V uplynulých ročnících se třinečtí fotbalisté potýkali s absencí kanonýra. Nenašel se mezi nimi nikdo, kdo by za sezonu překročil hranici deseti vstřelených branek. Loni byl nejlepším střelcem mužstva osmigólový střední záložník František Hanus. Druhým nejlepším střelcem se stal Pavel Malíř, autor šesti branek.

bilance třineckých útočníků? Ta byla doslova žalostná. Mladý Martin Surynek, nejlepší střelec zimní přípravy se do černého netrefil, Patrick Oboya také ne, Tomáš Mrázek skóroval jednou, stejně jako dlouhodobě zraněný Peter Štyvar. O mnoho lépe si nevedl ani Ebus Onuchuku, který za celou sezonu zaznamenal čtyři přesné zásahy.

Proto ani nikoho příliš nepřekvapil tah třineckého trenéra Ľubomíra Luhového, který do ofenzivního složení svého týmu pořádně „říznul.“ Oboyu s Onuchukwou poslal pryč a Mrázka pustil do Opavy. Z útočníků si ponechal jedině Surynka, k němuž přiřadil Radka Szmeka ze Slovácka (odchovanec Třince v létě do prvoligového celku přestoupil a vzápětí se vrátil do Třince na hostování, pozn. red.), Petra Nekudu z olomoucké juniorky a Tomáše Gavláka z Moldavy nad Bodvou, jenž v posledních dvou sezonách rozvlnil síť protivníků dohromady osmadvacetkrát.

„Trenér Luhový mě nějaký čas vedl v Moldavě nad Bodvou, takže nejdu do neznáma. Z dřívějška se znám i s Mirkem Ceplákem, v Čadci jsem zase hrával s Petrem Jouklem,“ prozradil 25letý Tomáš Gavlák.

Spolu s bratrem Martinem začali kopat do míče v Oščadnici, odkud pak přešli do Čadce. „Začínali jsme asi v těch osmi devíti letech. Bratr teď chytá nižší soutěž v polské Jasienici, má tam i práci. Předtím jsme spolu nastupovali ve třetí lize v Čadci. Martin chytal, já hrál v útoku. Pak mě trenéři posunuli na záložníka a jednu dobu jsem kopal dokonce stopera,“ připomněl urostlý forvard, který už českou druhou ligu okusil.

„Z Čadce jsem přestoupil do druholigového Zlína. Nastoupil jsem jen jednou, víc šancí jsem nedostal. Kopal jsem třetí ligu za juniorku. I tak to beru jako dobrou zkušenost, která mě fotbalově obohatila,“ vrátil se Gavlák ke svým druholigovým začátkům.

Ze Zlína šel zpátky do Čadce a pak se vydal napříč Slovenskem do ambiciózní Moldavy nad Bodvou, která se vyškrábla ze čtvrté do první slovenské ligy. „Přišel jsem v době, kdy jsme hráli druhou ligu (třetí nejvyšší soutěž, pozn. red.) Povedlo se mi nastřílet čtrnáct branek a totéž jsem zopakoval i v první lize. Většinu z nich jsem zaznamenal hlavou. Mezitím mi skončila dvouletá smlouva a na další spolupráci jsme se bohužel nedohodli. Dá se říct, že to ztroskotalo na financích,“ přiznal Gavlák.

Jeho novým působištěm se stal Třinec, pátý celek minulého druholigového ročníku. Dopomůže habán z Kysúc svými góly Třinci vylepšit, nebo přinejmenším zopakovat loňské lichotivé umístění? „Pokusím se o to, vizitkou každého útočníka jsou vstřelené góly. Snažím se najít s novými spoluhráči společnou řeč a až se dokonale sehrajeme, bude to už jen lepší a lepší. Gólový plán jsem si nestanovil, nejdůležitější ze všeho bude zůstat zdravý. Pokud to tak bude, přijdou i branky,“ vyjádřila své přesvědčení nová tvář třineckého druholigového kolektivu.

(rom)