mosty

V oddíle panuje spokojenost s dosavadním třetím místem. Přitom po skončení uplynulého ročníku to nevypadalo s ambicemi růžově. Kariéru fotbalisty ukončili Kotek a Maršálek, tři hráči odešli zpět na Slovensko (Krajina, Slovák a Laš). Došlo tak k oslabení kádru, který se musel posílit za pochodu. Naštěstí hráči, kteří přišli, začali odevzdávat maximum. Z Nýdku přišel brankář Datko, po třetím kole Szlauer a na hostování z Bystřice Staniek, Kuczera a Kamil Vavřač. Po přerušení činnosti se vrátil k fotbalu i další brankář Jopek. Navíc čtyři kola před koncem podzimu se ze zahraničí vrátil k mužstvu i V. Lysek. „Tento kádr má svoji sílu. Po sehrání hráčů dostala hra tvář a je na čem budovat. Kádr je nyní dostatečně široký, přes zimu v něm nedojde k žádným podstatným změnám. Spokojeni jsme s útočnou činností, přes zimu musíme zapracovat na obranné fázi, která občas vázla,“ nastínil nejbližší program trenér Pavel Vavřač.

Vedení je s dosavadním účinkováním celku spokojeno, postup není prvořadým úkolem. Tím je míchat kartami na špici tabulky. Přípravu začínají v nejvýchodnějším klubu frýdecko-místeckého okresu 15. ledna a Mosty se zúčastní turnaje na umělé trávě v Návsí u Jablunkova.

TJ Oldřichovice

Se současným pátým místem, kdy tým ztrácí na čelo tabulky čtyři body, panuje v klubu spokojenost. Mužstvo začalo podzim sice zbytečnou porážkou, pak však přišla šňůra pěti vítězství v řadě. „Škoda následné řady tří porážek za sebou, jinak jsme mohli být v ještě nadějnější pozici, než se nacházíme nyní,“ okomentoval současnou situaci předseda klubu Karel Turoň. „Bude těžké udržet stávající kádr pohromadě, naopak se musíme v okolí poohlédnout po nějaké posile především do útočné fáze. Pro jarní část chceme do mužstva zabudovat některé naše nadějné dorostence. Budeme chtít hrát pohlednou útočnou kopanou, abychom přitáhli více diváků. V tabulce se chceme pohybovat v klidném středu,“ přiblížil plány Turoň. Mužstvo se k prvnímu tréninku sejde 18. ledna a bude pořádat jubilejní 10. ročník zimního regionálního turnaje v kopané.

Sokol Sedliště

Od počátku podzimní části se za pochodu musel řešit odchod, či zanechání činnosti některých hráčů (D. Kaloč, Lichna, Tomis). Kádr byl doplněn mladými hráči Tlučkem, Plevzou, Dudou, Karpetou a mladším Smichovičem, kteří nezklamali. Důležitým momentem byla skutečnost, že hráči si začali věřit především v domácích střetnutích a v průběhu celého podzimu nenašli přemožitele. Venku byla aktivita naopak slabší než v minulých létech, o čemž svědčí zisk pouhých čtyř bodů. „Především v Hrádku nebo v Jablunkově hráči na bodový zisk rozhodně měli. V minulosti to bylo v našem oddíle přesně naopak, body se vozily ze hřišť soupeřů a doma se ztrácelo,“ konstatoval trenér Karel Slíva. V Sedlištích po podzimní části panuje spokojenost jak s bodovým ziskem, tak s předváděnou hrou. „Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hráčům za jejich přístup k tréninku i k zápasům.

Pro jarní část bude prioritní udržet pohromadě stávající kádr, v přípravě se zaměřit na zlepšení obranné činnosti a především proměňování brankových příležitostí. Vždyť na jednu vstřelenou branku spotřebujeme snad čtyři vyložené šance,“ dodal trenér Karel Slíva. Zahájení přípravy v Sedlištích plánují hned na 3. ledna, ke zlepšení fyzické přípravy by trenér Slíva rád s celým kádrem absolvoval soustředění na horách. To by se pak mělo odrazit při dobývání vyšších pater tabulky v jarní části.

