Čemu se rovná devět bodů, které třinečtí fotbalisté na podzim uhráli? Pořádnému maléru, v jakém ještě klub zpod Javorového v novodobých dějinách nikdy nebyl. Na jaře ho čekají nesmírně náročné záchranářské starosti. Trenér Miroslav Kouřil však zůstává optimistou. „Máme na to, my to zvládneme,“ tvrdí Kouřil.

Váhal jste, zda se v rozehrané soutěži ujmout trápícího se Třince?

Ne, ale byl jsem v těžké situaci. Má trenérská filozofie se liší od mého předchůdce, mám jiný názor na systém hry, výběr hráčských typů, či předsoutěžní přípravu. Většinu mých představ jsem nemohl uplatnit. Navíc jsme hráli Pohár ČMFS, a to bez sedmi zraněných hráčů. Jsem rád, že podzim už skončil a že naše ztráta není beznadějná.

Ještě dvě kola před koncem jste se mohli „chlubit“ pouhými pěti body. Šlo by se s nimi zachránit?

Ve fotbale se může stát všechno. Nicméně si myslím, že by to bylo nepravděpodobné.

Jenže ani s méně než deseti body se žádný tým neudržel. Věříte, že Třinec bude první?

Ve druhé části sezony nás doma čeká osm soupeřů, většinou z dolních pater tabulky. Nepochybuji o tom, že budeme mít o poznání kvalitnější mužstvo. Začínáme s Ústím nad Labem, které má jen o pět bodů více. Musíme udělat vše pro to, abychom ten zápas zvládli! Pokud vyhrajeme, jsme zpátky!

Po vašem příchodu Třinec začal hrát pohledný fotbal, jenže skoro s nulovým efektem. Proč?

Výsledky se okamžitě dostavily v poháru, v němž fotbalisté hráli jakoby více bez zábran. V mistrovských utkáních byli pod tlakem, navíc nám chyběla kvalita v obou pokutových územích. Pokaždé se našel někdo, kdo chyboval. Uspěli jsme jen v případě, kdy to bylo bezchybné. Žádný trenér na světě hrubkám jednotlivců nezamezíl. Může je naučit systém hry, ale nikoli bránit, nebo dávat góly. V šestnáctkách rozhodují jen dovednosti jednotlivých hráčů.

Co ještě bylo příčinou podzimních neúspěchů?

O velkém počtu marodů a hrubých chybách jsme už hovořili. Třinec měl špatně složené mužstvo, které ve druhé lize nemohlo být úspěšné. Každý druholigový tým má vytvořenou osu, Třinec bohužel ne. Takoví hráči tu zkrátka nebyli. Mužstvu nepřidal ani zpackaný vstup do soutěže, špatné výsledky srážely sebevědomí hráčů.

Vaši svěřenci chybovali nejenom během hry, ale též i při standardních situacích. Nejenže je špatně bránili, ale až na jednu výjimku z nich nevytěžili žádný gól!

V mužstvu postrádám hráče s dobrou útočnou hlavou. Máme několik solidních obranných hlavičkářů, ale bohužel si nevybavuji, že bychom měli nějakou dobrou útočnou hlavičku, nebo že bychom šli do míče tak, jak máme.

Našel jste vůbec nějaká jiná pozitiva?

Ale ano. Pozitivní bylo, že hráči se rychle nechali přesvědčit k novému, lepšímu způsobu hry. Projevilo se to okamžitě jak v pohárových zápasech, tak v soutěžních utkáních. I v těch, které jsme nedotáhli do konce. Lidé měli z fotbalu mnohem lepší pocit než předtím. Mohu jim slíbit, že na jaře to bude ještě lepší.

Část třineckých příznivců se domnívá, že hráči nedali do hry všechno. Taky máte takový pocit?

To je nesmysl! Hráči spolupracovali dobře, hráli na hranici svých možností. Nemohu jim vůbec nic vytknout. Nelíbila se mi první půle pohárového duelu s Mladou Boleslaví. Byli jsme zalezlí, zakřiknutí a nebojovní. O poločase jsem v kabině pořádně zvýšil hlas a dva hráče jsem stáhl ze hřiště. Pokud se budeme bavit o přístupu k tréninkovým povinnostem, nasazení a disciplíně, tak v tom nebyl žádný problém.

A co bídný výkon proti Bohemians Praha?

