V nejvyšší fotbalové krajské soutěži má náš okres celkem čtyři zástupce. Ke stálicím Frýdlantu nad Ostravicí a Vratimovu přibyli před sezonou nováčci soutěže z Bystřice nad Olší a Lískovce. Právě lískovečtí fotbalisté pokračují v soutěži s nováčkovským elánem a momentálně jim po podzimní části patří osmá příčka. Nejhůře zatím jsou na tom hráči Vratimova, tam ale všichni věří, že se jich hra o sestup týkat nakonec nebude. A jak hodnotí své podzimní vystoupení naši okresní zástupci?

Sokol Lískovec

Nováček soutěže přezimuje v krajském přeboru na 8. místě a z okresních zástupců jsou Lískovečtí v tabulce nejvýše. „S umístěním po podzimu jsme samozřejmě spokojeni. Po postupu do krajského přeboru nám moc lidí nevěřilo, takže jsme rádi, že se nám zatím daří. V odvetách to bude určitě horší, jelikož soupeři nás již znají. Jako nováček jsme měli proti nim výhodu. Musím ale říct, že snad kromě Háje ve Slezsku nás nikdo na podzim nepřehrál,“ řekl k podzimnímu vystoupení mužstva Roman Vojvodík, který po odvolání kouče Petra Baumana vedl tým ve čtyřech zápasech. Vojvodík ale trenérem v jarní části soutěže nezůstane. Vrátí se zpět na hřiště a trenérskou taktovku převezme lískoveckým fanouškům starý známý Radomír Liberda. „Přípravu na jarní část sezony jsme zahájili v pondělí 14. ledna. I když má mužstvo nastřádáno již 23 bodů, zůstává naším cílem záchrana v soutěži. Podzimní kádr opustili matadoři Miroslav Somr, Petr Nečas a Josef Bardoň. V rámci přípravy se zúčastníme zimního turnaje v Novém Jičíně. Jsem rád, že se na lavičku po trestu vrací vedoucí mužstva Pavel Uherek,“ řekl nový kouč lískoveckých fotbalistů Radomír Liberda.

1. BFK Frýdlant nad Ostravicí

Ve Frýdlantu s podzimní sezonou asi spokojeni nejsou. Tým se před zahájením podzimní části posílil, ale výsledky nepřicházely. „Mužstvo jsme sice doplnili, ale časem se ukázalo, že ne všichni příchozí hráči byli posilami. Chtěli jsme hrát v horní polovině tabulky, jenže když se nedařilo, na hráče padla nějaká deka. Kluci si přestali věřit a bylo potřeba něco udělat. I proto jsem v podstatě rezignoval na funkci trenéra,“ řekl nyní již bývalý kouč frýdlantského mužstva Pavel Smatana. Novým koučem mužstva se stal Miroslav Svoboda, který ve Frýdlantu dlouhá léta hrával.

Biocel Vratimov

Přestože fotbalisté Vratimova skončili po podzimní části krajského přeboru na nelichotivém patnáctém místě se ziskem pouhých deseti bodů, rozhodně panice nepodléhají. „Jaro máme vždy lepší než podzimní část, takže v záchranu pevně věříme,“ hýří optimismem předseda klubu Petr Spiller. Ve Vratimově se dávají na cestu omlazování kádru. „Díky dobré spolupráci s Vítkovicemi k nám přijdou do týmu dva až tři jejich ligoví dorostenci. Rovněž z našeho dorostu počítáme s okamžitým příchodem tří talentovaných mladíků. Zkušenost do hry by měl přinést trenér David Valenčin, který povede celou zimní přípravu a k mistrovským zápasům si obuje kopačky. V době mistrovského zápasu bude tým koučovat někdo z realizačního kádru,“ doplnil Spiller. S tréninky začali hráči Biocelu již 7. ledna, od 12. ledna na jejich škvárovém hřišti odstartoval tradiční zimní turnaj jak v kategorii dospělých, tak dorostu. Na soustředění se hráči chystají v polovině února do hor v okolí Opavy.

Bystřice n. O.

Mužstvo trenéra Dušana Zbončáka vletělo do soutěže doslova jako uragán. Bystřice sbírala body, jenže pak tým opustil útočník Přemysl Zbončák a s ním jako by odešly i lepší výsledky. Ve druhé polovině podzimu úzký kádr zmítaný zraněními klíčových hráčů šel od porážky k porážce. Sérii nezdarů přerušila až remíza v Petrovicích, kde bystřické fotbalisty okradl o vítězství tendenčně pískající arbitr. V dalším kole však již přišla výhra nad Bohumínem, kterou získali Bystřičtí relativní klid pro jarní boje v krajském přeboru. Před Vratimovem a Petrovicemi mají hráči Bystřice sedmibodový náskok. „Spokojeni můžeme být jedině s první třetinou podzimu, v níž jsme nasbírali hodně bodů. Při všech problémech, které nás na podzim potkaly, jsme mohli skončit o tři čtyři místa výše. Některá utkání jsme prohráli zcela zbytečně. Doplatili jsme na úzký kádr. Jsme rádi, že nám nakonec pomohl Foniok,“ bilancuje nepovedenou první polovinu sezony trenér Dušan Zbončák. Neutěšená finanční situace klubu bohužel nasvědčuje tomu, že ani ta druhá nebude o moc lepší. „Několik hráčů má zaječí úmysly. Například Faruga, který již od nás odešel. Potřeboval bych minimálně jednoho hráče do každé řady. Na podzim nás bylo jen čtrnáct, takže bych byl rád, kdybychom do jarní části vstoupili s osmnáctičlenným kádrem. Peníze na nové hráče ale zatím nejsou. O podobě hráčského kádru a o celkové situaci klubu se bude teprve jednat. Naším jediným cílem zůstává udržení soutěže,“ dodal Zbončák, který již své hráče chystá na jarní odvety. S mužstvem trénuje záložník Jiří Lachowicz, se kterým už v Třinci nepočítají. V prvním přípravném utkání podlehli Bystřičtí diviznímu Českému Těšínu 0:1. (sch,zd,rom)