Sokol Hnojník

„Jako nováčkovi soutěže se nám dařilo v podzimní části soutěže celkem dobře. Hned v prvním historickém utkání v I. B třídě na hřišti soupeře v Dolních Datyních jsme získali první tři cenné body v krajské soutěži. Některá utkání se nám povedla lépe, jiná hůře, ale v celku můžeme být po podzimní časti soutěže spokojeni,“ stručně provedl hodnocení tajemník oddílu Jan Samek. Pět výher, čtyři remízy a jen tři prohry jsou velmi solidním počinem nováčka. „Děkuji všem hráčům, kteří se o to přičinili. Mohli jsme mít i o nějaký bodík více, ale to bychom museli proměňovat vyložené šance v některých remízových utkáních. Měli jsme i hodně hráčů dlouhodobě zraněných. Například Mirek Stryja neodehrál kvůli zranění na podzim ani jedno utkání, Petr Jantoš nastoupil až v posledním utkání a po šesti odehraných kolech se k nim připojil i Petr Rusz. Mezi tím byli zranění další hráči na dvě až tři utkání,“ konstatoval dále Samek.

Trenér Marian Kuczinski neměl v podzimní části lehkou práci. Nyní doufá, že pro jarní část soutěže bude mít k dispozici všechny zdravé hráče z kádru. Poslední zprávy hovoří o tom, že z mužstva by na jaře neměl odejít nikdo. Cíl, který si klub před zahájením soutěže dal, je udržet se v soutěži a nespadnout po roce účinkování zpět do okresního přeboru. Na podzim se v Hnojníku podařilo stabilizovat kádr mužstva a doplnit jej z vlastních odchovanců z dorostu. Mužstvo je přihlášeno na dva halové turnaje a jeden dlouhodobější zimní turnaj.

Spartak Jablunkov

Před sezonou se v Jablunkově otevřeně hovořilo o ataku postupových příček. Výsledek již po polovině soutěže v klubu všichni vědí. Je již téměř jisté, že po prázdninách si I. A třídu určitě v Jablunkově nezahrají. „Ke spokojenosti máme hodně daleko. V rámci našich možností, kdy jsme k většině zápasů nastupovali s velice okleštěným kádrem, jsme těch bodů nasbírali poměrně dost. Mohlo jich ovšem být o šest až devět více, protože v některých zápasech jsme buďto prohospodařili náskok, nebo neproměnili šance, čímž jsme se porazili sami,“ přiznává lodivod mužstva Stanislav Kluz, který kdysi hrával ligu za brněnskou Zbrojovku.

Jeho mužstvo neobstálo ve třech posledních zápasech, navíc se mu nedařilo ani na cizích hřištích. „Proti silnější soupeřům jsme se vytáhli, odehráli jsme několik solidních partií. Proti méně kvalitním mužstvům jsme selhali. Chyběla nám koncentrace, dá se říct, že jsme protivníky podcenili,“ připustil Kluz, který si přeje, aby jeho družstvo skončilo co možná nejvýše.

Sokol Hrádek

V mužstvu, které hraje I. B třídu teprve třetím rokem, nastane na jaře pěkné pozdvižení. Mužstvo, vedené zkušeným trenérem Janem Kaletou, totiž ani jednou nedokázalo vyhrát na vlastním hřišti! Celkem šest, z celkových osmi bodů, si dovezl Hrádek z trávníků svých rivalů. V jarních odvetách bude mít tým Hrádku co dělat, aby příslušnost v I. B třídě uhájil. „Počítají se hlavně body. Pokud je nemáte, můžete hrát, jak chcete, ale stejně vám to není nic platné. My moc bodů nemáme, takže spokojení být tedy nemůžeme,“ posteskl si trenér Hrádku Jan Kaleta.

„Chyběli nám hráči, mnohdy jsme na lavičce neměli ani náhradníky. V domácích zápasech to v tomto směru bylo podstatně lepší, jenže většinu z vyrovnaných partií jsme bohužel prohráli. Venku jsme hráli mnohem lépe. Body nám utíkaly v závěrech utkání, navíc vinou horší fyzické kondice jsme prohrávali většinu osobních soubojů. V zimě musíme tvrdě potrénovat, abychom nedostatky odstranili,“ uvědomuje si trenér Hrádku Jan Kaleta.