S Bohemkou to bylo něco jiného. Proti kvalitnímu rivalovi jsme si hned v úvodu dali téměř vlastní gól, záhy jsme inkasovali podruhé. Z toho by se nezvedla mužstva lepší než je Třinec. Kvůli vlastním chybám jsme se tehdy dostali do takového psychického stavu, z něhož už není návratu. Ne proto, že by se hráči nesnažili. Když začnete utkání tak špatně jako s Bohemkou doma nebo s Krčí venku, mužstvo si přestane věřit. Můžete je burcovat jak chcete, ale rozklížený tým už ten zápas takhle dohraje.

Má to tedy znamenat, že druhá liga byla nad síly některých hráčů?

Ano, bylo to tak. Pochopitelně žádné jméno nevyslovím, nikomu bych nechtěl ublížit. Někteří fotbalisté na druhou ligu neměli. A naše výsledky napovídají, že jich zde bylo víc než v jiných mančaftech. To, kde se Třinec nachází, není náhoda. Zvláštní ocenění si zaslouží Pavel Malíř, který odehrál drtivou porci utkání nejlépe ze všech. Dle mého názoru byl nejlepším hráčem podzimu. Našlo se i pár jiných hráčů, kteří taktéž podávali vcelku dobré výkony.

Rozhořčení příznivci Třince nešetří kritickými slovy především směrem k vedení klubu i k vám. Co řeknete na svou obhajobu?

Chápu je! Je přirozené, že každý fanoušek chce, aby jeho klub měl co nejlepší výsledky. Když se dlouhodobě nedostavují, jsou nazlobení. Letošní sezonu třinecký klub odstartoval špatně. Chtěl bych jim vzkázat, že vedení oddílu, trenéři i hráči udělají maximum, aby to, co se nepovedlo na podzim, na jaře napravili. Jsem přesvědčen o tom, že na to máme, že to zvládneme!

Již dříve jste se nechal slyšet, že je nutné pomoci vybudovat osu mužstva. Přesvědčil jste o tom i vedení klubu?

V nejdůležitějších věcech, kupříkladu posílení mužstva, jsme s manažerem Dembinným zajedno. Kdybychom měli odlišné názory, nebylo by to dobré, naše síla by byla roztříštěná. Oba máme stejné priority a to je nejdůležitější. Musíme dát dohromady kostru mužstva a sestavit co nejsilnější tým, který bude na jaro bezvadně připravený.

Nenapadlo vás, že příchod do Třince byl nešťastným krokem?

Nikdy. Když jsem zdejší angažmá přijal a uzavřel smlouvu do léta, tušil jsem, že si na sebe pletu bič. Byl jsem optimistou. Věřil jsem, že se nám náš cíl podaří splnit. Zároveň jsem čekal, že na podzim to výsledkově bude o něco lepší. Zvenčí některé věci nevidíte. Teprve po příchodu do klubu jsem zjistil, že některé problémy jsou hlubší, než se zdá. Chceme je odstranit. Nejsem optimistou, ale realistou, který ví, že na to máme! Musíme pracovat poctivě a pro úspěch udělat maximum.

Kdy by se v třinecké kabině měly objevit první posily?

Budeme se snažit, abychom na prvním tréninku po Novém roce měli pohromadě mužstvo, které bude devět týdnů trénovat, učit se systém hry. Pokud se nám do té doby tyto hráče přivést nepodaří, teď mluvím hlavně o hotovém útočníkovi, jehož sehnat je úplně nejtěžší, museli bychom pak chvíli počkat.

Vloni jste do Fulneku přivedl pár hráčů z nižších soutěží, kteří se ihned začali prosazovat. Přijde někdo takový i pod Javorový?

V nižších soutěžích se pár velmi šikovných fotbalistů najde a jeden dva by k nám určitě měli přijít. Osu mužstva však hodláme vytvořit z hotových hráčů se zkušenostmi z nejvyšší soutěže. V nižších soutěžích špičková kvalita není, ale spíše talentovaní hráči, které pak začleníte do mužstva.

Sledoval jste výkony hráčů, kteří v první části sezony hostovali v jiných klubech?

Sostřonka, Ráce a Mendroka, kteří s námi trénovali pravidelně, znám velmi dobře. Szmeka a Lachowicze jsem viděl v akci snad třikrát. Mají šanci poprat se o místo v sestavě. Víc k tomu říct nemohu.